logo

różności
Jak pozbyć się muszek owocówek?

Jak pozbyć się muszek owocówek?
Muszki oblegają pozostawione bez przykrycia owoce i warzywa, zwłaszcza jeśli te zaczynają się już psuć. Najlepszym sposobem byłoby więc przechowywanie ich zawsze w lodówce, ale nie każde się do tego nadają (np. pomidory, ogórki, banany, cytrusy dłużej zachowują smak i zdrowy wygląd przechowywane w temp. pokojowej). Poza tym owady te lubią nie tylko owoce, przyciąga je także m.in. zapach wina, octu, konfitur. Gdy już się pojawią bywają wyjątkowo uciążliwe, wszystko za sprawą szybkiego cyklu rozmnażania - jedna samica potrafi dziennie złożyć nawet kilkadziesiąt jaj, z których po dziesięciu dniach pojawiają się kolejne muszki. Co zrobić jeśli już się zadomowiły?

1. Należy zacząć od wyrzucenia wszystkich nadpsutych owoców. Resztę umyć pod ciepłą bieżącą wodą, te które nadają się do przechowywania w niskich temperaturach, a także owoce już przekrojone - trzymać w lodówce, a pozostałe przechowywać w szklanej misie przykrytej drugą misą.
2. Kolejnym krokiem jest gruntowne posprzątanie kuchni. Umyć blaty, naczynia, pojemniki w których trzymane były owoce, półki, podłogę, a także zlew – wszelkie miejsca, gdzie mogą znajdować się resztki jedzenia przyciągające muszki, możliwe, że już złożyły tam swoje jaja. Należy także wyrzucić śmieci i dokładnie umyć kosz oraz miejsce, w którym stoi. W pozbyciu się muszek warto sobie także pomóc odkurzaczem.
3. Na pozostałe muszki dobrze jest zrobić pułapkę. W tym celu do słoika lub szklanki wlewamy ocet jabłkowy lub balsamiczny (ewentualnie słodkie wino lub sok) dokładnie zmieszany z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Miksturę należy pozostawić na całą noc w miejscu, gdzie wcześniej było najwięcej owadów.
4. Drugim sposobem na pułapkę jest pozostawienie kawałka owocu (np. cytryny) w miseczce przykrytej folią spożywczą, w której należy zrobić widelcem malutkie dziurki. Złapane w ten sposób muszki można wypuścić na zewnątrz domu lub włożyć miseczkę na kwadrans do zamrażalnika (niska temperatura zabije owady). Sposób z pułapką trzeba czasem powtarzać kilkakrotnie aż do pozbycia się wszystkich muszek.
5. Muszki owocówki nie lubią także wysokiej temperatury. Można więc spróbować zabić je ciepłym podmuchem suszarki do włosów.
6. Na dorosłe owady źle również działa płyn do szyb – wystarczy spryskać nim muszki i miejsca, w których siadają.
Popularne pytania
Ile serc ma ośmiornica?
Ile płatków róż potrzeba do wyprodukowania 1kg olejku różanego?
Który demokratyczny kraj wsparł pacyfikację placu Tiananmen w 1989 roku?
W którym roku piramida Cheopsa przestała być najwyższą budowlą świata?
Co to za zwierzę?
Ile waży litr 40 proc. wódki?
Dlaczego muchy siadają na ludziach?
Czy mężczyźni częściej wybierają kąpiel czy prysznic?
Ile godzin na dobę śpią osoby, które najdłużej żyją?
Czy istniał obóz do którego więźniowie Auschwitz bali się trafić?
Czy wypicie zbyt dużej ilości wody może zabić?
Dlaczego komuniści nie chcieli przy "okrągłym stole" Kuronia i Michnika?
W którym wieku Jagiellonowie rządzili jedną trzecią Europy?
Jak długą linię można narysować przy pomocy jednego całego ołówka?