logo

wojna, 1917
Widok na pole bitwy pod Passchendaele, I wojna światowa, Francja, 1917


Bitwa pod Passchendaele (znana także jako trzecia bitwa pod Ypres) – jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej rozegrana pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Celem bitwy było przejęcie kontroli nad wioską Passchendaele (dziś Passendale), w pobliżu Ypres we Flandrii Zachodniej (Belgia). Plan Ententy zakładał uczynienie wyłomu w liniach niemieckich, dostanie się na belgijskie wybrzeże i zajęcie znajdujących się tam baz niemieckich okrętów podwodnych.
Bitwa toczona była w niesamowicie ciężkich warunkach terenowych. Obszar ten był z natury bagnisty, dodatkowo od sierpnia nastąpiło załamanie pogody. Ciągłe opady deszczu utworzyły na mocno wcześniej zbombardowanym terenie niemożliwe do przejścia morze błota. Szacuje się, iż w wypełnionych wodą kraterach utonęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Bagno uniemożliwiało też użycie czołgów. Niemcy byli dobrze umocnieni w sieci bunkrów. W końcu, po trzech miesiącach krwawych walk, 6 listopada 1917 Passchendaele zostało zdobyte przez Kanadyjczyków.

Bitwa jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i bezowocnych kampanii I wojny światowej. Prawie pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona Niemców zginęło lub odniosło rany w walce o kawałek zrujnowanej, bagnistej ziemi. Bitwa przesunęła linię frontu o ok. 10 kilometrów. Nie zmieniło to w znaczący sposób sytuacji żadnej ze stron. Dodatkowo, w kwietniu następnego roku, w bitwie pod Lys Niemcy odzyskali prawie cały obszar utracony pod Passchendaele.

Wśród uczestników bitwy byli m.in. Henry Allingham oraz Harry Patch - w okresie późniejszym jedni z najdłużej żyjących ludzi, wyróżnieni różnymi odznaczeniami oraz Adolf Hitler.

Wiki
Popularne pytania
Czy pestki niektórych owoców są trujące?
Jakie produkty można łączyć, a jakich połączeń unikać?
Jak jest po francusku “to się nie trzyma kupy”?
Co znajduje się na zdjęciu?
Jakie sporty uprawiał Jan Paweł II?
Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty?
Czy cisza może doprowadzić do szaleństwa?
Ile osób zginęło w trakcie wojen napoleońskich?
Jak pozbyć się mszyc w sposób ekologiczny?
Który kraj jako pierwszy zezwolił na wesela gejów?
Czy białko powinniśmy dostarczyć tuż po treningu?
W którym wieku Rosjanie zaczęli produkować wódkę?
W którym kraju iPhone kosztuje najtaniej, a gdzie jest najdroższy?
Co to za zwierzę?