logo

religia-wiara
Jak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?

Jak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?
Święta Bożego Narodzenia dla większości Chińczyków nie mają charakteru religijnego, a jedynie towarzysko-handlowy, a dla młodych coś w rodzaju Walentynek. Największe firmy wykorzystują te dni do nakręcenia sprzedaży. W miastach pojawiają się choinki, najwięksi handlarze rywalizują w ich wysokości i wystroju. Ulice i galerie handlowe zamieniają się więc w jeden błyskający zestaw ozdób choinkowych. Choć dni te nie są wolne od pracy (wolne dni przypadają jedynie w Hong Kongu), to jednak Chińczycy wykorzystują je do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Młodsi czasami obdarowują się drobnymi upominkami, a wśród prezentów świąt Bożego Narodzenia dominuje - jabłko. To właśnie ten owoc stał się w Chinach symbolem Bożego Narodzenia. Zwyczaj wywodzi się z tego, że wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (Píng’ān yè, dosłownie „Cicha noc”) zawiera w sobie cząstkę brzmiącą jak słowo „jabłko” (píngguǒ). Na jabłku może pojawić się namalowane serduszko lub słowo "miłość".
Na niektórych choinkach ludzie wieszają czerwone karteczki z kodem QR i życzeniami.
Choć chrześcijan w Chinach według szacunków jest od 50 do nawet 150 mln, to nie stanowią oni jeszcze większości. Dla nich jest to święto przede wszystkim religijne, ale o chińskim charakterze. W Święta odwiedzają więc kościoły, w Wigilię odbywają się tam koncerty chórów i przedstawienia teatralne i taneczne. Dzień ten nazywany jest Spokojnym Wieczorem (Ping’an Ye), która to została zaczerpnięta z tradycyjnej kolędy "Cicha noc".
Do najpopularniejszych kolęd w Chinach należą chińskie wersje "We Wish you a Merry Christmas","Jingle Bells" oraz oczywiście wspomniana wcześniej "Cicha noc".

Źródło: Truszczynska W. "Chińskie Święta, czyli Boże Narodzenie w Chinach", Chodak P. "Boże Narodzenie w Chinach", "Boże Narodzenie w Chinach" (chinskiraport.pl)
Popularne pytania
Dlaczego przestępujemy z nogi na nogę, gdy chcemy siusiu?
Czy kawa bezkofeinowa nie zawiera kofeiny?
Jak reagowała zagraniczna prasa na powstanie styczniowe?
Jak jest po czesku słowo "zepsuty"?
Czy istnieje nieśmiertelne zwierzę?
Dlaczego po kapuście czy kalafiorze chce się pierdzieć?
Po myciu zębów wszystko smakuje lepiej czy gorzej?
Kto był częściej mordowany w latach 1939-42 na terenie okupowanej Polski - Żydzi czy Polacy?
Co to za zwierzę?
Jaką karą mógłby być ukarany złodziej miodu z ula w czasach I RP?
Z jakiego powodu zakazano kiedyś pokazywania filmów z Myszką Miki?
Co jest najczęstszą przyczyną wahania nastroju?
Po czym poznać, że ktoś tonie?
Czy szympansy i goryle śmieją się pod wpływem łaskotek?