logo

historia
Czy czarnoskórzy robili kariery w I RP?

Czy czarnoskórzy robili kariery w I RP?
Tak, czarnoskórzy przebywali głównie na dworach magnatów i pełnili różne role od służących po doradców. Niektórzy dochodzili do wysokich stanowisk i pełnili ważne funkcje. Czarnoskórzy mieszkańcy I RP oczywiście nie mieli żadnych problemów z przyswojeniem kultury i sarmackich zwyczajów.
W XVII wieku lwowski kasztelan Andrzej Fredro miał czarnoskórego służącego, który był nie tylko sługą, ale i czymś w rodzaju współczesnego ochroniarza. Podczas licznych imprez i bijatyk znanego z hulaszczego życia pracodawcy jego czarnoskóry ochroniarz wykazywał się nie tylko siłą fizyczną, ale i doskonałym opanowaniem szabli. Z czasem ustatkował się, ożenił, miał dzieci i dołączył do miejscowej szlachty.
Jan III Sobieski miał czarnoskórego dworzanina, Józefa Holendra, którego najwyraźniej darzył dużą sympatią. Gdy Holender zginął podczas bitwy pod Wiedniem zmartwiony król pisał do Marysieńki: „Mnie prawie wszyscy chłopcy poginęli.(..) Murzyna Józefa Holendra Turcy, w ręku już mając go, ścięli”.
Jedną z większym karier w I RP zrobił czarnoskóry Aleksander Dynis, który był na służbie biskupa krakowskiego. Ostatecznie ożenił się, miał dzieci i został starostą we wsi Koziegłowy w Siewierszczyźnie. Podczas Powstania Kościuszkowskiego o Polskę bił się generał mulat - Władysław Jabłonowski, był on jednym z generałów francuskich, ale też i Legionów Polskich.
Wśród żołnierzy podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku znalazło się również dwóch czarnoskórych, którzy w czasie I wojny światowej walczyli w armii francuskiej i tak dostali się do niemieckiej niewoli. Jeden z nich, Sam Sandi walczył wcześniej również po polskiej stronie w powstaniu wielkopolskim. Pozostał w II RP, założył rodzinę i zrobił karierę jako zapaśnik. II Rzeczpospolitą do życia wybrał też bardzo utalentowany nigeryjski muzyk jazzowy, August Agbala Brown „Ali”, który założył tu rodzinę. "Ali" wziął również udział w walkach w Powstaniu Warszawskim.
Paradoksalnie los Murzynów w Polsce był o wiele lepszy nie tylko od losu niewolników w koloniach czy na Zachodzie, ale także od doli polskich czy ukraińskich chłopów pańszczyźnianych. Oczywiście ich los był też nieporównywalnie lepszy od dziesiątek tysięcy Polaków, których muzułmanie łapali w jasyr i sprzedawali na targach niewolników całego Bliskiego Wschodu.
Czarny był też adiutant Tadeusza Kościuszki, Jan Lapierre, oficer, nie odnotowano przypadku, aby ktoś nie wykonał jego rozkazu.


Zdjęcie: Władysław Franciszek Jabłonowski zw. Murzynkiem (ur. 25 października 1769 w Gdańsku, zm. 29 września 1802 na Saint-Domingue) – generał brygady Legionów Polskich.

Źródło: Moneta M. "Czarnoskórzy Sarmaci w szlacheckiej Polsce"
Popularne pytania
Której rasy psy są podobne do małych niedźwiadków polarnych?
Czy istnieją ludzie odporni na raka?
Czym Gierek spłacał dolarowe zadłużenie wobec Zachodu?
Jak rozpoznać czy kot jest zadowolony?
W którym państwie na świecie Walentynki są co miesiąc?
Jaki wzrost mogą mieć astronauci?
Czy kobiety lubią pocałunki w szyję?
Jak się pisze “z powrotem” czy “spowrotem”?
Czy owady mają serca?
Czy po twarzy można poznać, że ktoś jest człowiekiem sukcesu?
Których polskich banknotów jest w obiegu najwięcej?
W którym roku Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym?
Jakie formy dopingu stosowali sportowcy w starożytnej Grecji?
W którym kraju świata przeprowadzono kampanię tępienia wróbli i much?