logo

religia-wiaraCo grozi ateiście w krajach muzułmańskich?

Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?
Ateiści lub oskarżeni o ateistyczne przekonania mogą stać się obiektem dyskryminacji i prześladowań w niektórych krajach islamskich. Zgodnie z powszechną interpretacją islamu, muzułmanie nie mają prawa zmienić religii lub zostać ateistami – zaprzeczenie islamowi, a więc zostanie apostatą jest tradycyjnie karane śmiercią w przypadku mężczyzn i dożywotnim więzieniem w przypadku kobiet. Obecnie (raport z 2013 ) w 13 krajach, karą za bluźnierstwo lub apostazję – odrzucenie wiary lub przyjęcie innej religii jest śmierć, często przez publiczne ścięcie głowy – pomimo że prawo do swobody wyznania również gwarantowane jest porozumieniami ONZ. Ponieważ za apostatę można uznać muzułmanina, którego przekonania podają w wątpliwość boskość lub Koran, ateizm i apostazja były zarzucane muzułmańskim uczonym i przeciwnikom politycznym na przestrzeni historii.

W Arabii Saudyjskiej król ogłosił prawo zrównujące ateistów z terrorystami.
W Iranie ateiści muszą zdeklarować czy są muzułmanami, chrześcijanami, żydami czy zaratusztrianami, aby móc rościć sobie prawa do statusu prawnego, w tym aby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet lub zostać prawnikiem.

Podobnie w Jordanii nakazuje się ateistom przypisanie siebie do jednej z zaakceptowanych religii w celu oficjalnej identyfikacji.

Ateiści w Indonezji doświadczają oficjalnej dyskryminacji w kontekście rejestracji urodzeń i małżeństw oraz wydawania dowodów tożsamości.

W Egipcie intelektualiści podejrzewani o przekonania ateistyczne byli prześladowani przez władzę sądowniczą i religijną. Powieściopisarz Alaa Hamad został skazany za opublikowanie książki, która zawierała ateistyczne idee i apostazję, które zostały uznane za zagrażające jedności narodowej i pokojowi społecznemu.
(wikipedia)
Popularne pytania
Czy kiedy się zakochujemy, zyskujemy nowych przyjaciół?
Która broń podczas I wojny okazała się najbardziej zabójcza?
Ile wynosi rekord świata w ilości orgazmów przeżytych przez kobietę w ciągu godziny?
Jak Niemcy chcieli ukryć ludobójstwo wobec ludności W-wy?
Dwa fotony oddalają się od siebie z prędkością światła, z jaką prędkością będą się poruszać dla obserwatora na Ziemi?
Dlaczego Niemcy podczas II wojny światowej walczyli do końca?
Czy jedzenie owoców ma wady?
Co to jest?
Czy Komitet Noblowski może odebrać Lechowi Wałęsie Nagrodę Nobla?
Co jest wyższe - drzewo Hyperion czy wieża Big Bena?
Ile metrów miała najdłuższa ciężarówka z doczepionymi przyczepami?
Gdzie co roku spędzał urlop Edward Gierek?
Jak rozpoznać, czy piersi są sztuczne czy prawdziwe?
Ile waży największa sztaba złota?