logo

człowiekPodręczniki szkolne nie dla wszystkich za darmo

Podręczniki szkolne nie dla wszystkich za darmo

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Od 2014 roku wielu uczniów szkół podstawowych otrzymuje podręczniki szkolne za darmo. Korzystają oni z zasobów szkolnych, a na koniec roku zwracają je, aby podręczniki mogły służyć innym uczniom. Takiej możliwości nie ma jednak młodzież, która kontynuuje naukę w szkole średniej.


1. Darmowe podręczniki szkolne dla uczniów szkół podstawowych
2. Kto nie otrzyma bezpłatnych podręczników szkolnych?
3. Gdzie kupić tanie podręczniki szkolne?

Uczniowie szkół średnich nie otrzymują podręczników szkolnych w szkole. Rodzice są zobowiązani zapewnić ich komplet swojemu dziecku, ponosząc pełny koszt zakupu książek oraz potrzebnych do nauki przyborów szkolnych.

Darmowe podręczniki szkolne dla uczniów szkół podstawowych

Szkolna rzeczywistość uczniów podstawówki jest odmienna od tej, jaką pamiętają rodzice obecnych uczniów. Jedną z różnic jest możliwość korzystania przez cały rok szkolny z podręczników, które pozostają własnością szkoły. Rodzice uczniów uczących się w szkołach podstawowych nie muszą więc kupować podręczników, które są niezbędne do nauki przedmiotów podstawowych. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedmiotów nieobowiązkowych, jak religia czy przygotowanie do życia w rodzinie. O aktualne podręczniki do tych przedmiotów rodzice muszą zadbać samodzielnie. Podobnie jest z książkami niezbędnymi do nauki drugiego języka obcego, jeśli ten uznawany jest przez szkołę za przedmiot dodatkowy.

Kto nie otrzyma bezpłatnych podręczników szkolnych?

Na taką wygodę nie mogą liczyć rodzice uczniów, którzy rozpoczynają edukację w zerówce i w szkołach średnich. Muszą oni samodzielnie zadbać o zakup niezbędnych podręczników, zgodnych z nową podstawą programową. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o podręczniki do nauki przedmiotów obowiązkowych, dodatkowych czy zawodowych. Obecnie rodzice uczniów, którzy kontynuują naukę do 20. roku życia, mogą ubiegać się o świadczenie z programu "Dobry Start", nazywanego w skrócie programem 300+. Jest to pomoc rządowa, w ramach której rodzic otrzymuje 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole. Zwykle to jednak nie wystarcza, ponieważ zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i szkołach branżowych, ilość podręczników jest tak duża, że koszt zakupu kompletu znacznie przewyższa 300 zł.

Gdzie kupić tanie podręczniki szkolne?

Do niemal wszystkich przedmiotów szkolnych potrzebne są podręczniki - wyjątkiem jest wychowanie fizyczne oraz, w niektórych szkołach, przygotowanie do życia w rodzinie. Rodzice stają więc przed problemem, gdzie kupić niezbędne podręczniki szkolne w atrakcyjnej cenie. Książki do różnych przedmiotów szkolnych, zarówno tych nieobowiązkowych w szkole podstawowej, jak i wszystkich w szkole średniej, można kupić na Allegro.
Na podręcznikach jednak nie kończą się szkolne wydatki. Na etapie edukacji w szkole średniej niezbędne są również różnego rodzaju pomoce naukowe, repetytoria przydatne do nauki przed maturą, a także zbiory zadań czy pomoce do nauki języków obcych. Ich zakup wiąże się z dodatkowym wydatkiem dla rodziców, jednak jego poniesienie jest konieczne, aby zapewnić dziecku materiały przydatne do efektywnej i szybkiej nauki. Wiele z nich polecanych jest przez nauczycieli konkretnych przedmiotów. Merytoryczne opracowania, zbiory kart pracy czy kompendia wiedzy, których nie może zapewnić szkoła, można kupić również w trakcie roku szkolnego, korzystając z licznych promocji i wyprzedaży. Dzięki temu rodzice mogą nieco zaoszczędzić, nie wpływając negatywnie na poziom edukacji swojego dziecka w szkole ponadpodstawowej.

Źródło: artykuł sponsorowany
Popularne pytania
Czym się różni "dream jumping" od zwykłego "bungee jumping"?
Czym Polacy głównie handlowali jadąc za granicę w PRLu?
Ile trzeba mieć pieniędzy, aby uruchomić własną restaurację Subway?
Czy mrówki ziewają?
Czy z powodu zimna przebywając w Arktyce, albo Antarktydzie łatwiej zachorować na grypę?
Do czego można wykorzystać alkohol przy przeziębieniu?
Jak jest po francusku “odpie*dol się!”?
Gdzie można otrzymać pracę syreny?
Czy wilki wyją do Księżyca?
Czy Adolf Hitler i Józef Stalin byli nominowani do Nagrody Nobla?
Jaka waluta obowiązywała w starożytnym Egipcie?
Kto jest najlepszym operatorem dronów?
Kto to jest TROLL?
Do czego pierwotnie służył parasol?