logo
technika

Jaki telewizor 3d kupić?

Jaki telewizor 3d kupić?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Obecnie, bez dwóch zdań i bez żadnych wątpliwości żaden! Pamiętam kilka ładnych lat temu pojawiły się specjalne hełmy do grania w 3d. Problem był jednak taki, że część osób dostawała mdłości i opróżniała zawartość żołądka.
Dzisiaj przybyło nieco herców, telewizory są wypasione, parametry niby rewelacyjne, ale niestety jedyne co pozostało bez zmian to ludzkie oko i mózg. A to wystarczy, żeby cała moda na 3d poległa zanim się tak naprawdę zaczęła.

Jaki jest więc problem?
Jest pewne prawidłowość, im bliżej siedzimy telewizora tym większe problemy. Dlatego też będąc w kinie 3d jakoś dajemy radę, choć nie wszyscy.
Obecna technologia 3d to kopia tego co potrafi ludzki wzrok. Film rejestrowany jest w dwóch dwóch kanałach, dwa nieco przesunięte względem siebie płaskie obrazy. Jeden dla lewego, drugi dla prawego. Owe przesuniecie to sygnał dla mózgu, że mamy do czynienia z obrazem trójwymiarowym. Zadaniem okularów jest rozdzielenie obu obrazów dla lewego i prawego oka. Okulary mogą emitować naprzemiennie obraz dla lewego i prawego oka lub zasłaniać raz to lewe, raz prawe oko. I tutaj pojawia się problem, ponieważ mózg niby daje się nabrać i odczytuje taki sygnał jako sygnał trójwymiarowy, ale dziwnie się przy tym męczy.

Dlaczego 3d tak wykańcza mózg?
Otóż dla mózgu naturalny trójwymiarowy obraz budowany jest nieco inaczej, przykładowo: widzimy drzewo, wraz z poruszaniem się gałki oczne skupiają się na obiekcie, a soczewki dostosowują ostrość. W przypadku telewizora 3d jest problem bo gałki oczne cały czas pracują skupiając się na obiekcie, ale soczewki nie robią nic bo odległość od telewizora mamy stałą. I to jest główny powód dlaczego nasz mózg "wymięka". Zaczynają się bóle głowy, objawy choroby lokomocyjnej, a kończy się to wymiotami.

Czy telewizory 3d bez okularów rozwiążą problem?
Niestety nie, może nieco poprawią komfort oglądania, ale nie rozwiążą problemu.

Czy więc jest szansa na 3d w naszych domach?
Tak, nastąpi to wraz z upowszechnieniem technologii holograficznej.

Fragment artykułu.
Ireneusz Piotrzkowicz
Foto(c) pixabay.com
Popularne pytania
Czy Big Mac kupiony w USA i Polsce jest taki sam?
Dlaczego bilety lotnicze są często tańsze od kolejowych?
Ile dni trwało powstanie w Pradze w 1945 roku?
Z którego państwa Stalin musiał wycofać swoje wojska po atomowej groźbie USA?
Które ryby są zdrowe, a które nie?
Czy starcie pyłku ze skrzydeł motyla uniemożliwia mu latanie?
Ile waży oko?
Czy roczna przerwa w studiowaniu źle wpływa na wyniki po powrocie na studia?
Czy seks wpływa na inteligencję?
Kto dość dokładnie przewidział lokalizację pobytu ukrywającego się Osamy bin Ladena?
Jak dużo mężczyzn przyznaje się do przebierania w kobiece ciuszki?
W którym państwie po raz pierwszy wprowadzono płatne urlopy?
Jaki procent osób przeżywa uderzenie pioruna?
Ile drzew rośnie na Ziemi?