logo

człowiek
Zamieszkujący np. ludzką twarz nużeniec ludzki (Demodex folliculorum)

Zamieszkujący np. ludzką twarz nużeniec ludzki (Demodex folliculorum)
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) – pasożytniczy roztocz, wywołujący chorobę zwaną nużycą.

Wielkość jego ciała wynosi 0,3-0,4 mm długości, przy czym samiec jest mniejszy od samicy. Jest on robakowato wydłużony o obłym kształcie ciała, białawy lub żółtawy, z długim wtórnie pierścieniowatym odwłokiem. W tylnej części ciała jest zwężony, natomiast w przedniej części ciała ma 4 pary odnóży, sztylecikowe szczękoczułki (chelicery) i nogogłaszczki (pedipalpy). Ciało nużeńca jest okrężnie bruzdkowane.

Cykl rozwojowy pasożyta trwa 18–24 dni. Zapłodniona samica znosi 20–24 jaj. Z jaj wylegają się larwy, z których powstają nimfy podobne do osobników dorosłych. Larwa ma 3 pary odnóży krocznych. Przednia część jego ciała tkwi w tkance, tylna część charakterystycznie sterczy.

Osobniki żerują aktywnie nocą, za dnia wgryzając się głębiej w skórę. Bytuje on w gruczołach łojowych skóry człowieka i torebkach włosowych, wywołując chorobę zwaną nużycą, która przejawia się w postaci ropiejących krost.

Ten pasożyt jest bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi, wydzieliną gruczołów łojowych i komórkami nabłonkowymi. Zwykle nie wywołuje poważnych objawów chorobowych. Może powodować zapalenie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego, uniemożliwiając wydzielenie łoju. Objawem jest miejscowa gorączka, stan zapalny, ból i powstanie ropnia. Wrażliwe osoby odczuwają lekkie swędzenie skóry w miejscach przebywania nużeńców, zwłaszcza gdy te aktywnie wnikają w głąb mieszka lub gruczołu łojowego. Przyczynia się do powstawania wągrów i zaskórników. Odchody nużeńca mogą wywoływać uczulenie i podrażnienie ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza w przebiegu trądziku i zapalenia łojotokowego skóry.

Nużeńca można zidentyfikować badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych. Częściej występuje wśród ludności wiejskiej wraz z łojotokiem.

Przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczeniu skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nu%C5%BCeniec_ludzki
Popularne pytania
Dlaczego jabłko w logo Apple jest nadgryzione?
Czy zimą włącza się klimatyzację w samochodzie?
Co skuteczniej odstresowuje - muzyka czy czytanie?
Dlaczego tak bardzo zwracamy uwagę na kocie miauczenie?
Jak głośny był Wielki Wybuch?
Dlaczego niektórzy kulturyści mają wydęte brzuchy?
Czy matka chora na AIDS urodzi dziecko zarażone wirusem HIV?
Jak zregenerować mózg w 10 minut?
Ile warte są polskie zasoby bursztynu?
Ile kilogramów traci piłkarz w czasie meczu?
Czy w Polsce można nadać chłopcu imię Jezus?
Jaka była ostatnia wola umierającego generała Tadeusza Kościuszki?
Na ile centymetrów potrafi wysunąć język przeciętny człowiek?
Czy można umrzeć z powodu przedawkowania marihuany?