logo

technika
Internet of Things 2021 - jakie produkty możemy nazywać urządzeniami smart?

Internet of Things 2021 - jakie produkty możemy nazywać urządzeniami smart?

W kilku ostatnich latach wyraźnie zauważalna jest ekspansja inteligentnych urządzeń, które towarzyszą nam w coraz szerszym aspekcie życia. Dlatego nie można dziwić się temu, że zainteresowanie branżą Internetu Rzeczy nieustannie rośnie i to zarówno u użytkowników urządzeń smart, jak też producentów, którzy coraz chętniej transformują swoje produkty w inteligentny sprzęt, aby spełniać oczekiwania konsumentów. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, czym jest Internet of Things oraz jakie cechy muszą charakteryzować produkt, aby mógł być nazywany urządzeniem smart.


Czym jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy – w języku angielskim Internet of Thing (IoT) – to pojęcie, pod którym kryje się sieć inteligentnych urządzeń (smart devices), które podłączone są do Internetu. Połączenie smart devices w jedną sieć umożliwia stworzenie tzw. smart home, czyli inteligentnego domu, którym można zarządzać za pomocą urządzenia mobilnego (smartfona lub tabletu) lub asystenta głosowego. Użytkownicy inteligentnych urządzeń mogą tworzyć ich automatyczne ustawienia lub sterować nimi zdalnie z dowolnego miejsca.

Przykłady najpopularniejszych obecnie urządzeń i systemów smart to m.in.:

- sprzęt AGD (np. inteligentne lodówki, odkurzacze, piekarniki, pralki);
- sprzęt RTV (np. inteligentne telewizory lub systemy audio);
- systemy bezpieczeństwa (np. monitoring, alarmy);
- inteligentne termostaty i inne systemy techniczne.

Branża IoT wychodzi jednak poza urządzenia smart, które wykorzystywane są w domu. Obejmuje bowiem ona także autonomiczne samochody czy nawet inteligentną odzież i obuwie smart dla sportowców.

Jakie cechy sprawiają, że urządzenie jest smart?

Określenia „inteligentny” lub „smart” ze względu na coraz większą popularność technologii IoT nadużywane przez marketerów i producentów. Wiele urządzeń określanych jako smart zawiera co prawda technologiczne innowacje, jednakże nie zawsze pozwalają one na nazwanie sprzętu inteligentnym. Jak zatem odróżnić prawdziwe smart devices od tych, które tylko określane są tym mianem ze względów marketingowych.

W wyjaśnieniu tej wątpliwości pomocna okaże się definicja, która została przytoczona w publikacji „What is a smart device? - a conceptualisation within the paradigm of the internet of things” – mówi ona o tym, że urządzenia smart są kontekstowo świadomymi urządzeniami elektronicznymi, które są zdolne do wykonywania autonomicznych obliczeń oraz łączenia się z innymi sprzętami w celu wymiany danych za pośrednictwem przewodu lub bezprzewodowo.

Na podstawie tej definicji możemy zatem stwierdzić, że urządzenia smart powinny charakteryzować się trzema kluczowymi cechami, którymi są:

- świadomość kontekstu,
- przetwarzanie danych w sposób autonomiczny,
- możliwość łączności z innymi urządzeniami.

Sprowadza się to do założeń zgodnych z główną ideą Internetu Rzeczy, która zakłada, że każdy przedmiot może stać się smart, pod warunkiem posiadania czujnika, możliwości obliczeniowej oraz łączności sieciowej. Za przykład niech posłużą sportowe inteligentne buty, które mogą rejestrować osiągnięcia treningowe i przesyłać je do aplikacji, zainstalowanej na smartfonie.

Świadomość kontekstu

Ta cecha oznacza zdolność do dynamicznego dostosowywania się do tego, w jaki sposób zmieniają się warunki, w których pracuje urządzenie, a także podejmowaniu działań stosownych właśnie do nowych warunków. Połączone w sieć inteligentne urządzenia mogą nie tylko odpowiednio się konfigurować, ale też komunikować ze sobą w celu wymiany danych i wspólnego skoordynowanego podejmowania konkretnych działań.

Urządzenia smart w zintegrowanej sieci

Możliwość spajania szeregu zróżnicowanych mechanizmów w zintegrowany system znacznie podnosi komfort naszego życia, np. poprzez opcję kontrolowania wielu urządzeń, ogrzewania czy oświetlenia za pomocą jednego urządzenia. Prowadzi to także do oszczędności czasu i energii elektrycznej.

Autonomiczne przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym

W zależności od tego, jak zmieniają się warunki środowiskowe, urządzenie smart powinno wykonać czynność lub nawet kilkanaście czynności jednocześnie, aby prawidłowo na nie zareagować. Przykładami takiego działania urządzeń smart są np. rozpoczęcie ogrzewania w momencie wykrycia spadku temperatury w pomieszczeniu czy uruchomienie hamulców przez inteligentny samochód po wykryciu przeszkody na drodze.

Jak zarządzać urządzeniami smart?

Jak już wspomnieliśmy, do kontroli nad smart devices potrzebne są urządzenia mobilne lub asystent głosowy. Jednakże nie obejdzie się również bez platform IoT (np. Cloud IoT Core od Google), których zadaniem jest łączenie, monitorowanie i kontrolowanie zasobów składających się na daną sieć Internet of Things.

Jak wygląda sektor IoT w 2021 roku i jakie są prognozy na przyszłość?

Liczba urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy stale rośnie i w 2025 roku ma być ich już na całym świecie 38,6 miliarda, natomiast w roku 2030 liczba ta ma sięgnąć 50 miliardów sprzętów o różnym przeznaczeniu.

Nie pozostaje to bez wpływu na rynek IoT, który według prognoz McKinsey do 2025 roku ma osiągnąć wartość od 4 do 11 miliardów dolarów. Internet of Things jst dla firm możliwością do zredukowania kosztów operacyjnych oraz wygenerowania nowych źródeł przychodów, bazujących na dostarczaniu klientom indywidualnym oraz partnerom biznesowym zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Transformacja zwykłych rzeczy w urządzenia smart

Mając na celu nadążanie za współczesnymi trendami, coraz więcej producentów decyduje się na transformację swoich produktów w smart devices. Transformacja w produkt IoT jest jedną ze specjalności firmy Solwit, która dostarcza swoim klientom zaawansowane rozwiązania IoT, elementy sterujące i systemy zintegrowane z dedykowanym oprogramowaniem. Umożliwiają one nie tylko zdalne sterowanie inteligentnymi urządzeniami, ale także zbieranie cennych danych, które okażą się niezwykle przydatne w prowadzeniu kompleksowej analityki biznesowej.

Rozwój sektora IoT jest niezwykle dynamiczny i niesie ze sobą liczne szanse dla użytkowników inteligentnych produktów, producentów smart devices oraz osób zainteresowanych karierą w branży Internet of Things.

Źródło: artykuł sponsorowany

Popularne pytania
Czy przedwojenny polski samochód CWS-T1 można było rozłożyć i złożyć za pomocą jednego klucza rozmiaru M10?
Czy kobiety za kierownicą trąbią tak samo często co mężczyźni?
W którym kraju w filmach dla dorosłych zakazany jest udział kobiet z małymi piersiami?
Czy zjedzenie czarnej końcówki banana jest szkodliwe dla zdrowia?
Jak walczyć ze smogiem w domu?
Ile razy Świadkowie Jehowy błędnie przewidzieli koniec świata?
Które zbędne organy w człowieku zanikają?
Skąd pochodzi określenie “idiota”?
Jak długo śpi słoń?
Która rasa psów najczęściej gryzie ludzi?
Co należy zrobić, aby ktoś był wobec nas bardziej szczery?
Ile wynosi rekord prędkości piłki siatkowej podczas zagrywki?
Co w nagrodę otrzymali strażacy, którzy przyjechali usuwać skutki wybuchu w elektrowni Czarnobylu?
Co przenosi więcej wirusów: kichnięcie czy podanie ręki na powitanie?