logo

wojna
Niemieckie rozporządzenie w okupowanej Polsce, Radom 1941. Żydzi z Austrii, rola Judenratów

Niemieckie rozporządzenie w okupowanej Polsce, Radom 1941. Żydzi z Austrii, rola Judenratów
Obszerne cytaty z artykułu Adama Rutkowskiego: "Martyrologia, walka i zagłada ludności żydowskiej we dystrykcie radomskim podczas okupacji hitlerowskiej" (zamieszczonego w "Biuletynie Żydowskiego Instytutu Historycznego", W-wa lipiec-grudzień 1955 r. Nr 15-16).
----------
s. 93 [Wysiedlenie Żydów z Wiednia]: "W lutym, marcu i kwietniu 1941 r. przybyło z Austrii do Generalnej Guberni łącznie 10 transportów Żydów po 1.000 osób każdy. [...]
Jak wynika z zachowanych dokumentów, szczególnie osławiony Judenrat ostrowiecki przyczynił się do rychłego "pozbycia się" ze swego terenu niewygodnych wysiedleńców wiedeńskich, nie omieszkując przy tym jednak zbyt pieczołowicie zaopiekować się ich dobytkiem, bagażami, walizkami (5.000 sztuk) itd."
s. 94:
"Mieszkańcy Wiednia znaleźli się nagle w małych mieścinach, a nawet zapadłych wioskach, w nader prymitywnych warunkach, gnieżdżąc się w izdebkach kurnych chałup wiejskich lub nawet stodołach. Utrzymywali się z zamiany przywiezionych rzeczy, zwłaszcza odzieży, na żywność. Niektórzy z nich otrzymywali w dalszym ciągu paczki żywnościowe i inne od swych "aryjskich" przyjaciół i krewnych z Austrii. Wśród wysiedleńców była też znaczna liczba przedstawicieli wolnych zawodów (lekarze, dentyści, inżynierowie itd.) a między nimi spora rzesza bardzo wybitnych jednostek: profesorów, naukowców. Nagminnym zjawiskiem była w pierwszym okresie wędrówka wiedeńczyków ze wsi do wsi i małych osad do większych miejscowości. Wprowadzało to zamęt i wyczerpywało skromne mimo wszystko zasoby nieszczęsnych wysiedleńców. [...] Na podkreślenie zasługują częste stosunkowo fakty (np. w powiecie opatowskim) występowania miejscowych chłopów w obronie "swoich" wiedeńczyków, zwłaszcza lekarzy i ich rodzin, domagających się pozostawienia ich w spokoju na miejscu. Oddawali im swoje chałupy i zaopatrywali w artykuły żywnościowe. W niektórych wsiach nawet wójtowie, pod naciskiem miejscowych chłopów, specjalnie interesowali się losem Żydów wiedeńskich, udzielając im daleko idącej pomocy".
s. 96:
"Jak wykazują dokumenty, akcję wysiedleńczą z Jędrzejowa spowodował swymi sugestiami wobec hitlerowców miejscowy Judenrat [...]. Wysiedlenie objęło nie tylko uchodźców, ale po prostu miejscową i przybyłą biedotę, której Judenrat chciał się pozbyć z Jędrzejowa, aby zaoszczędzić sobie trudu organizowania dla niej bodaj namiastek opieki społecznej".

https://twitter.com/Zebrowski_NSZ/status/1709943914902515743
Popularne pytania
Gdzie znajduje się najbardziej skażone miejsce na Ziemi?
Czy na Ziemi żyło zwierzę większe od płetwala błękitnego?
Jak zmierzyć psu temperaturę?
Czy można zwrócić do sklepu płytę CD, film lub program komputerowy?
W którym kraju, jeśli mężczyzna powie kobiecie komplement kobiecie, musi ją poślubić?
Przy jakiej temperaturze w sypialni powinno się spać?
Czy wiadomo, czym jest piorun kulisty?
Czy człowiek potrafi robić kilka rzeczy naraz?
Jak jest po japońsku "chcę Cię pocałować"?
Czy Żydzi brali udział w Powstaniu Warszawskim?
Jaki procent wagi rakiety stanowi paliwo?
Jakie warunki pokoju zaoferował Rosji Piłsudski w 1919 roku?
Ile metrów głębokości ma najpłytsze polskie jezioro?
Czy filmy wywołują agresję?