logo

internet
Jak być bezpiecznym w sieci: porady bezpieczeństwa w internecie dla każdego

Jak być bezpiecznym w sieci: porady bezpieczeństwa w internecie dla każdego

Obecnie spędzamy nadmierną ilość czasu w Internecie, a ludzie nie mają skrupułów, aby zapisywać tam swoje dane osobowe i zakładać, że są one bezpieczne, ponieważ są chronione hasłem.


Firmy zawsze szukają nowych sposobów pozyskiwania danych osobowych, ponieważ są one znacznie cenniejsze niż myślisz. Często nie wiadomo, do czego dane są wykorzystywane, jak bezpiecznie są przechowywane, komu będą udostępniane ani jak długo będą przechowywane po ich pozyskaniu. Oprócz kierowania reklam, Twoje dane mogą być wykorzystywane do dyskryminacji cenowej, dyskryminacji zawodowej, odmowy świadczenia usług, wpływania na wybory i innych złośliwych działań. Ten post nauczy Cię, jak zachować prywatność swoich danych.

Jakie są potencjalne zagrożenia?


Internet to trudne środowisko. Oprócz bardziej oczywistych zagrożeń, takich jak zastraszanie w sieci, uwodzenie i uzależnienie od urządzeń, sposób, w jaki dzieci wchodzą w interakcje ze światem online, wymaga zbadania ich zdrowia psychicznego i samopoczucia oraz informacji, które konsumują i którymi się dzielą.
Obejmuje to rosnące obawy dotyczące fake news i potencjalnego wpływu influencerów z mediów społecznościowych na zachowanie ludzi. Obejmuje również trwający spór o to, czy gry online i niektóre ich aspekty, takie jak loot boxy i skórki, są uważane za hazard i zachęcają dzieci do hazardu.
Liczba różnych aplikacji social media również rośnie. Wcześniej, jeśli nauczyłeś się tajników Facebooka, Snapchata i Instagrama, byłeś dość mocno ustawiony.
Obecnie istnieje więcej "aplikacji" niż kiedykolwiek wcześniej, są one również bardziej złożone.
Trudno jest nadążyć za różnorodnością zagrożeń, których musimy być świadomi i różnymi platformami, do których dzieci mogą mieć dostęp. Niektóre z najczęstszych obaw dotyczących bezpieczeństwa w Internecie można podzielić na bezpieczeństwo informacji i bezpieczeństwo osobiste.
Bezpieczeństwo informacji dotyczy danych wrażliwych, takich jak informacje osobiste i identyfikacja, hasła, własność osobista i prywatność, stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa w przypadku ich ujawnienia. Oszustwa internetowe, spam, phishing i złośliwe oprogramowanie to jedne z najbardziej typowych przyczyn naruszeń bezpieczeństwa danych.

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?


Ograniczenie do minimum danych osobowych
Informacje osobiste, takie jak data urodzenia, miejsce zamieszkania i lokalizacja powinny zostać usunięte z Twojego profilu. Nie umieszczaj na swoich profilach niczego, co może być widoczne dla opinii publicznej, i ogranicz, kto może zobaczyć to, co zamieszczasz o swoim codziennym życiu i rutynie.

W serwisach zakupowych nie zapisuj swoich danych finansowych
Po umieszczeniu informacji w Internecie nie ma niezawodnego sposobu na ich ochronę. Mimo to, możesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich informacji finansowych poprzez całkowite usunięcie ich z określonych stron zakupowych. Jeśli strony internetowe proszą o zapisanie informacji o Twojej karcie kredytowej, odmów i zamiast tego poświęć dodatkowy czas na wprowadzenie ich przy kolejnych zakupach.

Zawsze korzystaj z sieci VPN.
Podkreślamy konieczność korzystania z wirtualnej sieci prywatnej przez cały czas (VPN). Odpowiednie wykorzystanie VPN od renomowanego dostawcy oprogramowania, takiego jak Surfshark, może znacznie poprawić anonimowość osoby w sieci. Rzeczywiście, w połączeniu z określonymi przeglądarkami internetowymi, takimi jak Firefox lub Google Chrome, można praktycznie zniknąć w sieci i chronić swoją tożsamość.
Decydując się na dostawcę VPN, upewnij się, że Twój dostawca posiada polskie serwery VPN, dzięki czemu zarówno Twoja prędkość internetu nie spadnie żadna, jak i pozostaniesz bezpieczny w sieci.

Zwiększ Bezpieczeństwo Swojej Sieci
Upewnij się, że Twoje połączenia są bezpieczne teraz, gdy Twoje loginy są bezpieczniejsze. Prawdopodobnie w domu lub w pracy korzystasz z zabezpieczonego hasłem routera, który szyfruje Twoje dane. Jednak gdy nie ma Cię w domu, możesz ulec pokusie skorzystania z darmowego, publicznego Wi-Fi. Problem z publicznym Wi-Fi polega na tym, że często jest ono niezabezpieczone. Oznacza to, że uzyskanie dostępu do Twojego urządzenia lub informacji jest dość proste dla hakera. Dlatego właśnie powinieneś korzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Wirtualna sieć prywatna (VPN) to oprogramowanie, które tworzy bezpieczne połączenie internetowe, z którego możesz korzystać z dowolnego miejsca.

Korzystaj z zapory ogniowej (firewall)
Powinieneś zastosować firewall, nawet jeśli Twoja sieć jest bezpieczna. Jest to elektryczna bariera, która zapobiega nielegalnemu dostępowi do Twoich komputerów i gadżetów, i jest często włączana do oprogramowania zabezpieczającego. Wszystkie urządzenia podłączone do sieci, w tym urządzenia Internetu rzeczy (IoT), takie jak inteligentne termostaty i kamery, są zabezpieczone za pomocą zapory. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ wiele urządzeń IoT nie posiada zabezpieczeń, co sprawia, że stanowią one podatny punkt wejścia dla hakerów do całej sieci.

Używaj Haseł, Które Są Złożone i Unikalne
Stosowanie skomplikowanych haseł jest jednym z podstawowych elementów ochrony informacji. Ludzie regularnie ponownie używają haseł w wielu aplikacjach. Choć wiele z nich wydaje się nieistotnych, jeśli użytkownik często używa tego samego hasła, skradzione konto na Instagramie może doprowadzić do tego, że istotne dane znajdą się w niepowołanych rękach. Ponadto, nie spiesz się i zachowaj ostrożność podczas odwiedzania linków.

Sprawdź swoje ustawienia prywatności w mediach społecznościowych
Ponieważ większość z nas ma konto w mediach społecznościowych, wiele osób używa swoich kont do nadmiernego dzielenia się. Będą one zawierać ich numer telefonu, a także zdjęcia ich domu i dzieci. Sprawdzanie ustawień prywatności w serwisach społecznościowych to fantastyczna sugestia dla początkujących w kwestii prywatności w sieci. Upewnij się, że Twój profil jest zabezpieczony hasłem, aby tylko Twoi znajomi mieli do niego dostęp. Bądź też ostrożny w kwestii tego, co udostępniasz na mediach społecznościowych.

Stwórz Dobre Nawyki
Ponieważ ruch może zostać przechwycony, publiczne (otwarte) Wi-Fi jest niezwykle ryzykowne. Jeśli to możliwe, korzystaj z hotspotów, a jeśli musisz korzystać z publicznego Wi-Fi, użyj prywatnej sieci VPN, aby chronić swoje dane. Upewnij się również, że używasz złożonych haseł, dezaktywuj formularze autouzupełniania i używaj protokołu HTTPS na wszystkich stronach internetowych. Aktualizuj swoją przeglądarkę, a w przypadku witryn, które to umożliwiają, korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego, gdy tylko jest to możliwe.

Źródło: materiał partnera
Popularne pytania
Skąd pochodzi słowo "żaluzja"?
Co znajdowało się na zdjęciu nad łóżkiem Stalina?
Jak po staropolsku brzmiało słowo “d*pa”?
Jak jest po francusku k*rwa?
Poznaniak nosi bryle czy okulary?
Z którego kraju turyści są w Europie uważani za najbardziej irytujących?
Co oznacza imię “Basia”?
Co to jest?
Czy pierwszy ketchup zawierał pomidory?
Czy w sieci McDonald’s sprzedawano pizzę?
Robienie zdjęć pośladków jest najczęstszym powodem awarii jakiego sprzętu?
Co zrobić, aby w domu mniej się kurzyło?
Czy zielony śluz z nosa to dzieło chorobotwórczych bakterii?
Od którego roku dziecko w III Rzeszy przechodziło na wychowanie państwa?