logo

biologia-anatomia
Dlaczego burczy nam w brzuchu

Dlaczego burczy nam w brzuchu
Fizjologiczny mechanizm burczenia w brzuchu związany jest ściśle z czynnością mięśni wchodzących w skład ścian żołądka i jelita cienkiego Mimo że burczenie pojawia się najczęściej, gdy człowiek jest głodny, a w przewodzie pokarmowym brak treści, która mogłaby tłumić dźwięki, odgłos ten może wystąpić w dowolnym momencie.
Przewód pokarmowy jest dosyć długą rurą, ciągnącą się od jamy ustnej aż do odbytu, która zbudowana jest głównie z warstw mięśni gładkich pozostających stale aktywnych. Ich rytmicznie kurczenie się powodujące przesuwanie się pokarmu (tzw. perystaltyka) w żołądku oraz jelitach powoduje właśnie owo charakterystyczne burczenie.
Perystaltykę powodują rytmiczne zmiany potencjału elektrycznego w komórkach mięśni gładkich, zwane podstawowym rytmem elektrycznym, będące efektem aktywności komórek nerwowych znajdujących się w ścianie jelit. Na rytm ten wpływają także autonomiczny układ nerwowy oraz hormony.
Gdy żołądek i jelito cienkie są względnie puste przez około dwie godziny, w układzie nerwowym przewodu pokarmowego powstają na drodze odruchowej fale aktywności elektrycznej (tzw. wędrujące kompleksy mioelektryczne). Wywołują one opróżniające żołądek z resztek treści pokarmowej skurcze głodowe, których efekty można usłyszeć.
Popularne pytania
Czy mężczyźni mdleją częściej niż kobiety?
Czy masło kakaowe jest stosowane do produkcji czopków doodbytniczych?
Czym się różnią rogi od poraża?
Które z wymienionych postaci były kiedyś bezdomne: Jennifer Lopez, Steve Jobs, Sylwester Stallone, Halle Berry, Jim Morrison ..?
Jak się skończyła historia pewnej Rosjanki, którą mąż przegrał w pokera?
Co oznacza imię Grzegorz?
Po jakim średnio czasie w nowym związku mężczyzna widzi swoją partnerkę po raz pierwszy bez makijażu?
Czy istnieje wegetariańska żelatyna?
Kto to powiedział?
Kto ma lepszy węch - dzieci czy dorośli?
Jak widzi chomik?
Co to jest?
Jak na Świętego Mikołaja wołają Chińczycy?
Czy jeansy trzeba prać?