logo

historia
Które państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?

Które państwo jako pierwsze wsparło i organizowało coroczne zbieranie datków do puszek?
Może wydać się to szokujące, ale pierwszym państwem, które oficjalnie wsparło i brało udział w organizowaniu corocznych zbiórek datków do czerwonych puszek była III Rzesza. Jesienią 1933 roku Josef Goebbels ogłosił akcję tzw. pomocy zimowej w ramach której wolontariusze z czerwonymi puszkami zbierali datki. Cel tej akcji był oczywiście propagandowy, chodziło o to, aby odciągnąć ludzi od Kościoła, który na co dzień zajmował się takimi zbiórkami dla potrzebujących i prowadził szereg ośrodków dla biednych, niepełnosprawnych i chorych.
Ci którzy wpłacili otrzymywali odznaki, nalepki ... które natychmiast należało przykleić na drzwi, aby inni wiedzieli, że danina została już zapłacona. Zbiórki prowadzono na ulicach, brali w nich udział znani ludzie, sportowcy, aktorzy oraz oczywiście czołowi działacze NSDAP ... Osoby które nie zapłaciły były narażone na ostracyzm, zdarzały się nawet wyrzucenia z pracy. Sam Hitler bardzo ciepło wypowiadał się o tej akcji "Poprzez tak widoczne demonstracje nieustannie poruszamy sumienie naszego narodu i za każdym razem uświadamiamy wam, że należy uważać się za człowieka społeczności i nie unikać poświęceń".
A.Hitler zapowiadał, że ostatecznie rozprawi się z niemieckimi "klechami" po wygranej wojnie. Akcję eksterminacyjną duchowieństwa naziści rozpoczęli natychmiast po wejściu do Polski. W niemieckim obozie KL Dachau na 2720 duchownych 2579 - 95% to katolicy. Największa liczba księży pochodziła z Polski - 67%. Na 1748 polskich duchownych, 868 zamordowano w obozie.
Popularne pytania
Czy pies widzi kolory?
Dlaczego zapach partnera jest ważny w związku?
Czy orgazm zapobiega nowotworom?
W której operze można robić zdjęcia, a nawet jeść?
Ile może ważyć człowiek?
Dlaczego dzięcioły nie cierpią na ból głowy?
Ile przeciętnie orzeszków znajduje się w batonie Snickers?
Jak wygląda pocałunek - 9 i pół tygodnia?
Jak się pisze “nadzieji” czy “nadziei”?
Czy poparzenie pokrzywą jest dobre dla zdrowia?
Jak walczyć z wilgocią w domu? Jak uniknąć grzybów i pleśni w mieszkaniu?
Które zwierzęta potrafią mruczeć jak koty?
Czy starcie pyłku ze skrzydeł motyla uniemożliwia mu latanie?
Jak przedstawić sobie dwie osoby, gdy nie pamiętamy ich imion?