logo

zdrowie-medycyna
Czy możemy zmienić geny?

Czy możemy zmienić geny?
Nie do końca, nasz łańcuch DNA jest zaprogramowany i wykonuje się jak program komputerowy, którego wykonania nie możemy powstrzymać. Przykładowo płeć czy podatność na pewne choroby jest z góry zaprogramowana i na nią wpływu nie mamy. Ale nie do końca stoimy na straconej pozycji, DNA okryw cienka powłoka kodu chemicznego, który naukowcy nazywają epigenomem. Powłoka ta jest w stanie włączać i wyłączać działanie niektórych genów, czyli nie możemy zmienić przeznaczenia i swoich genów, ale możemy w pewien sposób wpłynąć na wykonanie tego wcześniej zaprogramowanego kodu. To dlatego bliźnięta jednojajowe, choć mają dokładnie takie same geny, niekoniecznie zachorują na tą czy inną chorobę, do której podatność odziedziczyli.
Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ np. dziedziczona mutacja genu BRCA (zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników), w tym przypadku w łańcuchu DNA brakuje genetycznego komponentu, tak więc nie mamy jak go wyłączyć.
Przed naukowcami jest masa pracy związana z epigenomem, jeśli uda nam się nauczyć wyłączać i włączać niektóre geny pewna część chorób może przejść do historii. Obecnie jedyne co możemy zrobić to trochę po omacku zadbać o zawartość swojego talerza i ograniczyć stres do minimum. Naukowcy nie wykluczają, że długotrwały stres również ma wpływ na jakość naszego epigenomu.

Składniki i produkty, które wzmacniają epigenom i hamują rozwój komórek nowotworowych:
1. Polifenole (zielona herbata, jabłka, kakao, truskawki, winogrona, jagody, orzechy, piwo, wino, oliwa z oliwek, yerba ... najwięcej w skórkach owoców).
2. Sulforafan (wszystkie warzywa krzyżowe np: kiełki brokułów i brukselki, kapusta, kalafior, rukola, rzepa, gorczyca ...).
3. Genisteina (bób, groch, groszek, ciecierzyca, soja, zioła - lukrecja).

Nie bez powodu naukowcy namawiają ludzi do zmiany przyzwyczajeń, zamiast śmieciowego jedzenia - zdrowe, zamiast oglądania telewizji ... ruch.
Naukowcy zwracają jeszcze uwagę na dietę podczas ciąży, która ma ogromny wpływ na jakość łańcucha DNA dziecka (wyłącza niektóre geny np. odpowiedzialne za choroby).

Źródła: wikipedia, womenshealth, medonet, poradnikzdrowie
Popularne pytania
Czy Amerykanie mogli wykorzystać bombę atomową do wyrwania Polski z łap Rosji po II wojnie?
Czy mieszkańcy Korei Północnej mogą czesać się tak jak chcą?
Czy SS planowało zamach na Hitlera?
Co może być jedną z przyczyn płaczu dziecka nocą?
Dlaczego kobiety otwierają usta przy malowaniu rzęs?
Czy kreatywni wizualnie mają większe problemy ze snem niż osoby kreatywne werbalnie?
Która waluta narodowa jest najstarsza?
Ile Wit Stwosz otrzymał pieniędzy za stworzenie Ołtarza w Kościele Mariackim?
Dlaczego samochód napędzany silnikiem parowym nie zdobył popularności?
Gdzie wędkować bez karty?
U którego ssaka ciąża trwa dłużej - słonia czy wieloryba?
Jak szybko rośnie bambus?
Z jakich pierwiastków składa się człowiek?
Czy istnieje zielona krew?