logo

wojnaBitwa pod Zadwórzem - polskich Termopile, w której 330 polskich żołnierzy kpt Bolesława Zajączkowskiego

Bitwa pod Zadwórzem - polskich Termopile, w której 330 polskich żołnierzy kpt Bolesława Zajączkowskiego

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Bitwa pod Zadwórzem - polskich Termopile, w której 330 polskich żołnierzy (318 poległo) kpt Bolesława Zajączkowskiego stawiało całodzienny opór przeważającym siłom Armii Konnej Budionnego.

Bitwa pod Zadwórzem – bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy batalionem piechoty kpt. Bolesława Zajączkowskiego należącego do Detachement rtm. Abrahama, a oddziałami bolszewickiej 1 Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich.

W lipcu 1920 w Galicji przystąpiono do formowania oddziałów ochotniczych. Sformowano wówczas Detachement rtm. Abrahama, do którego zaciągnęła się głównie młodzież i inteligencja lwowska. W skład tego oddziału wchodził między innymi batalion piechoty kapitana Zajączkowskiego. W dniach 6–8 sierpnia oddział uczestniczył w ciężkich walkach pod Horodyszczem i Chodaczkowem, osłaniając prawe skrzydło 54 pp. W bitwie wzięto do niewoli 480 jeńców z 26. i 27.pułków sowieckich. Ranny w bitwie mjr Abraham dowodził oddziałem leżąc na noszach. Jeden z cekaemistów polskich mimo sześciokrotnego ranienia nie opuścił swego stanowiska ogniowego.

Pomimo zdobycia stacji kolejowej Zadwórze Budionny zrezygnował z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód. Skierował się na północ na odsiecz wojskom w rejonie Wieprza i Warszawy, ale po klęsce pod Komarowem wycofał się na wschód. W bitwie poległo 318 Polaków i z uwagi na heroiczną walkę obrońców nazywana jest polskimi Termopilami.

Wiki
Popularne pytania
Czy podczas przeciągania liny można stracić ręce?
Czy największe elektrownie na świecie to elektrownie atomowe?
Która rasa kotów jest najdroższa?
Czym karmić kaczki i łabędzie?
Jak usunąć zbędne i niechciane programy? wyświetlające niechciane reklamy, zmieniające wygląd strony startowej, przeglądarek
Za co Rosjanie nie lubili Gomułki?
Czy w języku Polinezyjczyków istnieją takie słowa, jak: nieprzyzwoity, nieskromny i nieczysty?
Jaki popularny uszczerbek na zdrowiu sprawia, że jesteśmy narażeni na upadki?
Co sprawia, że ćmy lecą do światła?
Czy żółty kolor optycznie pogrubia?
Kogo należy uznać za twórcę współczesnych ruchów ekologicznych?
Gdzie znajduje się najdłuższa linia tramwajowa Europy?
W jaki sposób wręczamy kwiaty?
Ile potrzebuje światło słoneczne, aby dotrzeć na Ziemię?