logo

człowiek
Które postacie z polskiej historii są w Chinach najbardziej znane i cenione?

Które postacie z polskiej historii są w Chinach najbardziej znane i cenione?
W Chinach najwyżej ceni się przede wszystkim osiągnięcia w naukach ścisłych, dlatego każde dziecko w szkole musi znać nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie. Z literatury Chińczycy bardzo cenią twórczość Henryka Sienkiewicza. Pierwsze dzieła polskiego mistrza zostały przetłumaczone na język chiński już na początku XX wieku i do dzisiaj cieszą się uznaniem. W Chinach dostępne są również dzieła Adama Mickiewicza "Pana Tadeusza" i "Dziady". Zdecydowanie ciężej wypromować jest prace literatów, którzy otrzymali Nobla nie dzięki talentowi, ale układom politycznym np. Tokarczuk czy wcześniej Miłosz.

Niezwykle popularny w Państwie Środka jest Fryderyk Chopin (po chińsku Xiaobang), którego Chińczycy po prostu uwielbiają, co chociażby widać po coroczny Międzynarodowym Konkursie Chopinowskich w W-wie. Oczywiście w podręcznikach szkolnych zarówno Maria Skłodowska-Curie, jak i Fryderyk Chopin są opisywani wyłącznie jako Polacy, którzy przez jakiś czas swojego życia pracowali we Francji (z braku własnego państwa).
Swoje pięć minut mają również gwiazdy piłki nożnej np. Lewandowski. Oczywiście są to gwiazdy, które błyszczą tylko przez krótki czas.
Całkiem dobrze znani są również polscy muzycy: Witold Lutosławski, Henryk M.Górecki, Krzysztof Penderecki oraz oczywiście Mikołaj Kopernik.
Popularne pytania
Kto wymyślił egzaminy?
Kto szybciej umrze z głodu: człowiek chudy czy gruby?
Czy ochroniarz ma prawo przeszukać nas w sklepie bez naszej zgody?
Jaka kara grozi pieszemu, który będzie poruszał się poza terenem zabudowanym bez odblasków?
W którym kraj ludzie przywykli do kanibalizmu?
Z jakiego powodu Hitler został antysemitą?
Czy Piłsudski poszedłby z Niemcami na Rosję w 1939 roku?
Jakie jest ulubione jedzenie 80% Amerykanów?
W jaką część ciała samuraj celował z łuku podczas bitwy?
Jak długo niemiecki myśliwiec mógł latać na Wielką Brytanią podczas bitwy o Anglię?
Czy prowadzenie samochodu z równoczesnym obsługiwaniem telefonu jest równie niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu?
Dlaczego zatykamy usta, gdy ziewamy?
Dlaczego mokra koszula schnie na mrozie?
Jak bolszewicy tłumaczyli dzieciom, że Boga nie ma?