logo

wojna
Ile warte są traktaty z Niemcami o granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej

Ile warte są traktaty z Niemcami o granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej
Ile warte są traktaty z Niemcami o granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Zwracam uwagę, że Polski MSZ potwierdza, iż z RFN i NRD, zawierane były traktaty nie noszące charakteru traktatu pokojowego, ale “regulujące niektóre sprawy tradycyjnie rozstrzygane w takich traktatach”.

Jednym z nich jest układ z 7 grudnia 1970 roku. Niemieckie stanowisko wobec tego układu określiła rezolucja wszystkich partii Bundestagu z 17 maja 1972 roku, która stwierdza krótko: “Układy nie wykluczają uregulowania problemu Niemiec w traktacie pokojowym i nie stwarzają żadnej podstawy prawnej dla istniejących dziś granic.”

Kropkę nad “i” postawił Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, który 7 lipca 1975 roku orzekł, że postanowienia terytorialne układu z grudnia 1970 roku należy rozumieć jako konkretyzację wyrzeczenia się siły w stosunku do granic, a nie jako ich uznanie. Mówiąc prościej w układzie z 7 grudnia 1970 roku Niemcy nie uznały granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej a jedynie wyrzekły się użycia siły lub groźby użycia siły w celu jej zmiany.

Podpisany 14 listopada 1990 roku traktat o potwierdzeniu granicy istniejącej między Polską a Niemcami nie wnosi nowych elementów w stosunku do układu z 1970 roku. To co było w 1970 roku w treści Artykułu I znalazło się 20 lat później w treści Artykułów 1, 2 i 3. Wiele wskazuje, że w niemieckiej pragmatyce również nie zaszły większe zmiany w stosunku do orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, że postanowienia terytorialne układu należy rozumieć jako konkretyzację wyrzeczenia się siły w stosunku do granic a nie jako ich uznanie. Świadczy o tym choćby prowadzona różnymi drogami ekonomicznymi, demograficznymi, kulturowymi i agenturalnymi pełzająca germanizacja polskich Ziem Odzyskanych. Germanizacja jak najbardziej pokojowa i bez użycia siły. Trzeba uważać. Zwłaszcza na kogo się głosuje. Wszystko co zostało nam w Poczdamie dane, może być odebrane.

PS: Chętnym głębszych studiów dokumentów polecam pracę: Witolda M. Góralskiego (oprac.) “Prawno-polityczne aspekty zachodnioniemieckiego rewizjonizmu”, Warszawa, 1980. tom 1 i 2. Jest dostępna w co lepszych bibliotekach, w tym w Bibliotece Sejmowej.

Wybór orzeczeń Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe oraz oświadczeń rządowych: Orzeczenie z 25 września 1952 roku stwierdza, że Rzesza Niemiecka istnieje nadal jako “jedność państwowoprawna”. Orzeczenia z dnia 4 maja 1955 roku wyjaśnia: “Ustawa Zasadnicza traktuje Niemcy jako państwo, które obejmuje cały naród niemiecki w granicach z 31 grudnia 1937 roku i które istnieje również obecnie.” Orzeczenie z 22 września 1955 roku stwierdza: “Miasto Breslau… (chodzi o Wrocław) należy po dziś dzień do terytorium Rzeszy Niemieckiej, dla którego zasięgu miarodajne są granice z 31 grudnia 1937 roku. Orzeczenie z 17 sierpnia 1956 roku potwierdza, iż Rzesza Niemiecka “pomimo załamania w 1945 roku nie uległa likwidacji”. Dnia 4 maja 1955 roku “Rząd Federalny uważa…że Republika Federalna Niemiec jest tożsama z Rzeszą Niemiecką w granicach z 31 grudnia 1937 roku. Dnia 28 czerwca 1956 roku minister spraw zagranicznych Niemieckiej Republiki Federalnej oświadczył jasno w Bundestagu, że Rzesza Niemiecka istnieje nadal w granicach z 1937 roku a naród niemiecki nie uznaje jednostronnych decyzji, powziętych w okresie jego całkowitego załamania.

Z Gdańskiem też jest marnie, ale nie wszystko na raz. Cierpliwości.

Układ z 1970 roku mowa jest tylko o granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej i to bardzo precyzyjnie określonej. Ponadto są stwierdzenia o nienaruszalności istniejących granic, teraz i w przyszłości, o poszanowaniu integralności terytorialnej oraz o braku roszczeń, itp. ogólniki. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19720240168/O/D19720168.pdf

Traktat 1990 roku nie wnosi niczego nowego. Brak odniesień do Gdańska, Prus, Warmii, Mazur.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19920140054/O/D19920054.pdf

Rafał Brzeski/twitter
Całość https://twitter.com/drRafalBrzeski/status/1782658341300310382
Popularne pytania
Który polski król był jednocześnie carem Rosji?
Jak polują lisy?
Jak duży procent kłamstw nigdy nie wychodzi na jaw?
Ile kilogramów mięśni można przybrać na siłowni w rok?
W jaki nietypowy sposób walczył z Niemcami dr. Witaszek?
Który kraj w ramach Układu Warszawskiego miała zaatakować Czechosłowacja?
Czym wyczyścić piekarnik?
Czy serce ma wpływ na postrzeganie drugiej osoby?
Czy najbogatszy kraj Europy jest monarchią dziedziczną?
Czy Mona Lisa z obrazu Leonarda da Vinci ma brwi?
Co jest główną przyczyną gniewu?
O ile procent może zwiększyć się sprzedaż w sklepie dzięki odpowiednio dobranej muzyce?
Dlaczego Lamborghini ma w swoim logo byka?
W którym roku powstała pierwsza polska książka kucharska?