logo

wojna
Tora Bora - kryjówka Bin-Ladena w górach Afganistanu

Tora Bora - kryjówka Bin-Ladena w górach Afganistanu
Bitwa o Tora Bora – starcie w Afganistanie w grudniu 2001 roku, podczas pierwszych etapów wojny rozpoczętej po zamachach z 11 września. Celem operacji wojsk USA oraz ich sojuszników było schwytanie lub zabicie lidera Al-Kaidy, Osama bin Ladena, ukrywającego się w kompleksie jaskiń Tora Bora. Mimo pokonania sił talibów i Al-Kaidy cel ten nie został zrealizowany.

Pod koniec inwazji na Afganistan, bojownicy al-Kaidy wciąż kontrolowali teren na którym znajdowała się Tora Bora. Antytalibskie milicje plemienne prowadziły kampanie w tym trudnym terenie, razem z amerykańskimi i brytyjskimi siłami specjalnymi przy wsparciu lotnictwa koalicji. W obliczu klęski i niechęci do walki z muzułmanami, Al-Kaida wynegocjowała z lokalnym dowódcą milicji czasowe zawieszenie broni. Dowódcy pasztuńscy otaczający oddziały al-Kaidy wyznaczyli termin poddania się terrorystów na 12 grudnia o 8 rano. Jednakże termin ten nie został dotrzymany. Prowadzone rozmowy w sprawie warunków kapitulacji skończyły się fiaskiem. Bojownicy al-Kaidy zażądali, aby ich kapitulacja była prowadzona pod nadzorem ONZ i dyplomatów z państw, z których pochodzą (bojownicy pochodzili głównie z krajów muzułmańskich). Warunki te zostały odrzucone. ONZ poinformowało, iż nie posiada w Afganistanie odpowiedniej liczby personelu do nadzorowania kapitulacji. Obecnie przyjmuje się że rozejm mógł być podstępem, umożliwiającym ucieczkę niektórym przywódcom Talibów.

Dnia 12 grudnia walki wybuchły ponownie rozpoczęte przez tylną straż talibów, kupującą czas potrzebny głównym siłom na ucieczkę poprzez góry do plemiennych obszarów Pakistanu. Po raz kolejny, milicje plemienne wspierane przez siły USA oraz lotnictwo rozpoczęły natarcie na jaskinie i bunkry rozrzucone na całym górzystym rejonie. Dwunastu brytyjskich komandosów z SBS oraz jeden z 18 regimentu łączności towarzyszyło wojskom USA w ataku na Tora Bora. W operacji miały brać udział również niemieckie oddziały specjalne KSK (de. Kommando Spezialkräfte). Odpowiedzialne było za ochronę flank na zboczach Tora Bora oraz prowadzenie misji rozpoznawczych.

17 grudnia ostatnia jaskinia została zdobyta. Nie odnaleziono rozległych „podziemnych twierdz”, jedynie niewielkie bunkry i placówki oraz kilka drobnych obozów szkoleniowych.

Obszar bitwy przeczesywany był przez amerykańskie siły zbrojne do stycznia 2002 roku, jednakże nie odnaleziono śladów Osamy bin Ladena ani przywódców al-Kaidy. Prawdopodobnie przywódcy wymknęli się z Tora Bora i prowadzeni przez przewodników przekradli się na terytoria plemienne, po pakistańskiej stronie granicy. Pojawiły się także doniesienia o sprzecznych danych wywiadu na temat obecności bin Ladena podczas bitwy w Tora Bora, w tym czasie miał on już przebywać na terytorium Pakistanu.

Wielu wrogich bojowników wykorzystując trudny teren umknęło na tereny plemienne południowego i wschodniego Pakistanu. Szacuje się, że około 200 bojowników al-Kaidy zginęło w walkach, wraz z nieznaną liczbą zabitych w milicji antytalibskiej. Nie odnotowano zabitych wśród wojsk koalicji.

Wiki
Popularne pytania
Skąd pochodzi zwyczaj całowania kobiety w rękę?
Czy obfite śniadanie ogranicza liczbę kalorii spożywaną w ciągu dnia?
W której bitwie II wojny światowej brało udział najwięcej żołnierzy?
Która aktorka zainkasowała najwięcej pieniędzy za rolę w 2017 roku?
Które produkty należą do najbardziej rakotwórczych?
Dlaczego nie warto wysyłać "pocieszających" smsów?
Gdzie doszło do największej bitwy z udziałem polskich żołnierzy po II wojnie światowej?
Co jest na zdjęciu?
Czy w Chinach doszło kiedykolwiek do wojen religijnych?
Czy psy lubią, jak się nad nimi nachylamy?
Czy Hitler za sojusz proponował Polsce Ukrainę?
Ilu Polaków zostało zamordowanych w latach 1937-38 w ZSRR?
Co sprawia, że niektóre osoby są w stanie wypić więcej alkoholu?
Co to jest anatidefobia?