logo

historia
Jaką karę w III RP poniósł prokurator, który zażądał kary śmierci dla 17-letniej sanitariuszki Danuty Siedzikówny?

Jaką karę w III RP poniósł prokurator, który zażądał kary śmierci dla 17-letniej sanitariuszki Danuty Siedzikówny?
Odpowiedzialny za mord sądowy prokurator Wacław Krzyżanowski (zażądał kary śmierci dla 17-letniej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK), został w 2001 roku uniewinniony przez sądy I i II instancji.

17-letnia Danuta Siedzikówna pomimo katowania przez śledczych odmówiła składania zeznań obciążających członków brygady wileńskiej AK. W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba.
Wyrok został wykonany 28 sierpnia 1946. Danuta Siedzikówna została zamordowana wraz z podporucznikiem WP Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” było: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!.
Tak jak ponad 160 tys. ostatnich żołnierzy II RP (w tym kobiet i dzieci), tak i miejsce pochówku nastoletniej sanitariuszki było nieznane, odkryte zostało przypadkowo w 2015 roku w jednym z setek masowych grobów.

Prokurator Wacław Krzyżanowski w wymiarze sprawiedliwości pracował do 1976, był wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Został pochowany z wojskową asystą honorową 13 października 2014 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Za przyznanie wojskowej asysty honorowej na pogrzeb Wacława Krzyżanowskiego, szef MON Tomasz Siemoniak odwołał w trybie natychmiastowym ze stanowisk dowódcę oraz komendanta garnizonu Koszalin.

Wśród katów sanitariuszki było trzech polskich Żydów: Eliasz Koton, Jan Wołkow, Józef Bika. Bika w 1968 roku wyjechał do Szwecji. W 2003 złożył pozew do Sądu Okręgowego w Katowicach o „rewaloryzację” renty z pracę w UB. Zmarł w 2008 roku.

Źródło: wikipedia
Na zdjęciu: Danuta Siedzikówna pierwsza od prawej
Popularne pytania
W którym kraju 3 maja również jest Dniem Konstytucji?
Jaki kolor ma lustro?
Czy ból pleców ma swoje źródło w mózgu?
Jaki telefon uważany jest za pierwszy smartfon na świecie?
Co oznacza imię Jan?
Co to jest?
Który syn polskiego króla nigdy nie zasiadł na tronie?
Jak długo powinno się spać, żeby nie chorować?
Pod mikroskopem elektronowym
Jakie błędy najczęściej popełniasz przygotowując potrawę na patelni?
Czy fotony są przyciągane grawitacyjnie?
Czy w Chinach obchodzony jest Dzień Kobiet?
Jak Marks promował swoje dzieło "Kapitał"?
Kto nie mógł otrzymać Krzyża Żelaznego podczas II wojny?