logo

religia-wiaraJak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?

Jak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Święta Bożego Narodzenia dla większości Chińczyków nie mają charakteru religijnego, a jedynie towarzysko-handlowy, a dla młodych coś w rodzaju Walentynek. Największe firmy wykorzystują te dni do nakręcenia sprzedaży. W miastach pojawiają się choinki, najwięksi handlarze rywalizują w ich wysokości i wystroju. Ulice i galerie handlowe zamieniają się więc w jeden błyskający zestaw ozdób choinkowych. Choć dni te nie są wolne od pracy (wolne dni przypadają jedynie w Hong Kongu), to jednak Chińczycy wykorzystują je do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Młodsi czasami obdarowują się drobnymi upominkami, a wśród prezentów świąt Bożego Narodzenia dominuje - jabłko. To właśnie ten owoc stał się w Chinach symbolem Bożego Narodzenia. Zwyczaj wywodzi się z tego, że wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (Píng’ān yè, dosłownie „Cicha noc”) zawiera w sobie cząstkę brzmiącą jak słowo „jabłko” (píngguǒ). Na jabłku może pojawić się namalowane serduszko lub słowo "miłość".
Na niektórych choinkach ludzie wieszają czerwone karteczki z kodem QR i życzeniami.
Choć chrześcijan w Chinach według szacunków jest od 50 do nawet 150 mln, to nie stanowią oni jeszcze większości. Dla nich jest to święto przede wszystkim religijne, ale o chińskim charakterze. W Święta odwiedzają więc kościoły, w Wigilię odbywają się tam koncerty chórów i przedstawienia teatralne i taneczne. Dzień ten nazywany jest Spokojnym Wieczorem (Ping’an Ye), która to została zaczerpnięta z tradycyjnej kolędy "Cicha noc".
Do najpopularniejszych kolęd w Chinach należą chińskie wersje "We Wish you a Merry Christmas","Jingle Bells" oraz oczywiście wspomniana wcześniej "Cicha noc".

Źródło: Truszczynska W. "Chińskie Święta, czyli Boże Narodzenie w Chinach", Chodak P. "Boże Narodzenie w Chinach", "Boże Narodzenie w Chinach" (chinskiraport.pl)
Popularne pytania
Czy kot Schrodingera jest żywy czy martwy?
Skąd się bierze homoseksualizm?
Co to jest fruktoza?
Jak oduczyć psa gryzienia posłania?
Jaki procent ludzi jest uzależniony od seksu?
Co znajdowało się w paczce, którą uratował i nigdy nie otworzył główny bohater filmu “Cast Away”
Na którym torze F1 znajduje się trybuna imienia Roberta Kubicy?
Co bardziej zanieczyszcza powietrze - auto czy samolot?
Jakie są najczęstsze kontuzje sportowe?
Ile księżyców ma Ziemia?
Kto zarabiał więcej: prezydent Polski czy "premier" Chin?
Skąd wziął się w Wojsku Polskim zwyczaj salutowania dwoma palcami?
Jak rozpoznać dobrą szynkę?
Czy z prezentu należy zdjąć metkę?