logo

komputery
Porównanie wersji Windows Server

Porównanie wersji Windows Server
Oprogramowanie Windows Server to systemy operacyjne firmy Microsoft przeznaczone do obsługi serwerów. Umożliwiają realizację wielu usług współdzielonych, jak praca w chmurze, zdalny dostęp do urządzeń, możliwość wewnętrznego udostępniania danych czy usługi hostingowe. Historia oprogramowania serwerowego liczy sobie ponad 20 lat. Który system z obecnie dostępnych warto wybrać i dlaczego?

Kto potrzebuje systemu Windows Server?


Licencja Windows Server to rozwiązanie adresowane przede wszystkim do firm - od małych przedsiębiorstw do dużych korporacji. Z założenia oprogramowanie jest przystosowane do intensywnego użytku serwerów wykorzystywanych przez firmy IT, a także różnego rodzaju usługi świadczone zdalnie.
System operacyjny Windows Server idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest praca administratora. Wspiera on organizację, gromadzenie, wysyłanie i otrzymywanie plików wewnątrz sieci. Korzystając z oprogramowania OS dla serwerów dział IT może wygodnie skonfigurować każdą stację roboczą. Jednocześnie Windows Server może zostać uruchomiony bezpośrednio w chmurze, co obniża koszty prowadzenia działalności.
Warto zwrócić uwagę, że korzystanie z serwerowej wersji Windowsa jest znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku jego “zwykłej” wersji. W zamian za wyższy próg wejścia użytkownik otrzymuje jednak wiele funkcji przydatnych w utrzymaniu i kontroli firmowej infrastruktury IT.

Wersje systemu Windows Server, jakie znajdziesz na rynku


Obecnie na rynku można znaleźć kilka wersji systemu Windows Server. Użytkownicy mogą wybierać przede wszystkim między wariantami 2016, 2019 oraz najnowszą wersję 2022. Czym różnią się one między sobą?

Oprogramowanie Windows Server 2016


Następcą Windows Server 2012 był wariant oznaczony jako 2016. Występuje w wersji Essentials, Standard i Datacenter, przy czym najbardziej podstawowa wersja systemu jest oferowana tylko w jednej odsłonie. Czy różnią się poszczególne wersje oprogramowania?
- Wariant Essentials jest skierowany przede wszystkim do małych firm, do 25 użytkowników i 50 urządzeń. Skorzystają z niej też serwery specjalistyczne. Licencja serwera obejmuje do 10 rdzeni i 1 maszyny wirtualnej na serwerach z jednym gniazdem. Licencja CAL nie jest wymagana.
- Wariant Standard jest adresowany do środowisk fizycznych lub o minimalnej wirtualizacji. Producent oferuje tutaj obsługę do dwóch wirtualizacji Hyper-V/izolowanych kontenerów OSE. Licencja CAL jest wymagana.
- Datacenter to wersja dla środowisk chmurowych i centrów danych o wysokiej wirtualizacji. Nie ma limitów dla Hyper-V i kontenerów OSE. Licencja CAL jest wymagana.

Korzystanie z wersji 2016 zapewnia większą stabilność, a zabezpieczenia skutecznie chronią platformę przed dostępem niepowołanych osób. Wśród dostępnych usług można wymienić takie rozwiązania, jak:
- zabezpieczenie Zero Trust, czyli ochronę danego urządzenia przed zagrożeniami;
- Failover-Clustering, które zwiększa stabilność działania serwera w razie chwilowego braku dostępu do sieci;
- Windows Container dla szybszego uruchamiania aplikacji;
nowe funkcje w zakresie wirtualizacji.
Standardowe wsparcie ma swoje ograniczenia. Nie znajdziesz w nich takich opcji, jak Shielded Virtual Machines czy Software Defined Networking. Są obecne wyłącznie w pakiecie Datacenter.

Co potrafi system Windows Server 2019


Windows Server 2019 został zaprojektowany z myślą o środowisku z limitowaną wirtualizacją (wersja Standard) lub wysoką wirtualizacją (wersja Datacenter). Podobnie jak poprzednik również ta odsłona oferuje trzy wersje. Pakiet Standard został wyposażony m.in. w obsługę platformy Azure, nowoczesne centrum sterowania Windows Admin Center, system Insights, czyli analizy predykcyjne danych z serwera oraz rozbudowane funkcje dotyczące zabezpieczeń, w tym:

- Windows Defender, Flow Guard i Device Guard;
- ochronę maszyn wirtualnych;
- szyfrowane kontenery.

Jakie możliwości oferuje Windows Server 2022?


Windows Server 2022 to najnowsza odsłona OS od Microsoftu. Otrzymał wielowarstwowe zabezpieczenia sprzętu, oprogramowania i funkcji OS, a także wsparcie dla infrastruktury wykorzystującej platformę Azure. Użytkownicy korzystający z serwera o niskim poziomie wirtualizacji docenią wersję Standard, sieci silniej zwirtualizowane lepiej obsłuży Datacenter. Zniknęła wersja Essentials, która nie jest już osobną jednostką OS.
Znajdziesz tutaj znany z wersji 2019 Admin Center ułatwiający wdrażanie aplikacji .NET, a także nowy moduł zaufanej platformy TPM do przechowywania danych bezpieczeństwa (np. kluczy Bitlocker). Nowością są też zabezpieczenia oparte na wirtualizacji (VBS), ochrona HVCI, czyli integralność kodu chroniona przez hiperwizor oraz Control Flow Guard zabezpieczający serwer przed złośliwymi aplikacjami. System Windows Server 2022 poradzi sobie z aż 64 Tb pamięci oraz 64 gniazdami.
Warto zwrócić uwagę, że licencja CAL jest wymagana dla każdego użytkownika lub urządzenia, który uzyskuje dostęp do serwera. Licencje dostępowe występują w dwóch wariantach - User oraz Device, dzięki czemu można wygodnie dopasować sposób licencjonowania do potrzeb firmy.

Gdzie kupisz systemy Windows do serwerów?


Oprogramowanie Windows Server jest projektowane z myślą o obsłudze firm, dlatego wybierając je, należy upewnić się, czy software pochodzi od wiarygodnego dostawcy. Oznacza to większe bezpieczeństwo danych firmowych, a także możliwość korzystania z oprogramowania w zgodzie z prawem.
Systemy Windows Server znajdziesz w sklepie Soft360. Sprawdź oprogramowanie systemowe dla serwerów w różnych wersjach, od starszego 2012, aż do najnowszego 2022. Korzystaj z bezpłatnego wsparcia posprzedażowego i pobierz certyfikat legalności do każdego zakupu. To gwarancja bezpieczeństwa na wypadek ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Popularne pytania
Do kogo modlili się nasi przodkowie przed przyjęciem chrześcijaństwa?
Kto żyje dłużej - ojcowie czy bezdzietni mężczyźni?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy seryjni mordercy są inteligentniejsi od przeciętnych osób?
Jaką długość ma najkrótsza rzeka na świecie?
W którym roku urodził się pierwszy człowiek na Antarktydzie?
Co wziął na orbitę pierwszy Polak w kosmosie?
Ile średnio waży słoniątko tuż po urodzeniu?
Ile może ważyć człowiek?
Czy matka chora na AIDS urodzi dziecko zarażone wirusem HIV?
Co to za część ciała?
Czy oczy noworodków wytwarzają łzy?
Ile prób zamachu przeżył prezydent Francji Charles de Gaulle?
Jaką polską wódkę najbardziej cenił Leonid Breżniew?