logo
wojna, 1945

13 kwietnia 1945 r. Niemcy spalili żywcem w murowanej stodole ponad 1000 osób, w większości Polaków, na dzień przed wyzwoleniem


 
Zbrodnia w Gardelegen – masakra więźniów obozów koncentracyjnych dokonana przez formacje SS i Luftwaffe pod koniec II wojny światowej.

13 kwietnia 1945 roku, na terenie majątku ziemskiego Isenschnibbe, w pobliżu północnoniemieckiego miasta Gardelegen, niemieccy strażnicy zamknęli 1016 więźniów, których gnano z ewakuowanych obozów Mittelbau-Dora i Hannover-Stöcken, w wielkiej, murowanej stodole, którą następnie podpalili. Większość więźniów spłonęła żywcem; do próbujących uciekać strzelano. Zbrodnię wykryto dwa dni później, gdy teren ten został zajęty przez żołnierzy 102 Dywizji United States Army. Jedenastu więźniów odnaleziono żywych – 7 Polaków, 3 Rosjan i 1 Francuza. Zeznania ocaleńców zostały zebrane i opublikowane przez Melchiora Wańkowicza w 1969, w książce „Od Stołpców po Kair”.

Wiki
Podstawą istnienia serwisu są Wasze comiesięczne darowizny. Comiesięczne wsparcie powyżej 9 zł miesięcznie to pełny dostęp do rozbudowanych odpowiedzi i super ceny na nasze książki.

Największe comiesięczne wpłaty:
Alicja (Wejherowo) 39 zł,
Adrian (Katowice) 35 zł,
Piotrek (Poznań) 29 zł,
Stanisław (Józefów) 28 zł,
Natalia (Oborniki Śl.) 27 zł
... dziękujemy!
Popularne pytania
Jaka dawka paracetamolu jest śmiertelna?
O której wojnie zdecydował brud?
Z czego składa się mocz?
Co pozostawił po sobie na Księżycu astronauta Neil Armstrong?
Ile czasu potrzebuje światło, aby dotrzeć ze Słońca na Ziemię?
Czy wódka się psuje?
Dlaczego superkleje nie zasychają w tubce?
Jakiej rasy psy miał marszałek Piłsudski?
Kto wymyślił ketchup?
Czy śmigus-dyngus ma tradycję chrześcijańską czy pogańską?
Dlaczego po mięcie czujemy zimno?
Co można zrobić, aby sobie coś szybko przypomnieć?