logo

zdrowie-medycynaCzy uprawianie sportu może mieć wpływ na zajście w ciążę?

Czy uprawianie sportu może mieć wpływ na zajście w ciążę?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Istnieje teoria, że nadmierne obciążenia, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ma wpływ na poziom żeńskiego hormonu płciowego - progesteronu (łac. progesteronum), który jest jednym z najważniejszych hormonów wydzielanych przez jajniki m.in. ułatwia owulację, umożliwia implantację zapłodnionego jaja.
Nie ma jednoznacznych dowodów, że np. uprawiania wyczerpujących maratonów ma wpływ na zajście w ciążę, jednak dla pewności lepiej wybrać sport zdecydowanie mniej forsowny. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą ułatwić zapłodnienie, redukują stres, otyłość, choroby układu krążenia, niedotlenienie organizmu. Natomiast forsowne mogą wpłynąć negatywnie na gospodarkę hormonalną, duża utrata wagi i niskokaloryczna dieta mogą rozregulować cykl, co może skończy się nawet całkowitym zatrzymaniem miesiączki! Organizm w ten sposób pokazuje kobiecie, że niedostateczna tkanka tłuszczowa uniemożliwia utrzymanie ciąży.

Choć nie ma dowodów na to, że większość antydepresantów nie ma wpływu na cyklu menstruacyjny czy płodność, to jednak należy rozważyć poprawienie swojego stanu psychicznego w inny sposób niż leki, szczególnie ma to znaczenie kiedy już zajdziemy w ciążę. Każdy praktycznie lek czy nawet suplement może mieć wpływ na płód.

Źródła: womenshealth, poradnikzdrowie, wikipedia
Popularne pytania
Czy działanie pola magnetycznego może mieć wpływ na decyzje?
Czy cebulę powinno się trzymać w lodówce?
Po co nam linie papilarne?
Dlaczego w niektórych modelach Ferrari nie ma miejsca na radio?
Czy koty potrafią rozpoznać głos swojego właściciela?
Czym skutecznie przetrzeć szkła okularów i pozbyć się zarazków?
Czy rabarbar może zabić?
Gdzie znajduje się największy las w Polsce?
Z czego jest produkowana najdroższa kawa świata?
Ile kalorii ma przeciętny kotlet schabowy?
Co sprawia, że ćmy lecą do światła?
Czy brokuły lepiej jeśc na surowo czy po obróbce termicznej?
Jak rozpoznać polskie pomidory?
Ile w Polsce żyje wilków?