logo

transport
Jak Interent Rzeczy i łącznośc redefiniują doświadczenia z jazdy?

Jak Interent Rzeczy i łącznośc redefiniują doświadczenia z jazdy?

Dziś bez Internetu i rozmaitych systemów łączności praktycznie nie da się funkcjonować. Chodzi nie tylko o komunikację międzyludzką za pośrednictwem urządzeń technologicznych, ale i o łączność między samymi urządzeniami, która znacząco usprawnia i ułatwia nam życie. Chodzi o Internet Rzeczy. Ma on swoje przełożenie również na motoryzację i prowadzenie samochodów.


Od wielu lat samochody wyposażone są nie tylko w coraz doskonalsze silniki, zawieszenia, układy kierownicze czy systemy bezpieczeństwa, ale też w rozmaite urządzenia elektroniczne. Służą one podwyższeniu komfortu jazdy dla kierowcy oraz pasażerów, a co ważniejsze, współcześnie umożliwiają podłączenie auta do Internetu Rzeczy. Ogromnie wpływa to nie tylko na przyjemność z podróży, lecz także na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że jeśli kupujemy samochód używany, to niezależnie od poziomu jego wyposażenia, za pomocą dekodera VIN sprawdzić musimy historię danego egzemplarza.

Internet Rzeczy w samochodzie
Internet Rzeczy (IoT) to sieć obiektów fizycznych (właśnie rzeczy), wyposażonych w czujniki, oprogramowanie i inne technologie służące do łączenia się oraz wymiany danych z innymi urządzeniami czy systemami za pośrednictwem Internetu. Do IoT zaliczyć można zarówno zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego czy samochody, jak również zaawansowane narzędzia przemysłowe.
W przypadku samochodów Internet Rzeczy to system podłączonych do Internetu, inteligentnych podzespołów elektronicznych, siłowników bądź czujników, funkcją których jest wymienianie się informacjami między sobą oraz połączonymi z nimi pojazdami. Są one w stanie gromadzić, przetwarzać oraz analizować ogromne zbiory danych, by na ich podstawie wykonywać określone czynności w czasie rzeczywistym.

Internet rzeczy - wpływ na jazdę samochodem
Technologia IoT ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców używających pojazdów mechanicznych, znacząco bowiem ułatwia zarządzanie flotą. Ale z Internetu Rzeczy w miarę rozwoju technologicznego jak najbardziej korzystają również kierowcy wykorzystujący swoje auta do zaspokajania codziennych potrzeb transportowych.
Przykładem praktycznego wykorzystania tejże technologii w nowoczesnych pojazdach są zaawansowane systemy wspomagania kierowcy:
- asystent pasa ruchu;
- monitorowanie martwego pola;
- wspomagania parkowania, cofania i ruszania z miejsca;
- automatyczne hamowanie awaryjne;
- rozpoznawanie znaków drogowych;
- monitorowanie uwagi kierowcy;
- system ostrzegania o niebezpieczeństwie kolizji;
- i wiele innych.

Internet Rzeczy sprawia zatem, że jazda samochodem jest o wiele bezpieczniejsza. Bardziej zaawansowane technologie wykorzystywane są w samochodach autonomicznych, potrafiących samodzielnie poruszać się po drogach. IoT służyć również może do nawiązywania połączenia między poszczególnymi pojazdami, a także z instytucjami (np. numer alarmowy), co poprawia organizację ruchu drogowego i przyczynia się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa.
Z kolei na przyjemność z poruszania się autem ogromny wpływ mają systemy informacyjno-rozrywkowe (inforozrywki, infotainment), powszechne we współczesnych modelach i z reguły obsługiwane za pomocą ekranów dotykowych, a także przycisków oraz poleceń głosowych. Umożliwiają one nie tylko korzystanie z radia czy multimediów, ale też wykonywanie połączeń głosowych poprzez Bluetooth (można więc bezpiecznie i zgodnie z prawem rozmawiać przez telefon podczas prowadzenia samochodu) oraz łączenie się z platformami typu Android Auto czy Apple CarPlay i korzystanie z aplikacji smartfona na samochodowym. Systemy są na tyle inteligentne, że nie pozwolą nam na działania, kiedy uznają to za zbyt niebezpieczne.
Możliwość połączenia pojazdu z telefonem sprawia, że wszystkie aplikacje (np. nawigacja GPS czy muzyka) mogą być używane bezpośrednio w danym aucie. Jeżeli może poleceniami głosowymi zarządzać połączeniami i wiadomościami, nie tylko zyskuje większy komfort, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo.
Co ważne, nowoczesne korzystające z Internetu Rzeczy pozwalają też regulować parametry samochodu, takie jak twardość zawieszenia, siła wspomagania układu kierowniczego, szybkość działania automatycznej skrzyni biegów bądź tryb pracy silnika. Sprawia to, że wzrosnąć może frajda z jazdy, czy podróż będzie bardziej ekonomiczna lub bezpieczniejsza - zależnie od potrzeb i oczekiwań kierowcy oraz pasażerów.

Źródło: artykuł sponsorowany

Popularne pytania
Czy w starożytnej Grecji stosowano kary publicznego golenia krocza?
Jaki procent Niemców należało do NSDAP w 1945 roku?
Czy kobiety w ciąży mogą latać samolotami?
Czy psi nos może zamarznąć w czasie zimy?
Wielka Brytania i Francja nie wiedziały o rozbiorze Polski w 1939 roku przez Hitlera i Stalina?
Która czcionka jest najlepsza do nauki?
Czy nauczyciel w czasie lekcji może wyprosić ucznia z sali?
Ile pasów ruchu ma najszersza droga świata?
W którym roku na ziemiach Polski powstał pierwszy szpital?
Kto musiał wyrazić zgodę, aby ochotnik z USA mógł przystąpić do Armii Polskiej we Francji podczas I wojny?
Jaki procent kobiet chciałoby, aby penis ich partnera był większy?
Czy postrzelenie z broni palnej spowoduje, że ciało zostanie odrzucone na odległość kilku metrów?
Które religie otrzymały poparcie chińskich cesarzy?
Które miasto założono wcześniej: Rzym czy Damaszek?