logo

psychologiaDlaczego doświadczamy déjà vu?

Dlaczego doświadczamy déjà vu?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Déjà vu - czyli odczucie, że coś co właśnie doświadczamy zdarzyło się już wcześniej, niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy i gdzie. Naukowcy uważają, że ma to związek z tempem przetwarzania informacji w różnych częściach mózgu, niektóre informacje są szybciej analizowane od innych. Kiedy więc doświadczmy déjà vu obszar mózgu odpowiedzialny za sprawdzanie czy coś jest znajome czy nie wysyła do nas nie całkiem pewne informacje. Déjà vu częściej doświadczają osoby, które mają świadome sny. Inna ciekawa hipoteza oparta jest na magazynie wiedzy utajonej, wiedzy, z której mózg przechowuje dane i korzysta bez udziału naszej świadomości. Déjà vu w tym przypadku to odwołanie do tego właśnie magazynu wiedzy utajonej. Zjawisko déjà vu jest dla człowieka nieprzyjemne, naukowcy uważają, że ma to związek z tym, że ludzie chcą mieć kontrolę otaczającego ich świata, tymczasem to zjawisko zakłóca ich spokój.
Popularne pytania
Kto wynalazł pismo?
Jak wygląda grecki znak zapytania?
Czy miłość jest całkowicie niezależna od nas?
W jakim kraju miesiąc przed ślubem obowiązkiem przyszłej panny młodej jest poświęcenie jednej godziny dziennie na płacz?
Jak prawidłowo wymówić słowo “Huawei”?
Jak szybko rosną grzyby?
Czy podczas ćwiczeń siłowych potrzebujemy pasa treningowego?
Z jakiej odległości można usłyszeć bicie serca płetwala błękitnego?
Kiedy mieszkańcy okolic elektrowni atomowej Fukushima będą mogli powrócić do domów po katastrofie?
Dlaczego kot używa kuwety?
Ile razy mógłby skłamać Pinokio, żeby sobie nie złamać karku przez zbyt ciężki nos?
Komu nie służy wyjazd w góry?
Co od XIX wieku mężczyźni stosowali zamiast viagry?
Dlaczego Św. Mikołaj musiał zmienić miejsce zamieszkania?