logo

znani-ludzie
30 września 1944 pod naciskiem Brytyjczyków i Amerykanów prezydent Raczkiewicz odwołał generała K.Sosnkowskiego

30 września 1944 pod naciskiem Brytyjczyków i Amerykanów prezydent Raczkiewicz odwołał generała K.Sosnkowskiego
30 września 1944 pod naciskiem Brytyjczyków i Amerykanów prezydent Raczkiewicz odwołał generała K.Sosnkowskiego. Prezydent tego nie ukrywał mówiąc "Wiem dobrze, że popełniam rzecz wysoce niemoralną, lecz niech Bóg Najwyższy będzie mi świadkiem, że innego wyjścia nie mam".
Powodem odwołania była odezwa generał w rozkazie nr. 19 "Pięć lat minęło od dnia, gdy Polska, wysłuchawszy zachęty Rządu brytyjskiego i otrzymawszy jego gwarancje, stanęła do samotnej walki z potęgą niemiecką. (...) Od miesiąca bojownicy Armii Krajowej pospołu z ludem Warszawy krwawią się samotnie na barykadach ulicznych w nieubłaganych zapasach z olbrzymią przewagą przeciwnika. Samotność kampanii wrześniowej i samotność obecnej bitwy o Warszawę są to dwie rzeczy zgoła odmienne. Lud Warszawy, pozostawiony samym sobie i opuszczony na froncie wspólnego boju z Niemcami – oto tragiczna i potworna zagadka, której my, Polacy, odcyfrować nie umiemy na tle technicznej potęgi Sprzymierzonych u schyłku piątego roku wojny. Nie umiemy dlatego, że nie straciliśmy jeszcze wiary, że światem rządzą prawa moralne. Nie umiemy, bo uwierzyć nie jesteśmy w stanie, że oportunizm ludzki w obliczu siły fizycznej mógłby posunąć się tak daleko, aby patrzeć obojętnie na agonię stolicy tego kraju, którego żołnierze tyle innych stolic własną piersią osłonili. (...) Jeśli ludność stolicy dla braku pomocy zginąć by musiała pod gruzami swych domów, jeśli by przez bierność, obojętność czy zimne wyrachowania wydana została na rzeź masową – wówczas sumienie świata obciążone będzie grzechem krzywdy straszliwej i w dziejach niebywałej. (...) My tutaj czynimy dalsze wysiłki, aby uruchomić pomoc dla Was. Otrzymujemy wciąż jeszcze obietnice i przypuszczenia. Wierzymy w nie i ufamy, że wiara ta nie będzie odebrana Polskim Siłom Zbrojnym"
Popularne pytania
Który kraj sugerował Francji i Anglii, aby wobec rosyjskiej agresji z 17 września 39 nie reagowały wypowiedzeniem wojny?
Jak jest po czesku słowo “burak”?
Na jakie choroby marihuana działa leczniczo?
Czy po dłoniach można poznać, że mężczyzna ma skłonności do agresji?
Co spowodowało, że ziemniaki stały się w Polsce popularne?
W którym roku w USA powstała pierwsza organizacja ratująca Żydów?
Czy w Norwegii każdy może kupić telewizor?
Czy Pałac Kultury i Nauki miał swojego poprzednika?
W której części dnia jesteśmy najmniej odporni na infekcje?
Ilu Rosjan uratowali Amerykanie od śmierci głodowej?
Jaki procent Polaków od 15 do 50 roku życia posiada tatuaż?
Dlaczego nie wszyscy pamiętają swoje sny?
Dlaczego w Trójkącie Bermudzkim giną statki i samoloty?
Czym jest zapach świeżo koszonej trawy?