logo

porady-trikiJak ekologicznie sprzątać mieszkanie?

Jak ekologicznie sprzątać mieszkanie?
Drogie, reklamowane i silne detergenty nie zawsze są potrzebne do tego, by dobrze posprzątać i odświeżyć mieszkanie. Czasem wystarczy do tego kilka naturalnych środków, które dostępne są w każdej kuchni.

Ocet myje i odkaża
Do mycia podłogi i kuchennych blatów oraz armatury w łazience dobrze nadaje się zwykły ocet. Rozcieńczony z wodą dobrze czyści i działa na powierzchnie antybakteryjnie. Można go używać także do mycia lodówki, pomoże wtedy pozbyć się nagromadzonych tam, niemiłych zapachów. Ocet z powodzeniem stosowany jest także do pozbywania się kamienia w czajnikach elektrycznych. Do czajnika wlewamy wodę z dodatkiem kilku łyżek octu, zagotowujemy jak zwykle i odstawiamy na około kwadrans. Po tym czasie wylewamy wodę i dokładnie płuczemy czajnik.
Ocet świetnie nabłyszcza naczynia szklane lub kryształowe, wystarczy po umyciu przepłukać je zimną wodą z dodatkiem octu.
Możemy go użyć również do wyczyszczenia żelazka zażółconego krochmalem - powierzchnię żelazka należy zmywać watką zmoczoną w occie, a następnie wypolerować miękką szmatką.

Mleko pomoże ceracie
Nawilżające właściwości mleka świetnie sprawdzają się również w przypadku ceraty kuchennej. Dzięki codziennemu przecieraniu jej miękką szmatką nasączoną w mleku z dodatkiem wody (proporcje 1:1) na długo zachowa świeżość i elastyczność.

Cola do... zlewu
Zabrudzone i pokryte „kamiennym” nalotem zlewozmywaki skutecznie oczyści coca-cola lub pepsi. Wlej do niego butelkę napoju i odczekaj pół godziny. Cola nadaje się też do odświeżania srebra i platery. Wystarczy zanurzyć przedmioty ze srebra w coli i po jakimś czasie lśnią jak nowe.

Sól na zacieki i zabrudzenia
Osady po kawie czy herbacie, wspaniale usuwa się solą gruboziarnistą. Czyszczenie kubków po herbacie solą, nie dość że jest ekologiczne, to dodatkowo wyjątkowo skuteczne.
Popularne pytania
Co Hitler chciał zrobić z Francją?
Ile mięśni pracuje podczas mówienia?
Po co komarom krew?
Skąd pochodzi słowo kibel?
Jak pierwotnie nazywał się Mazurek Dąbrowskiego?
Jak widzą koty?
Czy kolibry potrafią chodzić?
Kto był założycielem buddyzmu?
Dlaczego w hiszpańskojęzycznych krajach Mitsubishi Pajero sprzedaje się pod nazwą Montero?
Kiedy obchodzony jest Dzień Mężczyzny
Czy nieprzyjemne zachowanie sprzedawcy może zwiększyć sprzedaż?
Czy święty Augustyn był Algierczykiem?
Na ile kilometrów w głąb Niemiec weszły wojska francuskie we wrześniu 1939 roku?
Co znajduje się na zdjęciu?