logo

natura
Jak pozbyć się pcheł u psa?

Jak pozbyć się pcheł u psa?
Na rynku obecnych jest wiele preparatów przeciwprzechlnych, różnią się one nie tylko ceną i sposobem użycia, ale także skutecznością. Najlepiej jest wybierać te posiadające certyfikaty jakościowe i kupować w sprawdzonych miejscach takich jak sklepy zoologiczne i przychodnie weterynaryjne. Jeśli pchły upodobały sobie szczeniaka, wybór preparatu powinno się skonsultować z weterynarzem.

Problemu pcheł nie powinno się bagatelizować, ponieważ poza tym, że powodują u zwierzaka uporczywe swędzenie, które może je niepotrzebnie rozdrażniać, pasożyty te mogą przenosić wiele groźnych chorób i infekcji bakteryjnych, a także wywoływać u psa alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) , a u małych lub osłabionych psów doprowadzić również np. do anemii.

Z domowych, naturalnych sposobów, niektórzy właściciele psów polecają zastosowanie wody z octem białym, którego zapachu pchły bardzo nie lubią. Jest to jednak sposób głownie dla psów długowłosych:
1. Na początek psa należy umyć stosując szampon przeciwwpchelny, dokładnie spłukać sierść bieżącą wodą.
2. Wodę i ocet zmieszać w proporcji 4:1 (w zależności od wielkości psa np. szklanka wody na 1/4 szkl. octu lub 4 szklanki wody na 1 szkl. octu) i przelać do spryskiwacza. Jeszcze wilgotną sierść psa spryskać dokładnie przygotowanym preparatem, nie wcierać, nie osuszać ręcznikiem. Po całkowitym wyschnięciu sierść psa wyczesać gęstym grzebieniem lub szczotką. Należy pamiętać, by mieszanką nie skrapiać samej skóry pupila, zwłaszcza, gdy ma on jakieś ranki i skaleczenia, w takich przypadkach ocet może wywołać nieprzyjemne szczypanie.
3. Warto pamiętać, że nie wystarczy "odpchlić" samego pupila. Aby pasożytów pozbyć się skutecznie należy często, więcej niż raz w tygodniu dokładnie odkurzać dywany, wykładziny, legowisko psa i wszelkie miejsca, gdzie zwierzak często przebywa (jeśli psiak często jest wożony odkurzać powinno się również samochód).
Popularne pytania
Jak odświeżyć zapach w lodowce?
Ile wynosi rekord puszczanych "kaczek" i jak je rzucać?
Co to jest?
W co na giełdzie nie może inwestować muzułmanin?
Czy ludzie z rudymi włosami są potomkami wikingów?
O ile zmniejsza ryzyko rozwodu poślubienie przyjaciela?
Ile średnio kosztuje utrzymanie dziecka do 18 roku życia?
Czy ketchup był kiedyś sprzedawany w drogeriach?
Jak Piłsudski oceniał ostateczne granice II RP?
Co rano pobudza bardziej - filiżanka kawy czy jabłko?
Ile kalorii spala się podczas seksu?
Które państwa, oprócz USA, dostarczały afgańskim mudżahedinom broń w wojnie z ZSRR w latach 1979-89?
Czy wstrzemięźliwość seksualna w związku przedłuża jego trwałość?
Co zamarznie szybciej: ciepła czy zimna woda?