logo

historia
Które państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?

Które państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?
Może wydać się to szokujące, ale pierwszym państwem, które oficjalnie wsparło i brało udział w organizowaniu corocznych zbiórek datków do czerwonych puszek była III Rzesza. Jesienią 1933 roku Josef Goebbels ogłosił akcję tzw. pomocy zimowej w ramach której wolontariusze z czerwonymi puszkami zbierali datki. Cel tej akcji był oczywiście propagandowy, chodziło o to, aby odciągnąć ludzi od Kościoła, który na co dzień zajmował się takimi zbiórkami dla potrzebujących i prowadził szereg ośrodków dla biednych, niepełnosprawnych i chorych.
Ci którzy wpłacili otrzymywali odznaki, nalepki ... które natychmiast należało przykleić na drzwi, aby inni wiedzieli, że danina została już zapłacona. Zbiórki prowadzono na ulicach, brali w nich udział znani ludzie, sportowcy, aktorzy oraz oczywiście czołowi działacze NSDAP ... Osoby które nie zapłaciły były narażone na ostracyzm, zdarzały się nawet wyrzucenia z pracy. Sam Hitler bardzo ciepło wypowiadał się o tej akcji "Poprzez tak widoczne demonstracje nieustannie poruszamy sumienie naszego narodu i za każdym razem uświadamiamy wam, że należy uważać się za człowieka społeczności i nie unikać poświęceń".
A.Hitler zapowiadał, że ostatecznie rozprawi się z niemieckimi "klechami" po wygranej wojnie. Akcję eksterminacyjną duchowieństwa naziści rozpoczęli natychmiast po wejściu do Polski. W niemieckim obozie KL Dachau na 2720 duchownych 2579 - 95% to katolicy. Największa liczba księży pochodziła z Polski - 67%. Na 1748 polskich duchownych, 868 zamordowano w obozie.
Popularne pytania
Co to jest “podofilia”?
Jak ziemniaki trafiły do Polski?
Gdzie w Polsce najlepiej widać gwiazdy?
Czy starcie pyłku ze skrzydeł motyla uniemożliwia mu latanie?
Który błąd językowy jest najczęściej popełniany w polskim internecie?
Który kraj jest ojczyzną kawy?
Jaką pozycję miała kobieta w czasach I RP?
Które polskie słowo jest uznawane przez obcokrajowców za najpopularniejsze?
Gdzie tu jest błąd? "Polacy umią się bawić."
Co oznacza w internetowym slangu akronim DIY?
Który organ człowieka nazywany jest drugim mózgiem?
Co oznacza imię "Monika"?
Skąd się bierze trądzik na klatce piersiowej?
Co się dzieje z zarostem mężczyzny, kiedy spodziewa się seksu?