logo

wojnaCzy Żydzi we wrześniu 1939 roku witali Niemców z radością?

Czy Żydzi we wrześniu 1939 roku witali Niemców z radością?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie wszyscy, ale pewna część Żydów witała Niemców z radością i demonstrowała to nawet publicznie. Nie było to jednak tak masowe zjawisko, tak jak miało to miejsce w przypadku powitania drugiego polskiego okupanta - Rosjan. W obu przypadkach Żydzi niestety bardzo chętnie kolaborowali przeciwko Polakom, najbardziej intensywnie z Rosjanami. Żydzi szydzili z Polaków, profanowali polskie godło państwowe i flagi, niestety wydarzenia te miały charakter masowy i pojawiają się w niemal wszystkich relacjach Polaków, którzy byli na wschodzie kraju, czyli tam gdzie wkraczali Rosjanie. Podobnie było z Ukraińcami, którzy jednak swoje nadzieje wiązali z Niemcami, co okazało się mrzonką.
Żydzi stawiali bramy powitalne wkraczającym we wrześniu 1939 r. Niemcom w Pabianicach, Łodzi, Białymstoku, Krakowie. W Zarębach Kościelnych (kilkanaście kilometrów od Treblinki) na czele witających gmin żydowskich stał rabin w odświętnym stroju.
Żydzi mieli nadzieję, że Niemcy i Rosjanie pozwolą im na stworzenie własnej rozległej autonomii, co się de facto im udało, bo getta były częścią tego planu. Ogólnie Żydzi bardzo wysoko cenili Niemców. Przypomnijmy, że holokaust Polaków rozpoczął się natychmiast po wkroczeniu Niemców i Rosjan, natomiast żydowski rozpoczął się właściwie dopiero od 1941 roku, a ma ziemiach polskich od 1942 roku.

Źródła: prof. Krzysztof Jasiewicz, wykłady dr Kurek Ewa
Popularne pytania
W jakim celu powstał numer PESEL?
Dlaczego Rosjanie na froncie wschodnim niszczyli zapasy niemieckiego alkoholu?
Ilu zbrodniarzy wojennych skazali Niemcy na karę śmierci w latach 1949-1992?
Co to jest?
Ile w ciągu dnia przeciętne małżeństwo spędza ze sobą tylko sam na sam?
Czy język migowy różni się w poszczególnych państwach?
Czy Niemcy i Rosjanie prowadzili rozmowy pokojowe po 1941 roku?
Główne źródło witaminy C Polaków to?
Co znajduje się na zdjęciu?
Gdzie znajduje się największy park narodowy świata?
Kto wynalazł krzesło elektryczne?
Co sprawia, że słyszamy?
Jak jest po chińsku Jezus Chrystus?
Czy istnieje zwierzę, które żywi się głównie kośćmi?