logo

religia-wiara
Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?

Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?
Ateiści lub oskarżeni o ateistyczne przekonania mogą stać się obiektem dyskryminacji i prześladowań w niektórych krajach islamskich. Zgodnie z powszechną interpretacją islamu, muzułmanie nie mają prawa zmienić religii lub zostać ateistami – zaprzeczenie islamowi, a więc zostanie apostatą jest tradycyjnie karane śmiercią w przypadku mężczyzn i dożywotnim więzieniem w przypadku kobiet. Obecnie (raport z 2013 ) w 13 krajach, karą za bluźnierstwo lub apostazję – odrzucenie wiary lub przyjęcie innej religii jest śmierć, często przez publiczne ścięcie głowy – pomimo że prawo do swobody wyznania również gwarantowane jest porozumieniami ONZ. Ponieważ za apostatę można uznać muzułmanina, którego przekonania podają w wątpliwość boskość lub Koran, ateizm i apostazja były zarzucane muzułmańskim uczonym i przeciwnikom politycznym na przestrzeni historii.

W Arabii Saudyjskiej król ogłosił prawo zrównujące ateistów z terrorystami.
W Iranie ateiści muszą zdeklarować czy są muzułmanami, chrześcijanami, żydami czy zaratusztrianami, aby móc rościć sobie prawa do statusu prawnego, w tym aby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet lub zostać prawnikiem.

Podobnie w Jordanii nakazuje się ateistom przypisanie siebie do jednej z zaakceptowanych religii w celu oficjalnej identyfikacji.

Ateiści w Indonezji doświadczają oficjalnej dyskryminacji w kontekście rejestracji urodzeń i małżeństw oraz wydawania dowodów tożsamości.

W Egipcie intelektualiści podejrzewani o przekonania ateistyczne byli prześladowani przez władzę sądowniczą i religijną. Powieściopisarz Alaa Hamad został skazany za opublikowanie książki, która zawierała ateistyczne idee i apostazję, które zostały uznane za zagrażające jedności narodowej i pokojowi społecznemu.
(wikipedia)
Popularne pytania
Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy, a potrącił środki?
Które odtwarzacze filmów są w Polsce najpopularniejsze?
O kim mówiono, że chowa armaty w kwiatach?
Ile litrów potu może wypocić człowiek w ciągu jednej godziny: a) 0.2, b) 5, c) 0.1, d) 1?
Czy Polska ma jakiś udział w powstaniu chińskiego supermocarstwa?
Czy wojna amerykańsko-chińska jest nieunikniona?
Co decyduje o tym, że produkt spożywczy w markecie jest bliżej na półce?
Co to jest anatidefobia?
Jaki kolor elewacji miał pierwotnie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?
O której powinno się jeść pierwszy posiłek?
Czy Niemcy i Rosjanie prowadzili rozmowy pokojowe po 1941 roku?
Które alkohole mogą dobrze wpływać na trawienie?
Czy Polska prowadziła prace nad bombą termojądrową?
Kto się szybciej zakochuje - kobiety czy mężczyźni?