logo

religia-wiaraCzy do KL Auschwitz trafiali również księża?

Czy do KL Auschwitz trafiali również księża?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, dla brunatnych marksistów jednym z głównych wrogów był Kościół. W Niemczech Kościół naziści szybko zastraszyli. To właśnie dla duchownych i ogólnie wszystkich przeciwników politycznych powstał nieopodal Monachium powstał pierwszy obóz koncentracyjny - KL Dachau. Choć głównym obozem śmierci dla księży był KL Dachau, to w KL Auschwitz Niemcy zdołali zamordować kilkuset duchownych, w tym sióstr. Wśród warstwy inteligenckiej polscy duchowni byli szczególnie narażenie na śmierć, w sumie wojnę przeżyło zaledwie 72%.
Pierwsi polscy duchowni trafili do KL Auschwitz już wiosną 1940 roku. Początkowo umieszczano tam tylko duchownych Kościoła rzymskokatolickiego, z czasem do obozu Niemcy kierowali również duchownych protestanckich oraz prawosławnych. W latach 1940-1945 do Auschwitz trafiło co najmniej 464 kapłanów, kleryków, zakonników oraz 35 sióstr zakonnych z Polski, a także z innych krajów okupowanej Europy: Francji, Czech, Austrii, Holandii i Niemiec. Zdecydowana większość z nich została zamęczona w Auschwitz lub innych obozach, do których trafili.
17 IX 41 niemieckie władze KL Dachau wystąpiły z apelem do zgromadzonych polskich księży o "wystąpienie z szeregu osób czujących się Niemcami". Ku zdziwieniu Niemców żaden z polskich księży nie zdecydował się porzucić swoich wiernych. 31 X 1941 do KL Dachau dotarł transport 539 polskich księży, końca wojna doczekało zaledwie 5.
W KL Dachau na 2720 duchownych 2579 - 95% to katolicy. Największa liczba księży pochodziła z Polski - 67%. Na 1748 polskich duchownych, 868 zamordowano w obozie.

Źródło: http://lekcja.auschwitz.org/pl_19_duchowienstwo/
Popularne pytania
Czy mleko i sery wpływają na rozwój próchnicy?
Jak szybciej i bezpieczniej surfować w internecie?
Co to jest?
Na jakiej wysokości elektrownia wiatrowa jest najbardziej efektywna?
Mieszkańcy których państw mają najgorsze nawyki żywieniowe?
Co to jest "Incydent Laconii"?
Który budynek uważany jest za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery?
Jaki procent ludzi potrafi polizać swój łokieć?
Czy po dłoniach można poznać, że mężczyzna ma skłonności do agresji?
Co należy zrobić, aby legalnie korzystać z programu z licencją "beerware"?
Czy biały cukier różnych producentów jest tak samo słodki?
Czym skutecznie przetrzeć szkła okularów i pozbyć się zarazków?
Jaką walutą płacą Chorwaci: kuną, lewem, lejem, euro, dinarem czy złotym?
Jak wygląda grecki znak zapytania?