logo

religia-wiara
Czy do KL Auschwitz trafiali również księża?

Czy do KL Auschwitz trafiali również księża?
Tak, dla brunatnych marksistów jednym z głównych wrogów był Kościół. W Niemczech Kościół naziści szybko zastraszyli. To właśnie dla duchownych i ogólnie wszystkich przeciwników politycznych powstał nieopodal Monachium powstał pierwszy obóz koncentracyjny - KL Dachau. Choć głównym obozem śmierci dla księży był KL Dachau, to w KL Auschwitz Niemcy zdołali zamordować kilkuset duchownych, w tym sióstr. Wśród warstwy inteligenckiej polscy duchowni byli szczególnie narażenie na śmierć, w sumie wojnę przeżyło zaledwie 72%.
Pierwsi polscy duchowni trafili do KL Auschwitz już wiosną 1940 roku. Początkowo umieszczano tam tylko duchownych Kościoła rzymskokatolickiego, z czasem do obozu Niemcy kierowali również duchownych protestanckich oraz prawosławnych. W latach 1940-1945 do Auschwitz trafiło co najmniej 464 kapłanów, kleryków, zakonników oraz 35 sióstr zakonnych z Polski, a także z innych krajów okupowanej Europy: Francji, Czech, Austrii, Holandii i Niemiec. Zdecydowana większość z nich została zamęczona w Auschwitz lub innych obozach, do których trafili.
17 IX 41 niemieckie władze KL Dachau wystąpiły z apelem do zgromadzonych polskich księży o "wystąpienie z szeregu osób czujących się Niemcami". Ku zdziwieniu Niemców żaden z polskich księży nie zdecydował się porzucić swoich wiernych. 31 X 1941 do KL Dachau dotarł transport 539 polskich księży, końca wojna doczekało zaledwie 5.
W KL Dachau na 2720 duchownych 2579 - 95% to katolicy. Największa liczba księży pochodziła z Polski - 67%. Na 1748 polskich duchownych, 868 zamordowano w obozie.

Ireneusz P.Piotrzkowicz

Źródło: http://lekcja.auschwitz.org/pl_19_duchowienstwo/
Popularne pytania
Jaka jest różnica pomiędzy benzyną a paliwem lotniczym?
Uzupełnij cytat
Jak ustawić wentylator sufitowy w czasie zimy?
Co w języku chińskim oznacza zwrot fejsbuk?
Czy zwierzęta na Antarktydzie uciekają przed ludźmi?
Gdzie miały uciec rosyjskie władze po zdobyciu Moskwy przez Niemców w 1941 roku?
Jak poprawnie się pisze: sweter czy swetr?
Czy strzały oddane w powietrze mogą być groźne dla człowieka?
Gdzie jest najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów?
Jak smakuje zabójczy muchomor sromotnik?
Czy w tęczy można zobaczyć kolor różowy?
Jak wygląda tradycyjne szwedzkie śniadanie?
Czym można zastąpić sól?
Czy włosy łonowe rosną tylko do określonej długości?