logo

porady-triki
Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie?

Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie?
Drogie, reklamowane i silne detergenty nie zawsze są potrzebne do tego, by dobrze posprzątać i odświeżyć mieszkanie. Czasem wystarczy do tego kilka naturalnych środków, które dostępne są w każdej kuchni.

Ocet myje i odkaża
Do mycia podłogi i kuchennych blatów oraz armatury w łazience dobrze nadaje się zwykły ocet. Rozcieńczony z wodą dobrze czyści i działa na powierzchnie antybakteryjnie. Można go używać także do mycia lodówki, pomoże wtedy pozbyć się nagromadzonych tam, niemiłych zapachów. Ocet z powodzeniem stosowany jest także do pozbywania się kamienia w czajnikach elektrycznych. Do czajnika wlewamy wodę z dodatkiem kilku łyżek octu, zagotowujemy jak zwykle i odstawiamy na około kwadrans. Po tym czasie wylewamy wodę i dokładnie płuczemy czajnik.
Ocet świetnie nabłyszcza naczynia szklane lub kryształowe, wystarczy po umyciu przepłukać je zimną wodą z dodatkiem octu.
Możemy go użyć również do wyczyszczenia żelazka zażółconego krochmalem - powierzchnię żelazka należy zmywać watką zmoczoną w occie, a następnie wypolerować miękką szmatką.

Mleko pomoże ceracie
Nawilżające właściwości mleka świetnie sprawdzają się również w przypadku ceraty kuchennej. Dzięki codziennemu przecieraniu jej miękką szmatką nasączoną w mleku z dodatkiem wody (proporcje 1:1) na długo zachowa świeżość i elastyczność.

Cola do... zlewu
Zabrudzone i pokryte „kamiennym” nalotem zlewozmywaki skutecznie oczyści coca-cola lub pepsi. Wlej do niego butelkę napoju i odczekaj pół godziny. Cola nadaje się też do odświeżania srebra i platery. Wystarczy zanurzyć przedmioty ze srebra w coli i po jakimś czasie lśnią jak nowe.

Sól na zacieki i zabrudzenia
Osady po kawie czy herbacie, wspaniale usuwa się solą gruboziarnistą. Czyszczenie kubków po herbacie solą, nie dość że jest ekologiczne, to dodatkowo wyjątkowo skuteczne.
Popularne pytania
Jakich mężczyzn poszukiwały kobiety w II RP?
Która witamina była odkryta jako pierwsza?
Czy można sprawdzić jakość powietrza online w konkretnym miejscu w Polsce?
Ile w Norwegii kosztuje paczka papierosów?
Czy mieszkańcy Korei Północnej mogą czesać się tak jak chcą?
Co sprawiło, że Rosjanie nie stali się Polakami?
Który przywódca ZSRR przyznał się do zbrodni katyńskiej i do rozbioru II RP w 1939 roku?
Po co komarom krew?
Jak prawidłowo wymówić słowo “Huawei”?
Czy w czasie owulacji kobiety mają większą słabość do agresywnych mężczyzn?
Jakie są naturalne i domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust?
Ilu Japończyków szacunkowo umiera rocznie z przepracowania?
Kto zaprojektował wieżę Eiffela?
Ile lat ma najstarsze wino świata?