logo

historiaKtóre państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?

Które państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Może wydać się to szokujące, ale pierwszym państwem, które oficjalnie wsparło i brało udział w organizowaniu corocznych zbiórek datków do czerwonych puszek była III Rzesza. Jesienią 1933 roku Josef Goebbels ogłosił akcję tzw. pomocy zimowej w ramach której wolontariusze z czerwonymi puszkami zbierali datki. Cel tej akcji był oczywiście propagandowy, chodziło o to, aby odciągnąć ludzi od Kościoła, który na co dzień zajmował się takimi zbiórkami dla potrzebujących i prowadził szereg ośrodków dla biednych, niepełnosprawnych i chorych.
Ci którzy wpłacili otrzymywali odznaki, nalepki ... które natychmiast należało przykleić na drzwi, aby inni wiedzieli, że danina została już zapłacona. Zbiórki prowadzono na ulicach, brali w nich udział znani ludzie, sportowcy, aktorzy oraz oczywiście czołowi działacze NSDAP ... Osoby które nie zapłaciły były narażone na ostracyzm, zdarzały się nawet wyrzucenia z pracy. Sam Hitler bardzo ciepło wypowiadał się o tej akcji "Poprzez tak widoczne demonstracje nieustannie poruszamy sumienie naszego narodu i za każdym razem uświadamiamy wam, że należy uważać się za człowieka społeczności i nie unikać poświęceń".
A.Hitler zapowiadał, że ostatecznie rozprawi się z niemieckimi "klechami" po wygranej wojnie. Akcję eksterminacyjną duchowieństwa naziści rozpoczęli natychmiast po wejściu do Polski. W niemieckim obozie KL Dachau na 2720 duchownych 2579 - 95% to katolicy. Największa liczba księży pochodziła z Polski - 67%. Na 1748 polskich duchownych, 868 zamordowano w obozie.
Popularne pytania
Jaki procent słów, które wypowiadamy to przekleństwa?
Czy cofanie licznika w samochodzie jest legalne?
Czy nasze kości żyją?
Co jest kluczem do popularności kanału na YouTube?
Cay sieć Tesco założył syn polskiego Żyda?
Co znajduje się na zdjęciu?
Na czym polega dramat singla?
Na co może wpłynąć muzyka w pracy?
Co to jest?
Jaką wielkość miała największa naga rzeźba w historii?
Z jakiego powodu Hitler został antysemitą?
Jaka czynność (oprócz mycia zębów) może pomóc skutecznie uniknąć próchnicy?
Ile lat miał najstarszy Polak?
Kto oprócz Polaków bił się z bolszewikami pod W-wą w 1920 roku?