logo

wojna
Rosyjskie plany agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy, z uwzględnieniem użycia bomb atomowych na terenie Polski

Rosyjskie plany agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy, z uwzględnieniem użycia bomb atomowych na terenie Polski
W siedem dni do rzeki Ren – ściśle tajny plan wojskowy, opracowany w 1979 przez Układ Warszawski. Zakładał scenariusz w którym przedstawiono wizję siedmiodniowej wojny jądrowej pomiędzy siłami wojsk NATO, a Układem Warszawskim. Ten prawdopodobny scenariusz III wojny światowej opracowany przez sowieckich dowódców został odtajniony przez polski rząd w 2005 i opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Sowiecki plan nigdy nie został wykorzystany w rzeczywistości.
Scenariusz przewidywał atak jądrowy NATO na dolinę Wisły w pierwszym uderzeniu, co uniemożliwiłoby radzieckim dowódcom wysłanie posiłków do NRD. Planiści sowieccy przewidywali, że wskutek takiego wariantu śmierć poniosłoby dwa miliony polskich cywilów, a Polska zostałaby całkowicie zniszczona. W odpowiedzi na teoretyczny atak Zachodu, sowiecki kontratak na Holandię, Belgię, Danię i RFN spowolniłby działania sił natowskich
Mapy związane z odtajnionym planem ukazują ataki przy użyciu bomb nuklearnych na wiele państw członkowskich NATO, lecz z wykluczeniem Francji i Wielkiej Brytanii. Celem działań wojsk Układu Warszawskiego byłoby zajęcie RFN, Austrii, Danii i Holandii w ciągu siedmiu dni. Granicą wszystkich zdobytych ziem miałaby być rzeka Ren. Sowieci planowali użycie 7,5 megaton broni atomowej w trakcie trwania konfliktu. Wiedeń miał być zbombardowany dwoma 500 kilotonowymi bombami, podczas gdy Vicenza i Werona pojedynczymi pociskami o mocy 500 kiloton. Stuttgart, Monachium i Norymberga również miały być zniszczone bronią jądrową, a następnie zajęte przez wojska czechosłowackie i węgierskie.
Dowódcy radzieccy planowali zdobyć Lyon po upływie dziewięciu dni od rozpoczęcia ataku i ostatecznie dotrzeć do pasma górskiego Pirenejów.

Wiki
Popularne pytania
Czy na Antarktydzie rośnie trawa?
Jak ma na imię kucharz w bajce "Przygody Baltazara Gąbki"?
Jak jest po czesku "ptasie mleczko"?
Z jakich krajów pochodzili pierwsi zdobywcy Mount Everestu?
W jaki sposób osoba, która nie ma talentu do języków obcych może się ich szybko nauczyć?
Czy pod Saharą jest woda?
W którym roku zebrał się pierwszy polski ogólnonarodowy sejm?
Dlaczego niektóre balsamy do ust posiadają kwas salicylowy?
Czy kobieta może osiągnąć orgazm podczas ćwiczeń?
Który szczyt uważany był w pierwszej połowie XIX wieku za najwyższy na świecie?
Czy rośliny mogą rosnąć tam, gdzie nigdy nie pada deszcz?
W którym dniu tygodnia jest w Polsce najwięcej wypadków samochodowych?
Z jakiej dziedziny Winston Churchill otrzymał Nagrodę Nobla?
Czy po kształcie pupy można określić charakter kobiety?