logo

religia-wiara
Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?

Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?
Ateiści lub oskarżeni o ateistyczne przekonania mogą stać się obiektem dyskryminacji i prześladowań w niektórych krajach islamskich. Zgodnie z powszechną interpretacją islamu, muzułmanie nie mają prawa zmienić religii lub zostać ateistami – zaprzeczenie islamowi, a więc zostanie apostatą jest tradycyjnie karane śmiercią w przypadku mężczyzn i dożywotnim więzieniem w przypadku kobiet. Obecnie (raport z 2013 ) w 13 krajach, karą za bluźnierstwo lub apostazję – odrzucenie wiary lub przyjęcie innej religii jest śmierć, często przez publiczne ścięcie głowy – pomimo że prawo do swobody wyznania również gwarantowane jest porozumieniami ONZ. Ponieważ za apostatę można uznać muzułmanina, którego przekonania podają w wątpliwość boskość lub Koran, ateizm i apostazja były zarzucane muzułmańskim uczonym i przeciwnikom politycznym na przestrzeni historii.

W Arabii Saudyjskiej król ogłosił prawo zrównujące ateistów z terrorystami.
W Iranie ateiści muszą zdeklarować czy są muzułmanami, chrześcijanami, żydami czy zaratusztrianami, aby móc rościć sobie prawa do statusu prawnego, w tym aby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet lub zostać prawnikiem.

Podobnie w Jordanii nakazuje się ateistom przypisanie siebie do jednej z zaakceptowanych religii w celu oficjalnej identyfikacji.

Ateiści w Indonezji doświadczają oficjalnej dyskryminacji w kontekście rejestracji urodzeń i małżeństw oraz wydawania dowodów tożsamości.

W Egipcie intelektualiści podejrzewani o przekonania ateistyczne byli prześladowani przez władzę sądowniczą i religijną. Powieściopisarz Alaa Hamad został skazany za opublikowanie książki, która zawierała ateistyczne idee i apostazję, które zostały uznane za zagrażające jedności narodowej i pokojowi społecznemu.
(wikipedia)
Popularne pytania
Na jakich falach nadają szpiedzy?
Które polskie święto religijne ma swój chiński odpowiednik?
Co w naszym ciele nigdy się nie męczy i zawsze jest zdolne do działania?
Jak wysoki może być człowiek?
Którzy mężczyźni są bardziej zazdrośni: wysocy czy niscy?
Czy II RP miała granicę z Węgrami?
Do czego pierwotnie służył parasol?
Czy kota można odchudzić?
Czy noszenie stringów jest bezpieczne dla zdrowia?
Czy to prawda, że strach przed lataniem jest uleczalny?
W którym kraju płaci się lejem?
Czy woda butelkowana jest lepsza od wody z kranu?
Ile osób codziennie w Polsce popełnia samobójstwo?
Czy za puszczenie dziecka do szkoły bez opieki grozi w Polsce więzienie?