logo

biologia-anatomia
Ludzkie chromosomy płci Y i X

Ludzkie chromosomy płci Y i X
Chromosomy płci, heterosomy, heterochromosomy, allosomy – determinujące płeć chromosomy u rozdzielnopłciowych organizmów eukariotycznych. Płeć osobnika determinuje ich obecność lub ich liczba w stosunku do liczby autosomów.

U człowieka występują 22 pary chromosomów autosomalnych i jedna para chromosomów płci, która odpowiada za determinację płci. Łącznie kariotyp człowieka tworzą 23 pary chromosomów. Osobnik posiadający chromosomy XX jest płci żeńskiej, natomiast osobnik z jednym chromosomem X i jednym chromosomem Y – będzie płci męskiej. X jest większy od Y i zawiera więcej genów. Y zawiera gen SRY determinujący płeć męską. Płeć determinowana jest zatem przez chromosom otrzymany od ojca. W tej sytuacji samce są płcią heterogametyczną bo mogą wytwarzać dwa rodzaje gamet a samice płcią homogametyczną. Gen SRY powoduje tworzenie się jąder, a one testosteronu, który z kolei warunkuje drugorzędowe cechy płciowe: prącie, nasieniowody i inne.

Czasem zdarza się, że powstaje chromosom Y bez genu SRY, wtedy rozwija się kobieta XY. Analogicznie rodzą się także mężczyźni z chromosomami XX, w których to gen SRY przeniósł się na jeden z chromosomów X.

Czasami jednak, mimo że istnieje gen SRY, a organizm wytworzy u płodu jądra, ciało nie różnicuje się dalej w kierunku męskim. Dzieje się tak, gdyż testosteron wyprodukowany przez jądra nie dostaje wiążącego go białka. Skutkiem tego pojawiają się u tych osób zewnętrzne cechy kobiety, ale nie mają nadal jajników i macicy, a jądra. Takie fizyczne kobiety są jednak bezpłodne.

System XY występuje też u innych ssaków. U ptaków, żab i motyli system determinacji płci jest odwrotny. Samice mają dwa różne chromosomy płci (ZW), a samce dwa jednakowe (ZZ). Płeć determinowana jest zatem przez chromosom otrzymany od matki (zob. system determinacji płci ZW).

U muszki owocowej Drosophila melanogaster samice mają dwa chromosomy X, a samce chromosom X i chromosom Y, ale płeć osobnika zależy od stosunku liczby chromosomów X do autosomów.

Niektóre z chorób genetycznych powstają poprzez mutacje w genach, znajdujących się w chromosomach płci (choroby sprzężone z płcią). Są to między innymi: daltonizm i hemofilia, powodowane mutacjami genów położonych na chromosomie X.

Rolę chromosomów płci odkryła amerykańska uczona Nettie Stevens w 1905 r.

Wiki
Popularne pytania
Do jakiej głębokości pływają ryby?
Która hodowana w Polsce ryba jest najmniej zanieczyszczona?
W którym państwie są najpiękniejsze dziewczyny na świecie?
Czy po Katowicach jeździł tramwaj widmo, który nigdzie się nie zatrzymywał?
Ilu ludzi zginęło podczas zdobywania kosmosu?
Czy to prawda, że koty o 70 proc. zmniejszają ryzyko ataku serca?
Czy wśród ptaków istnieją jadowite gatunki?
Kto wymyślił ketchup?
Co to jest?
Czy podczas pożaru jest sens rozebrać się do naga? Jak postępować podczas pożaru w budynku?
Kogo zabija lew po przejęciu władzy nad stadem?
Kto porównał gazociąg Nord Stream do paktu Ribbentrop-Mołotow?
Który samochód produkowany po 1970 roku uważany jest za najmniej awaryjny?
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z kociej kuwety?