logo

natura
Alpaka (Vicugna pacos), południowoamerykański, trawożerny ssak po ostrym cięciu wełny :)

Alpaka (Vicugna pacos), południowoamerykański, trawożerny ssak po ostrym cięciu wełny :)
Alpaka (Vicugna pacos) – południowoamerykański, trawożerny ssak parzystokopytny z rodziny wielbłądowatych. Zwierzę udomowione, hodowane dla wełny i mięsa, przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy.
Alpaki nie występują w formie dzikiej. Są hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000–4700 m n.p.m. Do niedawna uważano, że alpaka pochodzi od gwanako andyjskiego. Badania DNA dowodzą jednak, że jej protoplastą jest wikunia.
Ciało alpaki osiąga 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg. Ubarwienie różnorodne (22 kolory), najczęściej czarne lub brązowo-czarne, czasem białe. Alpaki są zwierzętami socjalnymi tworzącymi grupy rodzinne złożone z dominującego samca, kilku samic i ich potomstwa.
Ciąża u alpaki trwa około 335–340 dni, rodzi zazwyczaj jedno małe. Alpaki żyją około 15–25 lat. Hodowana w dużych stadach, na mięso i przede wszystkim wełnę. Właśnie dla tego surowca przystosowano ją do życia w Europie. Sierść alpaki wyróżnia się jedwabistym połyskiem. Występują dwie rasy alpak – suri i huacaya, różnią się okrywą włosową. Włosy suri dorastają do 50 cm długości. Z wełny alpaki produkuje się koce, poncza oraz wysokiej klasy odzież. Alpaka hodowana jest w Andach na obszarze od południowego Peru, Chile po północną Boliwię.
Alpaki dzięki lepszej wełnie od owczej oraz dobremu mięsu, zyskują coraz większą popularność w wielu hodowlach na świecie, a także i w Polsce. Ich hodowla jest też bardziej ekonomiczna, gdyż dzięki dwudzielnej wardze, jedząc rośliny, nie wyrywają ich korzeni z ziemi. Przystosowane są do klimatu wysokogórskiego, a do wyżywienia wystarczą im słabe gleby piątej i szóstej klasy o niewielkim areale – na jednym hektarze jest w stanie utrzymać się około 20 sztuk alpak. W odróżnieniu od innych zwierząt nie niszczą pastwisk za sprawą miękkich poduszek kopyt. Wytrzymują trudne zimy dzięki wełnie odpornej na mroźny klimat, która dłużej zatrzymuje ciepło. Ponadto nawóz alpak z dobrym skutkiem można wykorzystać w ogrodnictwie.

Ciekawostki
Farmerzy w Wielkiej Brytanii wykorzystują alpaki do bronienia owiec przed drapieżnikami.
Alpaka jest bohaterką piosenki harcerskiej „Dzielna alpaka na zboczach Andów” autorstwa Hanny Rawskiej.
Z wełny alpak wykonuje się również kołdry charakteryzujące się przede wszystkim właściwościami zdrowotnymi jak również cieplnymi.
Mają bardzo łagodny charakter, przez co nadają się do pracy z dziećmi z cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym.

Wiki
Popularne pytania
Jak jest po czesku słowo “nauczyciel”?
Jaki mandat możemy otrzymać za kopnięcie grzyba?
Który ambasador jako ostatni opuścił Warszawę po rozbiorach?
Kiedy śpimy gałki oczne są nieruchome czy w ruchu?
Jaki rodzaj seksu dozwolony jest dla osób wierzących?
Co według Gierka Stalin chciał zrobić z Polską?
Co astronomowie głównie pozostawili na Księżycu?
Ile farby zużywa się podczas malowania wieży Eiffla?
Po jakim czasie od pierwszej randki partnerzy mówią sobie "Kocham Cię"?
Ile istnieje odmian uśmiechu?
Kiedy biegacz powinien rozpocząć tzw. roztrenowanie?
Ile kilogramów traci piłkarz w czasie meczu?
Czy szampon należy rozcieńczyć przed użyciem?
Czy wraz z wiekiem zmienia się też metabolizm?