logo

religia-wiara
Jak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?

Jak wyglądają chińskie święta Bożego Narodzenia?
Święta Bożego Narodzenia dla większości Chińczyków nie mają charakteru religijnego, a jedynie towarzysko-handlowy, a dla młodych coś w rodzaju Walentynek. Największe firmy wykorzystują te dni do nakręcenia sprzedaży. W miastach pojawiają się choinki, najwięksi handlarze rywalizują w ich wysokości i wystroju. Ulice i galerie handlowe zamieniają się więc w jeden błyskający zestaw ozdób choinkowych. Choć dni te nie są wolne od pracy (wolne dni przypadają jedynie w Hong Kongu), to jednak Chińczycy wykorzystują je do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Młodsi czasami obdarowują się drobnymi upominkami, a wśród prezentów świąt Bożego Narodzenia dominuje - jabłko. To właśnie ten owoc stał się w Chinach symbolem Bożego Narodzenia. Zwyczaj wywodzi się z tego, że wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (Píng’ān yè, dosłownie „Cicha noc”) zawiera w sobie cząstkę brzmiącą jak słowo „jabłko” (píngguǒ). Na jabłku może pojawić się namalowane serduszko lub słowo "miłość".
Na niektórych choinkach ludzie wieszają czerwone karteczki z kodem QR i życzeniami.
Choć chrześcijan w Chinach według szacunków jest od 50 do nawet 150 mln, to nie stanowią oni jeszcze większości. Dla nich jest to święto przede wszystkim religijne, ale o chińskim charakterze. W Święta odwiedzają więc kościoły, w Wigilię odbywają się tam koncerty chórów i przedstawienia teatralne i taneczne. Dzień ten nazywany jest Spokojnym Wieczorem (Ping’an Ye), która to została zaczerpnięta z tradycyjnej kolędy "Cicha noc".
Do najpopularniejszych kolęd w Chinach należą chińskie wersje "We Wish you a Merry Christmas","Jingle Bells" oraz oczywiście wspomniana wcześniej "Cicha noc".

Źródło: Truszczynska W. "Chińskie Święta, czyli Boże Narodzenie w Chinach", Chodak P. "Boże Narodzenie w Chinach", "Boże Narodzenie w Chinach" (chinskiraport.pl)
Popularne pytania
Czy z wiekiem śpimy gorzej?
Co się stało z rodziną Piłsudskiego po rozpoczęciu II wojny?
Czy drapanie wzmaga swędzenie, czy je łagodzi?
O co walczyły pierwsze organizacje gejowskie?
Czy W.Putin był nominowany do pokojowej nagrody Nobla?
Jaki był ostatni posiłek Adolfa Hitlera przed popełnieniem samobójstwa w berlińskim bunkrze?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Czy można przestać myśleć?
Ile trzeba by mieć pieniędzy, by w realnym świecie zostać Batmanem?
Co najczęściej piszemy testując nowy długopis?
Jakie plany wobec polskich Żydów miał J.Piłsudski?
Czy Polska może być wyrzucona z UE?
Ile lat ma amerykański dolar?
Czy dzieci mogą ćwiczyć na siłowni?