logo

znani-ludzie
Ile lat miała najmłodsza żona Mahometa?

Ile lat miała najmłodsza żona Mahometa?
Najmłodszą, ale również najukochańszą żoną Mahometa była A’isza bint Abi Bakr. Kiedy Mahomet zdecydował się ją poślubić miała zaledwie 6 lub 7 lat. Małżeństwo zostało jednak skonsumowane zgodnie z prawem dopiero 2-3 lata później. A’isza przeprowadzając się do domu proroka zabrała ze sobą swoje zabawki, którymi Mahomet bawił się razem z nią. Ślub z dziećmi w Arabii nie był niczym złym, małżeństwa bowiem miały trochę inny charakter niż obecnie i bardziej przypominały kontrakty między rodzinami. Sam Mahomet ożenił się ze swoją pierwszą żoną, Khadija bint Khuwaylid mając 25 lat, wybranka była czterdziestoletnią wdową.
A’isza była kobietą nie tylko piękną, ale i inteligentną. Złośliwi żartują, że podobno właśnie z powodu jej zainteresowania polityką kobiety do dzisiaj nie mają takich praw publicznych co mężczyźni. Ojcem A'iszy był Abu Bakr, pierwszy z czterech kalifów prawowiernych i dobry przyjaciel Mahometa. Spośród 13 żon proroka to właśnie A'isza był tą najukochańszą. Spośród wszystkich żon, dorosłości dożyła jedynie Fatima, która poślubiła Alego (czwartego z kalifów prawowiernych, uważanego za następcę Mahometa). Z A’iszą Mahomet nie miał dzieci. Swoje ostatnie chwile życia prorok zażyczył sobie spędzić właśnie z A'iszą, po śmierci został pochowany pod podłogą jej mieszkania.
W chwili śmierci proroka A'isza miała zaledwie 18 lat, ale zgodnie z muzułmańskim prawem nie mogła powtórnie wyjść z mąż. Do końca życia prowadziła skromny tryb życia, większość majątku oddała ubogim, pochowano ją obok Mahometa.
W erze przedislamskiej wielożeństwo uważano za ogólną zasadę, a rozwód był łatwy. Mahomet nie rozwiódł się z żadną ze swoich żon. Wszystkie żony Mahometa były wdowami, z wyjątkiem A'iszy.

Źródła: https://gaz.wiki/wiki/pl/Muhammad%27s_wives, "Małoletnia żona Mahometa, która na wieki zdecydowała o pozycji kobiet w islamie"
Popularne pytania
Jak Hitler zareagował na powstanie ukraińskiego rządu 30 czerwca 1941 roku?
Który z prominentnych nazistów był najbogatszy?
W którym kraju można studiować porno?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z kosza na śmieci?
Jak prawidłowo odłożyć łyżeczkę od herbaty lub kawy?
Jak stare są promienie słoneczne, które trafiają na Ziemię?
Czy w Wielkiej Brytanii można sprzedawać odkurzacze w miejscu publicznym?
Które państwo wprowadziło pojęcie "bezwarunkowej kapitulacji"?
Ile neuronów w mózgu posiada muszka owocowa a ile człowiek?
W którym mieście mieszkali w tym samym czasie - Trocki, Stalin, Hitler?
Co robić, kiedy ukradną ci auto?
Dlaczego tak trudno odpowiedzieć na pytanie, co było przed "Wielkim Wybuchem Wszechświata"?
Komu Polska zawdzięcza Wrocław?
Kto wymyślił chipsy?