logo

porady-triki
Jak uczyć się skutecznie i szybko?

Jak uczyć się skutecznie i szybko?
Założenie jest dość proste należy interesującą nas wiedzę skierować zamiast do pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Po pierwsze należy włączyć do zapamiętywania i nauki .... emocje. Zarówno pozytywne, jak i negatywne. To właśnie dlatego umierający na naszych oczach bohater z filmu Titanic na długo pozostanie w naszej pamięci. Doskonale jeśli w całym procesie będą brały udział różne zmysły - słuch, wzrok, dotyk, smak i węch. Jeśli więc chcemy coś szybko i trwale zapamiętać skojarzmy to coś z czymś śmiesznym i niecodziennym, nie łączmy za dużo elementów (nie więcej niż dwa), obraz powinien być nie tylko szczegółowy, ale w miarę możliwości również dynamiczny i barwny. Cyfrom również możemy w naszej wyobraźni przydzielić obrazy, właściwie odpowiednio rozbudowana wyobraźnia jest kluczem do wszystkiego, tak jak i w życiu :) Aby pomóc mózgowi pamiętaj o ćwiczenia fizycznych, ćwiczenia mogą zwiększyć produkcję neuronów 2-3 krotnie, to podobno dużo więcej niż rozwiązywanie krzyżówek czy gra w szachy. Równie ważnym elementem jest głęboki, spokojny sen, podczas kiedy my odpoczywamy, mózg ciężko pracuje wzmacniając powiązania pomiędzy neuronami.
Ucząc się najlepiej włączyć do tego aparat mowy, pamiętamy aż 70% tego co powiemy, natomiast zaledwie 10% tego co czytamy, 20% tego co słyszymy, 30% tego co widzimy, 50% tego co widzimy i słyszymy, a 90% tego, co robimy.
Człowiek najszybciej przyswaja wiedzę przez 30 minut, następnie potrzebna jest 10 minutowa przerwa i kolejne 30 minut nauki.
Jeśli materiał nie zostanie powtórzony, to już w następnym dniu zapominamy od 50 do 80% materiału. Jeśli nie powtórzymy materiału w tydzień pozostanie nam w głowie jedynie 10%, a po miesiącu nic już nie pozostanie. W ciąg ciągu 24 godzin od wykładu należy poświęcić ok. 10 minut na przeanalizowanie notatek. Tydzień później już tylko wystarczy 5 minut na przypomnienie sobie materiału, po miesiącu wystarczy już już zaledwie 2-4 minuty. Mamy pewność, że po takiej nauce materiał trafi do pamięci długotrwałej. Jeśli chcemy go utrzymać w pamięci wystarczy zaledwie kilka minut miesięcznie, aby pozostał już na długo.
Popularne pytania
Co to jest dysania?
Czy każdy człowiek ma jakąś półkulę mózgu dominującą?
Gdzie doszło do największej bitwy z udziałem polskich żołnierzy po II wojnie światowej?
Co oznacza imię “Tomek”?
Co jest bardziej higieniczne - pocałunek czy podanie dłoni?
Co to zwierzę?
Kiedy najlepiej rzucić palenie?
Co jest bardziej szkodliwe dla zdrowia: azotyny czy azotany?
Czy ślimaki rodzą się ze swoimi muszlami?
Dlaczego Niemcy w czasie okupacji rozpijali Polaków?
Do czego można porównać ukąszenie mrówki Paraponera clavata?
Jak się ubierać żeby ukryć brzuch?
W których grzybach znajduje się najwięcej białka, a które działają przeciwnowotworowo?
Kto częściej publikuje swoje zdjęcia - kobiety czy mężczyźni?