logo

technika
Tlenowe cięcie blach — oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Tlenowe cięcie blach — oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Nie od dzisiaj cięcie tlenem jest powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Metoda ta pozwala bowiem przecinać grube blachy, a nawet ich całe pakiety. Co warto wiedzieć o cięciu tlenowym blach? Czym cechuje się ta metoda? Sprawdzamy!


Na czym polega cięcie tlenowe?

Tlen posiada właściwości, które umożliwiają wykorzystywane go na wiele sposobów. Jednym z nich jest rzecz jasna cięcie tlenem. Metoda ta polega na rozgrzaniu materiału do temperatury zapłonu, a następnie emisji tlenu. Dochodzi do zassania materiału, utlenienia, a w konsekwencji przecięcia.

Tlenowe cięcie blach oraz wszelkich innych konstrukcji metalowych przebiega na podobnych zasadach. Niemniej jednak obróbka nie zawsze wygląda identycznie. Główna różnica dotyczy zastosowanego gazu palnego.

Zastosowanie palnika acetylenowo tlenowego i alternatywy

Najpowszechniejsze jest zastosowanie palnika acetylenowo tlenowego. Acetylen w połączeniu z tlenem to gwarancja szybkiej obróbki materiału. Jednak istnieją alternatywy dla tego rozwiązania. Przede wszystkim acetylen można zastąpić propanem, Trzeba jednak pamiętać, że cięcie tlenowe z wykorzystanie propanu oznacza wydłużenie procesu cięcia tlenem. Podobnie jest w przypadku najrzadziej wykorzystywanego — gazu ziemnego. Więcej na temat tego jak przebiega cięcie tlenowe, dowiesz się na: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-tlenem.

Skoro zastosowanie palnika acetylenowo-tlenowego daje najlepsze rezultaty, czemu ktokolwiek miałby wybierać inne metody? Rzecz jasna ze względu na cenę. Cięcie tlenowe z wykorzystaniem acetylenu jest zdecydowanie najdroższe.

Zasady cięcia palnikiem acetylenowo-tlenowym — zadbaj o bezpieczeństwo

Trzeba pamiętać, że bez względu na zastosowany palnik, wypełni go gaz palny. Co więcej, podczas pracy wytwarzane są bardzo wysokie temperatury. Bezpośredni kontakt z miejscem wylotu gazu oznacza bardzo poważne oparzenia. Dlatego tak ważne są zasady cięcia palnikiem acetylenowo-tlenowym. Trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, takich jak choćby stosowanie sprzętu zabezpieczającego.

Przed przystąpieniem do pracy z przecinarką tlenową należy poznać zasady bhp cięcia palnikiem acetylenowo-tlenowym. Tylko przeszkoleni operatorzy mogą rozpocząć obróbkę materiałów z wykorzystaniem przecinarki tlenowej. Kurs BHP składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to wykłady dotyczące ogólnych i specyficznych dla danego sprzętu zasad bezpieczeństwa. Natomiast w części praktycznej uczestnicy uczą się bezpiecznego korzystania z urządzenia.

Tlenowe cięcie blach, czyli szereg korzyści

Dlaczego tak często stosuje się dzisiaj tlenowe cięcie blach? Choćby z tego względu, że w przypadku blach często nie ma nawet innej alternatywy. Tym, co wyróżnia cięcie tlenowe, jest zdolność do przecinania nawet bardzo grubych materiałów. Tym samym przecinarka doskonale radzi sobie z pakietem blach. Co więcej, cięcie tlenem jest możliwe w przypadku blach pokrytych rdzą.

Nie bez znaczenia jest fakt, że cięcie tlenowe zapewnia precyzję obróbki. Możliwa jest bardzo wysoka powtarzalność, przez co tlenowe cięcie blach stosuje się między innymi w zakładach produkcyjnych. Warto też mieć na uwadze, że cięcie tlenowe jest stosunkowo tanie.

Nawet zastosowanie palnika acetylenowo-tlenowego okazuje się tańszym rozwiązaniem niż wybór innych metod. Dlatego też wydaje się, że jeszcze długo tlenowe cięcie blach będzie znajdować się wśród dominujących metod obróbki metalu.

Źródło: materiał partnera
Popularne pytania
Dlaczego starożytni Egipcjanie bali się umrzeć za granicą?
Którego dnia Chińczycy obchodzą Nowy Rok?
Czy warto jeść suplementy diety zawierające kwasy omega-3?
Czego Chińczycy zazdroszczą Europejczykom?
W którym kraju żołnierze salutują lewą ręką?
Ile kosztuje największy samolot pasażerski świata Airbus A380?
Czy w latach 1934-1975 w Szwecji wysterylizowano 63 tys. osób?
Co jest starsze: stopy czy głowa?
Które państwo zdecydowało o wypowiedzeniu wojny Niemcom w 1939 roku - Francja czy Wielka Brytania?
Czy jeżeli rzymski obywatel chciał popełnić samobójstwo, musiał wpierw złożyć prośbę do senatu...?
Kto to jest?
W którym roku i w jakiej proporcji dokonano w Polsce denominacji waluty (wymiany starych złotówek na nowe)?
Ile kilogramów traci piłkarz w czasie meczu?
Który błąd językowy jest najczęściej popełniany w polskim internecie?