logo

porady-triki
Dziecko nie chce się ubierać – co robić?

Dziecko nie chce się ubierać – co robić?

Wszystkim znany bunt dwulatka zaczyna okres negowania poleceń rodzica. Często przejawia się przez niechęć do ubierania, niezależnie, czy potrafi to zrobić samodzielnie, czy potrzebuje pomocy. Sprawdź, jak sobie poradzić ze zbuntowanym kilkulatkiem.


Jak zachęcić dziecko do ubierania?


Maluchy mogą odczuwać proces ubierania jako coś nieprzyjemnego ze względu na dyskomfort. Szczególnie podczas zakładania pajacyka noworodkowi uważaj na jego małe ciałko. Aby przemienić całą aktywność w przyjemność, staraj się angażować dziecko już od najmłodszych lat. Dobrym sposobem jest dawanie wyboru. Przygotuj dwa różne komplety, z których maluch może wybrać. W ten sposób ma on pewną decyzyjność. Zadbaj o jego ulubione akcesoria, takie jak torebki dla dziewczynek
Jako dorosły często uważasz, że masz rację, a podopieczny powinien Cię słuchać w kwestii ubioru. Okazuje się, że dzieci również muszą zrozumieć, dlaczego coś jest dla nich dobre. Dlatego, jeśli przed kolejnym spacerem w zimne dni, zacznie bunt względem noszenia szalika, wyjdź z nim, chociaż na chwilę w stroje bez tego elementu.Szybko przekona się, że ciepły szalik jest w taką pogodę niezbędny.

Metody na ubranie upartego malucha


Skutecznych sposobów na zachęcenie malucha do założenia kolejnych warstw odzieży jest wiele. Przede wszystkim powinny opierać się one na sprowadzeniu całego procesu do zabawy. Przykładowo możecie przyjąć, że pokój dziecka to sklep z ubraniami. Maluch mierzy ubranka przygotowane przez rodzica i przegląda się w lustrze. Zachwyt mamy lub taty z efektu końcowego będzie dodatkowym motywatorem.
Podobną metodą będzie zabawa w pokaz mody czy w przebieranie się za ulubionego bohatera z bajek. Warto również wypróbować grę w wyścigi. Włącz stoper i zacznijcie się ubierać, kto pierwszy założy skarpetki czy zawiąże buty. Dodatkowym bodźcem okazuje się udawanie zdziwienia, że maluch poradził sobie z danym zadaniem w tak krótkim czasie.

Dlaczego dziecko nie chce się ubierać?


Niechęć do ubierania można zauważyć u dziecka na różnych etapach rozwoju. Już noworodki okazują bunt względem zmiany kaftaników czy pajacyków. W wielu przypadkach taka reakcja wynika z alergii na dany typ materiału. Wszelka wysypka czy rumienie to dyskomfort, który nasila się w trakcie pocierania. Warto jednak pamiętać, że nawet dzieci nieuczulone na pewne tkaniny mają wrażliwą skórę. Z tego powodu należy być szczególnie ostrożnym przy zmianie ubrań maluszków.
Nieco starsze dzieci mogą buntować się podczas zakładania ubrań ze względu na zbyt dużą ilość warstw lub poprzednie doświadczenia z krępującymi ruchy elementami garderoby. Niezwykle istotne okazuje się zatem dopasowywanie odzieży do rosnącego ciała małego człowieka. Dużym problemem okazują się niedopasowane buty, które mogą uwierać pod względem długości, szerokości lub wysokości cholewki.
Zima i wczesna wiosna to okres, w którym bunt podczas ubierania się nasila ze względu na konieczność zakładania wielu warstw ubrań. Grubsza kurtka czy sztywny kombinezon znacznie utrudniają ruchy. Zbyt duża czapka może spadać na oczy. Warto również zwrócić uwagę na materiał wybranych elementów. Unikaj odzieży z tkanin, które mogą wywoływać efekt swędzenia. Gładkie powierzchnie znacznie przyjemniej się nosi nawet w przypadku maluchów.

Jak pomóc dziecku przy ubieraniu?


Problemy z ubieraniem rozwiązują się z czasem. Warto jednak korzystać z różnych metod, aby ten mały koszmarek skończył się szybciej niż zazwyczaj. Z tego powodu niezwykle ważne jest prawidłowe przebieranie maluszka już we wczesnym okresie życia. Gdy dziecko robi swoje pierwsze kroki w samodzielnym zakładaniu kolejnych elementów garderoby zarówno dla Ciebie, jak i dla niego frustrujące będą niektóre problemy. Z tego powodu warto również sięgnąć po odzież z gumką lub łatwym zapięciem.
Podczas ubierania dziecka potrzeba wiele cierpliwości, jednak z czasem oboje zyskujecie coraz więcej umiejętności. Staraj się chwalić pociechę za każdy progres w tej kwestii. W ten sposób motywujesz ją do próbowania nowych rzeczy i powtarzania tych poprawnie wykonanych.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Popularne pytania
Jaka była ostatnia wola umierającego generała Tadeusza Kościuszki?
Jak się pisze “mógłby” czy “mógł by”?
Jak łowiono ryby za pomocą kormoranów?
Ile metrów miała najdłuższa broda świata?
Dlaczego Francuzi tak cenili Dmowskiego?
Która celebrytka była najczęściej wyszukiwana w Googlu w 2015 roku?
Na jakiej wysokości znajdowała się najwyżej położona ludzka osada?
Które państwo było według E.Gierka największym zagrożeniem dla Rosji?
Jak anakonda ocenia wielkość zdobyczy?
Czy ołów utonie w rtęci?
Ile bramek w swojej karierze strzelił Pele?
Czy kolor oczu może się zmienić po 6 roku życia?
Jak wyliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie?
Co lubi chomik?