logo

historia
W Armii Rzymskiej karą za homoseksualizm była śmierć

W Armii Rzymskiej karą za homoseksualizm była śmierć
W 149 roku przed Chrystusem z inicjatywy trybuna ludowego Marka Skantyniusza została uchwalona ustawa Lex Scantinia, penalizująca wszelkie zachowania seksualne naruszające integralności cielesną (stuprum) wolnego obywatela płci męskiej. Dotyczyło to także związków homoseksualnych między Rzymianami, przy czym ustawa nie obejmowała zakresem normowania stosunków homoseksualnych pomiędzy obywatelami a niewolnikami bądź peregrynami, pod warunkiem że obywatele nie byli w nich stroną bierną (kluczowe). Karą była grzywna w wysokości 10 tysięcy sestercji (roczny żołd legionisty).
W Armii kara była jeszcze surowsza. Żołnierza za ten czyn czekało obicie. Przy czym nie chodzi o zwykłą karę chłosty (castigatio), tylko zatłuczenie kijami na śmierć (fustuarium). Główną przyczyną tak zdecydowanego zwalczania homoseksualizmu w armii była obawa o utrzymanie dyscypliny i uniemożliwienie dezintegracji hierarchii wojskowej poprzez przyzwolenie na powstanie nieformalnych powiązań pomiędzy żołnierzami. Ustawa Lex Porcia de capite civium, zabraniała wykonania kary śmierci (Poena capitis) na obywatelu rzymskim w przypadku odwołania się przez niego do komicjów centurialnych. Wodzowie próbowali to często uniemożliwić, naginając prawo. Bo jawne łamanie prawa i brak kary mógł podkopać autorytet dowództwa wśród żołnierzy.

W armii rzymskiej bezwzględną karą za uderzenie oficera była śmierć. Ale znamy wyjątek od tego. W 104 roku AC w armii Gajusza Mariusza, znany ze swoich preferencji seksualnych trybun Gajusz Lucjusz podczas szamotaniny z żołnierzem Treboniuszem, został przez niego śmiertelnie dźgnięty sztyletem.
Przewodniczący sądowi polowemu konsul Gajusz Mariusz, przyjął tłumaczenie żołnierza że oficer próbował go zgwałcić. Potwierdzono że czynił wcześniej zaloty do Tryboniusza. Gajusz Mariusz, mimo że zabity był jego siostrzeńcem uniewinnił żołnierza, stwierdzając że doszło do obrony własnej. Wygłosił też mowę pochwalną, że obronił cześć Republiki.

Na podstawie: dr M.N. Faszcza, Homoseksualizm w armii rzymskiej w okresie republiki [w:]Wojna jako zjawisko polityczne, społeczne i kulturowe, Warszawa 2013

Źródło: Jacques Nicolas, https://twitter.com/JacobQNicholson/status/1651539289077870592
Popularne pytania
Jaką kwotę wyłudził od klientów największy oszust finansowy w historii?
Jak się pisze: zresztą, czy z resztą?
Ilu osadzonych zmarło w słynnym w II RP więzieniu w Berezie?
Która polska produkcja filmowa jest najdroższa?
Kto wynalazł nożyczki?
Gdzie szukać diamentów?
Urzędy skarbowe powstały w PRL czy w III RP?
Dlaczego powstała Tama Trzech Przełomów?
Kto w zastępstwie Iana McKellena miał zagrać Gandalfa w filmie "Władca Pierścieni"?
Dlaczego do eksperymentów wykorzystuje się myszy?
Czy ponadprzeciętnie inteligentni ludzie kochają bałagan, lubią pracować nocą i częściej używają przekleństw?
Poznaniak nosi bryle czy okulary?
Czy na Słońcu istnieją pory roku?
Czy londyński Big Ben wymaga nakręcenia?