logo

prawo-polityka
Czy zakłady bukmacherskie online są w Polsce legalne?

Czy zakłady bukmacherskie online są w Polsce legalne?
Stawianie zakładów bukmacherskich jest legalne w Polsce. Ale nie każdy bukmacher którego znaleźć można w internecie, działa legalnie. Przyjmowanie zakładów zgodnie z prawem może prowadzić wyłącznie ta firma, która uzyska odpowiednią licencję Ministerstwa Finansów.

Dzieje się tak od czasu uregulowania rynku bukmacherskiego ustawą. Prawodawca wprowadził wiele wymogów do spełnienia przez potencjalnych wnioskodawców. Przepisy ustawy mają przede wszystkim chronić klientów firm bukmacherskich ale też zapewnić przychody z tytułu podatków od zakładów wzajemnych, jak
profesjonalnie określa się zakłady bukmacherskie.

Wysokie wymagania odnośnie procedur i wypłacalności nie odstraszają jednak firm bukmacherskich a lista bukmacherów, którzy chcą legalnie działa w Polsce. Lista bukmacherów stale się poszerza i obecnie zawiera już ponad 20 pozycji. Wielu z licencjonowanych bukmacherów z powodzeniem działa także poza granicami Polski. Przykładem jest bukmacher LV BET, który posiada świetne opinie, nie tylko w Polsce ale także na wielu europejskich ale i światowych rynkach.

Uregulowanie rynku i zabezpieczenia finansowe wpłynęły korzystnie na świadomość konsumentów, którzy przestali postrzegać zakłady bukmacherskie jako podejrzaną branżę. Coraz częściej zakłady sportowe traktowane są po prostu jako rozrywka, tym bardziej że najpopularniejsze marki są jednocześnie sponsorami najważniejszych wydarzeń i klubów sportowych.

Aktualna sytuacja prawna

Kiedy 1 kwietnia 2017 r. weszły w życie zmienione przepisy tzw. Ustawy hazardowej, sytuacja branży uległa diametralnej zmianie. Nie ulega wątpliwości, że rynek bukmacherski zyskał na nowych regulacjach prawnych. Dzięki nim udział w rynku nielegalnych firm spadł do poziomu 60% z prawie 90%. Co jednak oznacza, że w dalszym ciągu nielegalne zakłady trzymają się na wysokim poziomie, mimo utrudnień jakie przewidział dla nich ustawodawca.

Trudna walka z nielegalną konkurencją

Legalni bukmacherzy muszą stale konkurować z operatorami bez licencji, co jest naprawdę trudnym zadaniem. Nielegalne firmy oferują bowiem nieco atrakcyjniejszą ofertę ze względu na obchodzenie kosztów, które ponosić muszą legalnie działające firmy.
W Polsce obowiązuje wysoki podatek od zawierania zakładów bukmacherskich: bukmacherzy zobowiązani są do odprowadzenia wysokich podatków. Trzeba to zaznaczyć że należą one do najwyższych w europie. Dodatkowo ponoszą też opłaty związane z wynikami rozgrywek sportowych. Wszystko to dodatkowo wpływa na przychodowość bukmacherów ale też powoduje konieczność zrekompensowania sobie poniesionych kosztów podwyższając marżę a obniżając kursy.
Dlatego też gra na nielegalnych stronach bukmacherskich jest kusząca dla wielu graczy. Trzeba zauważyć, że nie tylko firma, która prowadzi nielegalną działalność jest zagrożona konsekwencjami prawnymi, ale też osoba, które świadomie decyduje się obejść prawo i skorzystać z oferty nielegalnego bukmachera. Gracze, którzy świadomie biorą udział w nielegalnych grach hazardowych, narażają się konsekwencje prawne w tym grzywnę nawet do 3 360 000 zł.

Źródło: materiał partnera
Popularne pytania
Co się stanie, gdy zetknie się cząstka z antycząstką?
Jak szybko powstrzymać omdlenie?
Które imię pojawia się w Biblii częściej Dawid czy Jezus?
Co słonie lubią robić w Indiach?
Czy działanie pola magnetycznego może mieć wpływ na decyzje?
Czy każdy pies jest optymistą?
Gdyby Wikipedia była książką to ile by miała stron?
Gdzie znajduje się najstarszy polski port morski?
Dlaczego popcorn strzela podczas przygotowywania?
Czy na Marsie była kiedyś woda?
Ile waży foton (światło)?
Co w języku chińskim oznacza zwrot fejsbuk?
Czy istnieje latarka, która wywołuje biegunkę?
Czy w świecie zwierząt istnieje niewolnictwo?