logo

militaria
Największy śmigłowiec świata Mi-26 podczas podnoszenia kadłuba samolotu


Mi-26 (ros. Ми-26, oznaczenie NATO Halo) – ciężki śmigłowiec transportowy produkcji ZSRR, zaprojektowany w biurze Michaiła Mila, a produkowany przez Rostowską Fabrykę Śmigłowców Rostvertol. Zastosowanie cywilne oraz wojskowe.
Mi-26 jest śmigłowcem przeznaczonym do przenoszenia dużych ładunków o masie nieprzekraczającej 20 ton, na podwieszeniu zewnętrznym i wewnątrz pojemnego kadłuba. Wersje pasażerskie mieszczą do 120 osób. Ma również wersje do przewozu paliwa oraz medyczne. Pojazdy nie większe niż ciężarówka o masie do 5 ton mogą wjechać do wnętrza śmigłowca po rampie z tyłu kadłuba. Cięższe i większe ładunki podwiesza się na specjalnym haku. Przedział pilotów wyposażony jest w kamery pozwalające obserwować przestrzeń pod kadłubem oraz ładunek. Śmigłowiec ma układ klasyczny, z jednym wirnikiem głównym i śmigłem ogonowym. Posiada automatykę. pozwalającą na automatyczne zwiększenie mocy jednego silnika w razie uszkodzenia drugiego z nich. Mi-26 fabrycznie nie posiada uzbrojenia. Jest pierwszym i jedynym śmigłowcem na świecie, mającym ośmiołopatowy wirnik nośny. Pozwala on zamienić na ciąg dużą moc zespołu napędowego przy niezbyt dużej średnicy wirnika. Natomiast głowica do takiego wirnika stanowi duże wyzwanie konstrukcyjne z uwagi na ilość elementów sterujących jakie musi zawierać oraz na potężne moce, jakie przekazuje.
Mi-26 powstał w roku 1970 na zamówienie ZSRR. Był używany zarówno w wojsku, jak i w lotnictwie cywilnym. Był eksportowany do krajów byłego Związku Radzieckiego, ale także do Indii, Chin i innych krajów.

Jednym z najważniejszych zadań Mi-26 było zasypanie kopuły uszkodzonego wybuchem reaktora atomowego w elektrowni w Czarnobylu w celu ograniczenia emisji do atmosfery izotopów promieniotwórczych. Kabiny załóg śmigłowców zostały doraźnie osłonięte płytami ołowianymi, mimo to wielu lotników zmarło na chorobę popromienną.

Wiki
Popularne pytania
W jaki sposób Amerykanie chcieli wykorzystać nietoperze w wojnie z Japonią?
Co sprawia, że Coca-Cola nie jest bezbarwna?
Co było pierwsze: jajko czy kura?
Z jakiego mleka produkowany jest ser feta?
Na jakiej wyspie urodził się Napoleon Bonaparte?
Kto w 1942 roku produkował więcej czołgów - Rosjanie czy Niemcy?
Dlaczego brzydko pachniemy?
W jakim kraju lekarz może badać kobiece narządy, jednak nie może na nie patrzeć?
Który z prominentnych działaczy PZPR proponował Gierkowi wprowadzenie wolnego rynku?
Czy mamuty były większe od dzisiejszych słoni?
Co oznacza wyraz "dupa" w języku rumuńskim?
Kiedy Rosjanie dali sygnał Hitlerowi o gotowości rozmów w sprawie IV rozbioru Polski?
Co najczęściej fałszują sprzedawcy używanych samochodów?
Kto zbudował potęgę przemysłową ZSRR w latach 1920-1939?