logo

fizykaCzy wiadomo, czym jest piorun kulisty?

Czy wiadomo, czym jest piorun kulisty?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie, istnieją jedynie przypuszczenia. Niektórzy naukowcy zakładają, że piorun uderzając w ziemię topi ją, podczas tego nagłego procesu część materiału w glebie (głównie krzemu) gwałtownie paruje. Obserwator widzi wtedy niewielką (od kilku do kilkunastu centymetrów) świecącą kulę (od odpowiednika słabej 10 W żarówki do 100 W), która porusza się w różne strony przez kilkanaście, czasami kilkadziesiąt sekund wydając przy tym różne sycząco - warczące dźwięki. Kula może mieć różne barwy, najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską. Choć zazwyczaj pojawia się podczas burzy to jednak obserwowano pojawianie się pioruna kulistego również w słoneczną pogodę. Co ciekawe piorun kulisty nie wybiera miejsca, gdzie najczęściej uderzają pioruny (w miejscach położonych najwyżej), pojawia się zazwyczaj na płaskim terenie, może jednak też pojawić się w lecącym wysoko samolocie. Kula pioruna może być bardzo gorąca, wręcz parząca, jak i może mieć temperaturę otoczenia. Przenika przez ściany, czasami zbliża się do np: kabli wysokiego napięcia, a czasami wręcz ich unika. Uchwycenie na zdjęciu pioruna kulistego jest niezmiernie trudne jest zaledwie kilka takich zdjęć. Wynika z tego jasno, nikt nic tak naprawdę nie wie, a wszystko to jedynie przypuszczenia.
Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem pochodzenia pioruna kulistego jest plazma. Według chińskich naukowców (badania z 2014 roku) piorun kulisty może utworzyć się z wody, krzemu i zjonizowanego powietrza tuż po uderzeniu typowego pioruna. Chińskim naukowcom udało się przeanalizować i nagrać owe zjawisko.
Popularne pytania
Co to jest Ergasjofobia?
Za którą książkę Henryk Sienkiewicz otrzymał nagrodę Nobla?
Dlaczego Wielka Brytania chciała wstąpienia Polski do Unii?
Które działanie w tabliczce mnożenia sprawia najwięcej trudności uczniom?
Które warzywa mają najwięcej białka?
Czy liberum veto zdecydowało o upadku I RP?
Który święty jest patronem osób cierpiących z powodu hemoroidów oraz chorób przenoszonych drogą płciową?
Dlaczego wchodząc do jakiegoś pomieszczenia często zapominamy, co mieliśmy tam zrobić?
Jakie epidemie wybuchły w czasach PRLu?
Czy kobieta może osiągnąć orgazm podczas ćwiczeń?
Ile partii działa w Chinach?
Ile koszuje najdroższy hamburger świata?
Czym się różni światło dostarczane przez żarówkę od światła laserowego?
Których liderów państw Hitler cenił najbardziej?