logo

porady-triki
Czy stolik nocny sprawdzi się także w salonie?

Czy stolik nocny sprawdzi się także w salonie?
Twój stolik nocny w sypialni zdążył ci się już nieco znudzić? A może jakiś model wpadł ci w oko w sklepie i chętnie byś go kupił, ale szafki nocne w sypialni już przecież masz? Pamiętaj, nazwa mebla niekoniecznie przesądza o jego zastosowaniu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby stolik nocny wykorzystać również w aranżacji salonu…

Stolik nocny do salonu? Jak najbardziej!
Pomysłowość to dobra sprawa, również w kwestii aranżacji wnętrz. Czasem niewiele potrzeba, by diametralnie odmienić wystrój wnętrza, bez konieczności ponoszenia ogromnych wydatków. Jeśli znudzi ci się dotychczasowy stolik nocny, wcale nie musisz się go pozbywać – znacznie lepiej będzie znaleźć dla niego nowe zastosowanie. Gdzie? Najłatwiej będzie to zrobić w salonie lub pokoju dziennym. Powiesz, że stolik nocny jest zbyt mały, aby mógł pełnić funkcję stolika kawowego? I będziesz mieć w tym wypadku całkowitą rację. Nie o stolik kawowy nam jednak chodzi a o stolik pomocniczy – w tej roli stolik nocny ma sporą szansę na to, aby sprawdzić się wręcz idealnie. Aby tak się jednak stało, byłoby dobrze, aby spełniał kilka warunków…

Stolik pomocniczy do salonu – kiedy jest wskazany?
Jeśli pokój nie jest zbyt duży i jedynym znajdującym się w nim meblem wypoczynkowym jest nieduża sofa dwuosobowa, zapewne nie będzie on absolutnie konieczny. Jeśli jednak posiadasz narożnik albo większą sofę, zwłaszcza jeśli dodatkowo towarzyszy jej również fotel, stolik pomocniczy do salonu to z pewnością rozwiązanie, z którego zdecydowanie nie warto rezygnować. Dlaczego? Bo jeden stolik kawowy w takiej sytuacji zapewne nie okaże się wystarczający.

Jak zaaranżować stolik pomocniczy w salonie?
Stolik kawowy zwyczajowo ustawia się naprzeciw środkowej części siedziska (w przypadku narożnika – naprzeciw dłuższej jego części). Często okazuje się, że osoby siedzące na końcach siedziska nie mogą korzystać ze stolika kawowego bez konieczności podnoszenia się z sofy. Aby tego uniknąć, wystarczy stolik pomocniczy ustawiony bezpośrednio przy jednym z końców siedziska. Jeśli sofa lub narożnik są wyjątkowo duże, może się nawet okazać, że wskazane będzie umieszczenie dwóch stolików przy obu przeciwległych końcach siedziska.

Stolik nocny jako stolik pomocniczy – na co warto zwrócić uwagę?
Zanim zdecydujesz się wykorzystać stolik nocny jako stolik pomocniczy do salonu, przez chwilę zastanów się, w jakim celu zamierzasz go używać. Owszem, jego główną funkcją będzie to, aby być dodatkowym blatem, na który można odstawić filiżankę czy książkę, bez konieczności podnoszenia się z siedziska i sięgania do blatu znajdującego się w zbyt dużej odległości stolika kawowego. Na tym jednak możliwości stolika pomocniczego wcale się nie wyczerpują… Często wykorzystywany jest również jako miejsce ustawienia dla lampy stołowej. I tutaj dobra rada: jeśli na swoim stoliku pomocniczym zamierzasz ustawić lampę, postaraj się, aby jej podstawa nie była większa niż 1/3 blatu – w przeciwnym wypadku miejsca na blacie będzie zbyt mało, aby móc na niego swobodnie odłożyć kubek, talerzyk czy nawet pilota do telewizora.

Stolik okrągły czy kwadratowy – który wybrać?
Stoliki nocne dostępne w sklepie internetowym sfmeble.pl zachwycają różnorodnością, do wyboru oferując całe mnóstwo rozwiązań zarówno stylistycznych, jak i konstrukcyjnych. Nad estetyką nie będziemy się nadmiernie rozwodzić – to przecież kwestia mocno subiektywna i indywidualna. Ze względów czysto praktycznych i użytkowych warto byłoby jednak zastanowić się, czy lepszy będzie stolik nocny z okrągłym czy kwadratowym blatem. Jeśli zamierzasz go wykorzystywać jako stolik pomocniczy w salonie o niedużym metrażu, w którym istotne jest rozsądne dysponowanie przestrzenią, zapewne lepszy okaże się stolik kwadratowy. Dlaczego? Ponieważ dzięki prostym krawędziom blatu możesz go dosunąć bezpośrednio do podłokietników sofy lub do siedziska, aby ściśle do nich przylegał, dzięki czemu nie stracisz żadnego zbędnego centymetra.

Wysokość stolika – dobrze przemyśl tę kwestię
Kolejna dość istotna kwestia, która może zadecydować o tym, czy stolik nocny można będzie wykorzystać jako stolik pomocniczy w salonie, to wysokość, na której znajduje się jego blat. Aby stolik pomocniczy był praktyczny w codziennym użytkowaniu, jego wysokość nie powinna być dowolna – za punkt odniesienia powinna posłużyć wysokość, na której znajdują się podłokietniki sofy, narożnika lub fotela, przy których stolik zostanie ustawiony. Przyjmuje się, że blat stolika pomocniczego powinien znajdować się na linii podłokietników. Jeśli natomiast towarzyszący stolikowi mebel wypoczynkowy nie posiada podłokietników, wówczas blat powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej siedziska.

Źródło: artykuł sponsorowany

Popularne pytania
Co to jest?
Skąd pochodzi słowo "Shrek"?
Jak stworzyć kopię zapasową systemu Windows 10?
Jak wygląda najtrudniejsza akrobacja na desce surfingowej?
Co oprócz alkoholu wchodzi w skład popularnego drinka zwanego Krwawą Mary?
Czy kichnięcie może być przyczyną śmierć?
W którym miejscu na Ziemi znajduje się 70 proc. światowych zasobów słodkiej wody?
W jakiej temperaturze podaje się grzane wino?
Jak szybko trzeba jechać, aby przechytrzyć radar?
Jaką wykrywalność mają w Polsce zabójstwa?
Co w McDonaldzie bardziej tuczy: sałatka z kurczakiem czy hamburger?
Czy używanie świateł mijania w dzień zwiększa ilość wypadków?
Które cechy sprawiają, że kobieta jest idealną kandydatką na żonę?
Czy Kanada ma króla?