logo

człowiek
Zjawisko "wyczerpywania się ego"

Zjawisko
Badacze zdołali przekonująco dowieść, że zarówno samokontrola, jak i wysiłek poznawczy są formami pracy umysłowej. W kilku badaniach psychologicznych wykazano, że częściej ulegamy pokusie, kiedy jesteśmy na nią wystawieni w trakcie wykonywania wymagającego zadania poznawczego. Wyobraź sobie, że na kilka minut musisz zapamiętać ciąg siedmiu cyfr. Prowadzący mówi ci, że twoim podstawowym priorytetem jest zapamiętanie cyfr. Kiedy się skupiasz na cyfrach, otrzymujesz dwa desery do wyboru - kuszący tort czekoladowy oraz niskokaloryczną sałatkę owocową. Dane z takich eksperymentów wskazują, że kiedy twój umysł jest przeładowany cyframi, chętniej sięgasz po kuszący tort.

Ponadto osoby obciążone poznawczo mają także większą skłonność do zachowań samolubnych, wygłaszania seksistowskich uwag oraz powierzchownego oceniania ludzi w kontekście towarzyskim

Wysiłek woli oraz samokontrola są także bardzo męczące. Jeśli się do czegoś przymusisz raz, to stając przed takim samym wyzwaniem ponownie, będziesz mniej zdolny do samokontroli i mniej do niej chętny. To zjawisko nazwane jest "wyczerpywaniem się ego" (ego depletion).
Typowym przykładem zjawiska jest fakt, że uczestnicy, którym polecono tłumić w sobie reakcje emocjonalne podczas oglądania poruszającego filmu, następnie radzili sobie gorzej w teście wytrzymałości fizycznej (krócej byli w stanie ściskać dynamometr w sytuacji rosnącego dyskomfortu). Wysiłek emocjonalny podjęty w pierwszej fazie eksperymentu zmniejszał zdolność wytrzymywania bólu wywołanego długim skurczem mięśni,przez co ludzie z wyczerpanym ego szybciej ulegali impulsowi każącemu zrezygnować.

źródło: Daniel Kahneman - Pułapki myślenia
Popularne pytania
Jaki procent Polaków cierpi na syndrom poniedziałku?
Czy Hilter miał przyjaciela?
Czy pioruny stanowią zagrożenie dla samolotów?
Czyje to hasło "Stoicie naprzeciw najgroźniejszego, najbardziej fanatycznego wroga dla niemieckiej egzystencji ..."?
Ilu nazistowskich zbrodniarzy przekazali Polsce Niemcy po II wojnie?
W jakim kraju istnieje przepis zabraniający wchodzenia do opery z pluszowym misiem?
Z jakiego materiału wykonywano kiedyś struny skrzypiec?
Jak długa może być lina utrzymująca windę?
Gdzie znajdują się najdłuższe schody świata?
Co według prezydenta George Busha jest największym zagrożeniem dla USA?
W których krajach najbardziej cieszono się z podboju Polski w 1939 roku?
Jak brzmi po polsku francuskie imię Marine?
Jak duże może być kurze jajko?
Co ma wspólnego alkohol i kawa?