logo

znani-ludzie
Którą książkę rtm.Pilecki cenił najbardziej?

Którą książkę rtm.Pilecki cenił najbardziej?
Rotmistrz Pilecki był osobą bardzo wierzącą, a jego ulubioną była książka "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempisa, którą czytał w katowni UB/KBW (późniejsze SB/WSI) do końca swoich dni. Kiedy pozwolono mu w końcu spotkać się z żoną o oprawcach powiedział jedynie, że "Oświęcim to była igraszka".
Wśród jego katów byli: Eugeniusz Chimczak - od 21 grudnia 1944 pracował w Tomaszowie Lubelskim, później awansował do stopnia majora i został przeniesiony do Warszawy (do śmierci w 2012 roku z emeryturą pułkownika), śledztwo nadzorował, wyrok wydał i zatwierdził płk.UB Józef Różański (Goldberg), pomagał mu płk.UB Izydor Czaplicki (Kurc) oraz płk.UB Adam Humer (Umer). Po 1956 roku próbowano "dobrać się" do głównych organizatorów polskiego holocaustu w latach 1945-1956 (ok. 150 tys. zamordowanych), ale skończyło się jedynie na groźbach i krótkotrwałych aresztowaniach, bo wszyscy mieli moskiewską kryszę. Różański (Goldberg) po odejściu ze "służby" pracował w Mennicy, zmarł w 1981 roku, Czaplicki (Kurc) dołączył do niego cztery lata później, obaj zmarli w W-wie.

W 2006 roku zasłużony dla relacji polsko-żydowskiej Władysław Bartoszewski zablokował przyznanie "Orderu Orła Białego" dla Pileckiego, który przecież nie tylko zgłosił się na ochotnika do "KL Auschwitz", ale był również twórcą Konspiracji Zbrojnej w tym obozie i żołnierzem AK. W 2011 Władysław Bartoszewski zablokował również przyznanie funduszy na ekshumację kpt. Raginisa, bohaterskiego obrońcy Wizny – w związku z czym koszty ekshumacji oraz pogrzebu pokryli społecznicy ze stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Rotmistrz Pilecki został zamordowany w maju 1948 roku od tzw. strzału katyńskiego, czyli w tył głowy. Ciała ostatniego żołnierza II RP nigdy nie znaleziono.

„Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” Wyklęci

Ireneusz P.Potrzkowicz

Zdjęcie: Witold Pilecki z żoną Marią i synkiem Andrzejem. Zdjęcie z 1933 roku (archiwum prywatne Andrzeja Pileckiego; koloryzacja: RK).
Popularne pytania
Dlaczego Św. Mikołaj musiał zmienić miejsce zamieszkania?
Czy bieganie szkodzi osobom otyłym?
Ile czasu dziennie można spędzać w pozycji siedzącej, aby uniknąć problemów ze zdrowiem?
Co symbolizują przedświąteczne porządki?
Jak Polacy przyczynili się do lądowania człowieka na Księżycu?
Czy Korea Północna ma oficjalną religię?
Które popularne produkty zawdzięczamy wywiadowi PRLu?
Jak nazywał się pierwszy samolot amerykańskiego prezydenta?
Czy pisklę włożone ponownie do gniazda przez człowieka, zostanie przez matkę wyrzucone?
Jak się pisze: na dworze, czy na dworzu?
Czy Mona Lisa z obrazu Leonarda da Vinci ma brwi?
Ile średnio pamiętamy z dnia poprzedniego?
Co sprawia, że rzeczy pachną stęchlizną?
Jak szybka jest chmura?