logo

prawo-polityka
Państwa, które uznają wydarzenia w Bangladeszu w 1971 za ludobójstwo

Państwa, które uznają wydarzenia w Bangladeszu w 1971 za ludobójstwo
Wojna o niepodległość Bangladeszu (beng. মুক্তিযুদ্ধ Muktijuddho) – wojna narodowowyzwoleńcza toczona przez Bengalczyków zamieszkujących Pakistan Wschodni przeciwko Pakistanowi Zachodniemu, trwająca od 26 marca do 16 grudnia 1971 roku. Bengalscy powstańcy byli wspierani przez Indie, co doprowadziło do wybuchu trzeciej wojny indyjsko-pakistańskiej.

Wojna wybuchła 26 marca 1971 po tym, gdy wojska zachodniopakistańskie podjęły działania skierowane przeciwko ludności Pakistanu Wschodniego, żądającej niepodległości od Pakistanu. Żołnierze wschodniopakistańscy, policjanci oraz członkowie innych organizacji militarnych i paramilitarnych, a także uzbrojona ludność cywilna zaczęli formować oddziały, zwane Mukti Bahini, walczące z wojskami pakistańskimi.

Bengalczycy otrzymywali wsparcie ekonomiczne, militarne i dyplomatyczne od Indii. W związku z tym 3 grudnia Pakistan rozpoczął ofensywę na zachodniej granicy indyjskiej, rozpoczynając trzecią wojnę indyjsko-pakistańską. W ciągu trzynastu dni oddziały Mukti Bahini wraz z wojskami indyjskimi pokonały wojska pakistańskie w Bengalu, a rząd pakistański zmuszony został do uznania niepodległości Bangladeszu.

Wiki
Popularne pytania
Na jaką wysokość może skoczyć kot?
Jaka jest skuteczność szczepionek na grypę?
Dlaczego wyniki googla są tak nietrafne?
Czy w centrach dużych miast jest cieplej?
Z jaką prędkością potrafi wystrzelić korek od szampana?
Czy owłosienie intymne może wypadać?
Czy gleba lasu równikowego jest żyzna?
Czy szampan może pomóc w walce z demencją?
Jak jest po czesku słowo “burak”?
Jak wygrać pluszaka z automatu?
Jakie zwierzę znajduje się na poniższym zdjęciu?
Kto i kiedy stworzył pierwszą szopkę?
Kto żyje dłużej: ludzie czy papugi?
Jak poprawnie wymawia się nawę sklepu Leroy Merlin?