logo

zdrowie-medycyna
Złogi cholesterolu


Cholesterol – organiczny związek chemiczny, lipid z grupy steroidów zaliczany także do alkoholi[9]. Jego pochodne występują w błonie każdej komórki zwierzęcej, działając na nią stabilizująco i decydując o wielu jej własnościach. Jest także prekursorem licznych ważnych steroidów takich jak kwasy żółciowe czy hormony steroidowe.

Potocznie cholesterolem nazywa się obecne w osoczu krwi pokrewne substancje lipidowe – lipoproteiny, w skład których między innymi wchodzi też cholesterol.

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pochodzi zarówno ze źródeł pokarmowych jak i biosyntezy de novo.

Wchłonięty w jelitach cholesterol zostaje rozdzielony na dwie pule. Większa, stanowiąca około 70%, jako składnik chylomikronów przepływa najpierw przez naczynia limfatyczne, by w końcu znaleźć się w żyłach. Mniejsza część trafia natomiast do żyły wrotnej.

W ten sposób cholesterol trafia do wątroby, skąd jego część zostanie ponownie wydzielona do dwunastnicy.

Żółć zawiera bowiem cholesterol w postaci zarówno wolnej, jak i estrów. Jego stężenie szacuje się na 1,6-4,4nmol/dm³, co w przeliczeniu na gramy daje od 0,6 do 1,7 g/dm³. Tworzą się tam mieszane micele zawierające oprócz cholesterolu także sole kwasów żółciowych i fosfolipidy, wśród których przeważa fosfatydylocholina. Prawidłowo kwasów żółciowych powinno być 20-30 razy więcej niż cholesterolu. W sytuacji, gdy ten stosunek spada do 13, rośnie ryzyko strącania się mikrokryształków cholesterolowych, co owocuje tworzeniem złogów. Ich powstawanie odbija się niekorzystnie na zdrowiu.

Wiki
Popularne pytania
Jak uruchomić ustawienia BIOS-u?
Czy słuchanie muzyki poważnej zwiększa inteligencję dzieci?
Co jest na zdjęciu?
Kiedy Niemcy wrócili do aktywnej współpracy z Ukraińcami przed II wojną?
Czy w Szwecji prostytucja jest legalna?
Czy komunizm i faszyzm powstał z powodu przykrej choroby?
Czy bieganie na czczo działa odchudzająco?
Czy brzydki charakter pisma może świadczyć o wysokiej inteligencji?
Czy Chiny miały wpływ na historię Europy?
Czy muzyka może mieć działanie narkotyczne?
Czy ludzie pamiętają to co robili podczas lunatykowania?
Ile kosztował dwutygodniowy urlop w II RP?
Czy po trzecim rozbiorze Polski Austriacy przerobili Wawel na wielki kurnik?
W którym roku po raz pierwszy pojawił się pomysł budowy portu w Gdyni?