logo

zdrowie-medycynaCzy uprawianie sportu może mieć wpływ na zajście w ciążę?

Czy uprawianie sportu może mieć wpływ na zajście w ciążę?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Istnieje teoria, że nadmierne obciążenia, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ma wpływ na poziom żeńskiego hormonu płciowego - progesteronu (łac. progesteronum), który jest jednym z najważniejszych hormonów wydzielanych przez jajniki m.in. ułatwia owulację, umożliwia implantację zapłodnionego jaja.
Nie ma jednoznacznych dowodów, że np. uprawiania wyczerpujących maratonów ma wpływ na zajście w ciążę, jednak dla pewności lepiej wybrać sport zdecydowanie mniej forsowny. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą ułatwić zapłodnienie, redukują stres, otyłość, choroby układu krążenia, niedotlenienie organizmu. Natomiast forsowne mogą wpłynąć negatywnie na gospodarkę hormonalną, duża utrata wagi i niskokaloryczna dieta mogą rozregulować cykl, co może skończy się nawet całkowitym zatrzymaniem miesiączki! Organizm w ten sposób pokazuje kobiecie, że niedostateczna tkanka tłuszczowa uniemożliwia utrzymanie ciąży.

Choć nie ma dowodów na to, że większość antydepresantów nie ma wpływu na cyklu menstruacyjny czy płodność, to jednak należy rozważyć poprawienie swojego stanu psychicznego w inny sposób niż leki, szczególnie ma to znaczenie kiedy już zajdziemy w ciążę. Każdy praktycznie lek czy nawet suplement może mieć wpływ na płód.

Źródła: womenshealth, poradnikzdrowie, wikipedia
Popularne pytania
Kiedy pojawia się największa chęć puszczenia bąka?
Który polski król został zamordowany przez Rosjan?
Gdzie znajduje się "dupa słonia"?
Czy przykręcenie w zimie ogrzewania pomaga schudnąć?
Dlaczego w Wielkiej Brytanii jest cieplej niż w Polsce?
Co należy zrobić przed egzaminem, aby umysł pracował na najwyższych obrotach?
Co to za zwierzę?
Jaką rozdzielczość w pixelach ma ludzkie oko?
Czy jadąc pod wiatr spalamy więcej paliwa?
Co to za urządzenie?
Który model telefonu sprzedał się najlepiej na świecie?
Ile gwiazd znajduje się w Drodze Mlecznej?
Czy poprawne jest użycie wyrażenia - na tą chwilę?
Czy częste korzystanie z sauny przez mężczyzn zwiększa ryzyko demencji?