logo

zdrowie-medycyna
Czy możemy zmienić geny?

Czy możemy zmienić geny?
Nie do końca, nasz łańcuch DNA jest zaprogramowany i wykonuje się jak program komputerowy, którego wykonania nie możemy powstrzymać. Przykładowo płeć czy podatność na pewne choroby jest z góry zaprogramowana i na nią wpływu nie mamy. Ale nie do końca stoimy na straconej pozycji, DNA okryw cienka powłoka kodu chemicznego, który naukowcy nazywają epigenomem. Powłoka ta jest w stanie włączać i wyłączać działanie niektórych genów, czyli nie możemy zmienić przeznaczenia i swoich genów, ale możemy w pewien sposób wpłynąć na wykonanie tego wcześniej zaprogramowanego kodu. To dlatego bliźnięta jednojajowe, choć mają dokładnie takie same geny, niekoniecznie zachorują na tą czy inną chorobę, do której podatność odziedziczyli.
Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ np. dziedziczona mutacja genu BRCA (zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników), w tym przypadku w łańcuchu DNA brakuje genetycznego komponentu, tak więc nie mamy jak go wyłączyć.
Przed naukowcami jest masa pracy związana z epigenomem, jeśli uda nam się nauczyć wyłączać i włączać niektóre geny pewna część chorób może przejść do historii. Obecnie jedyne co możemy zrobić to trochę po omacku zadbać o zawartość swojego talerza i ograniczyć stres do minimum. Naukowcy nie wykluczają, że długotrwały stres również ma wpływ na jakość naszego epigenomu.

Składniki i produkty, które wzmacniają epigenom i hamują rozwój komórek nowotworowych:
1. Polifenole (zielona herbata, jabłka, kakao, truskawki, winogrona, jagody, orzechy, piwo, wino, oliwa z oliwek, yerba ... najwięcej w skórkach owoców).
2. Sulforafan (wszystkie warzywa krzyżowe np: kiełki brokułów i brukselki, kapusta, kalafior, rukola, rzepa, gorczyca ...).
3. Genisteina (bób, groch, groszek, ciecierzyca, soja, zioła - lukrecja).

Nie bez powodu naukowcy namawiają ludzi do zmiany przyzwyczajeń, zamiast śmieciowego jedzenia - zdrowe, zamiast oglądania telewizji ... ruch.
Naukowcy zwracają jeszcze uwagę na dietę podczas ciąży, która ma ogromny wpływ na jakość łańcucha DNA dziecka (wyłącza niektóre geny np. odpowiedzialne za choroby).

Źródła: wikipedia, womenshealth, medonet, poradnikzdrowie
Popularne pytania
Czy piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce?
Który ziemski organizm jest najsilniejszy?
Jak w prosty sposób oddzielić żółtko od białka?
Co się stało z przeznaczonymi do zniszczenia niemieckimi zapasami broni po I wojnie?
Dlaczego warzywa i owoce w sklepach mają podobną wielkość?
Jaki kryptonim miał pierwszy naziemny test bomby atomowej?
Czy sprzedawca musi przyjąć zwrot towaru?
Na czym polega usługa "tester wierności”?
Ile wynosi średnie opóźnienie pociągów w Japonii?
Co zrobić, gdy bateria za szybko się rozładowuje?
Jakie pieniądze otrzymali astronauci za lądowanie na Księżycu?
Co oznacza imię “Wojtek”?
Co to jest?
Jak z numeru PESEL odczytać płeć danej osoby?