logo

historia
Ile naprawdę wiesz o klockach Lego?

Ile naprawdę wiesz o klockach Lego?

Praktycznie wszyscy posiadali w dzieciństwie klocki LEGO, a już na pewno o nich słyszeli. Jednak to nie tylko elementy, które służą do konstruowania przeróżnych budowli, to także bardzo bogaty świat, w którym odnaleźć można konkretne bajki, filmy czy książki. Bohaterów popkultury i sterowane przez nich mniej lub bardziej zaawansowane maszyny. LEGO to uniwersalny produkt, który nadaje się nie tylko dla dzieci, ale także praktycznie każdej osoby dorosłej. Dowiedz się więc, ile tak naprawdę wiesz o klockach LEGO.


Początki LEGO
Firma, która rozpoczęła produkcję klocków została założona 12 października 1932 roku w Danii. Określenie LEGO pojawiło się dopiero dwa lata później, powstając przy pomocy dwóch duńskich słów „leg" i "godt”. Ciekawostką jest fakt, że właściciel danego przedsiębiorstwa doszedł do wniosku, że nazwa firmy musi być chwytliwa. Dlatego ogłosił wśród swoich pracowników konkurs na nadanie odpowiedniej nazwy przedsiębiorstwa. Nagrodą była butelka wina. Dzięki temu właśnie dziś każdy zna słynne duńskie klocki. Producenci LEGO od zawsze mieli idealistyczne podejście do tworzonych przez siebie projektów. Flagowym mottem firmy jest zdanie „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”, dzięki czemu do dzisiaj firma dba o to, aby produkowane zabawki były bezpiecznego dla każdego dziecka. Do roku 1947 do produkcji zabawek używane było tylko drewno, jednak to właśnie w tym roku, przedsiębiorstwo zaczęło produkować zabawki również przy użyciu tworzyw sztucznych. Kolejnym wartym uwagi faktem, jest to, że duńska firma zainwestowała w specjalistyczne urządzenie (wtryskarkę), której wartość była równa kilkuletnich zysów przedsiębiorstwa.

Rodzaje klocków LEGO
Oferta zestawów tematycznych LEGO co pół roku publikowana jest w specjalnych katalogach. Można w nich odnaleźć wszystkie m.in. nadchodzące nowości w świecie klocków. Serie klocków LEGO zostały stworzone z myślą o konkretnych potrzebach wiekowych – wśród dzieci jak i dorosłych osób.Dlatego też firma oferuje zestawy dla najmłodszych, odpowiednich już od pierwszego roku życia LEGO DUPLO, po zestawy najbardziej zaawansowane LEGO Technic, które umożliwiają samodzielne programowanie oraz sterowanie zawiłymi konstrukcjami maszyn. Wyzwanie godne nawet inżynierów!

Zróżnicowany świat LEGO
W zależności od tego, gdzie konkretnie chce znaleźć się osoba nastawiona na konstruowanie z klocków, można np. przenieść się do świata średniowiecza. LEGO Kingdoms umożliwia zbudowanie własnego królestwa, zarządzanie własną armią czy organizowanie królewskich turniejów. Natomiast dla miłośników sci-fi został stworzony futurystyczny samolot LEGO 3 w 1, który umożliwia zbudowanie trzech różnych modeli tj. samolot, statek oraz robot.
Fani kinematografii mogą natomiast cieszyć się bogatymi seriami znanych na całym świecie popularnych filmów. LEGO Star Wars zabierze wszystkich miłośników Gwiezdnych Wojen w odległą galaktykę, a zestaw LEGO Angry Birds umożliwi towarzyszenie wściekłym ptakom podczas walk z zielonymi świnkami. Niemniejszą popularnością cieszą się autorskie zestawy serii LEGO NINJAGO. Pozwalają one na wcielenie się z jednego z bohaterów inspirowanej kulturą Dalekiego Wschodu serii. Jest to uniwersum autorskie duńskiej firmy, wciąż rozwijane i często zaskakujące fanów klocków kolejnymi technicznymi nowinkami.

Ciekawostki o klockach LEGO
1. Nie wszyscy wiedzą, że w 2015 roku w Mediolanie została zbudowana wieża z klocków LEGO, która miała 35,05 metra wysokości. Uzyskanie tak imponującej wielkości budowli było możliwe dzięki współpracy ludzi z LEGO Italia.

2.Największy zestaw LEGO składa się z 5900 elementów, a przedstawia on słynny Tadż Mahal. Ta ogromna konstrukcja mierzy pół metra szerokości oraz 40 cm wysokości.

3. Pewnie większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że dwa podstawowe klocki LEGO o wymiarach 2x4 można połączyć na aż 24 różne sposoby. Przy trzech klockach możliwość dostępnych kombinacji wzrasta do 1060, a przy sześciu – 915103765.

4. Na koniec warto dodać, że 40 miliardów klocków LEGO, które zostałyby ułożone jedne na drugich, byłoby w stanie połączyć Ziemię z Księżycem.

Źródło: artykuł sponsorowany
Popularne pytania
W którym roku wprowadzono do piłki nożnej żółtą i czerwoną kartkę?
Co oznacza zwrot “ad personam”?
Od którego roku w meczach pojawiła się czerwona kartka?
Jaki warunek postawili amerykańscy Żydzi Nixonowi za zbliżenie z ZSRR?
Z jakiego powodu napoje gazowane są tak szkodliwe?
Ile dziennie powinno się jeść sera żółtego?
Co ma wspólnego panda i leniwiec?
Dlaczego Francja otrzymała swoją strefę okupacyjną po pokonaniu III Rzeszy?
Który ruch jest najlepszy do wzrostu mięśni - koncentryczny, ekscentrycznym, czy izometryczny?
Jak mężczyźni w Hong Kongu określają atrakcyjność kobiety?
Dlaczego trzemy oczy, gdy jesteśmy zmęczeni?
Jak Chińczycy przetłumaczyli słowo "rewolucja"?
Co jest bardziej higieniczne: całus czy podanie ręki?
W Polsce więcej osób popełnia samobójstwo czy ginie w wypadkach?