logo

militariaCzy podczas II wojny Alianci mieli odpowiedź na niemieckie samoloty odrzutowe?

Czy podczas II wojny Alianci mieli odpowiedź na niemieckie samoloty odrzutowe?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tak, Brytyjczycy mięli dwa udane myśliwce z napędem odrzutowym Gloster Meteor i nieco później De Havilland Vampire. De Havilland Vampire pierwszy lot testowy miał 20 września 1943. Produkcja wersji MK I rozpoczęła się jednak dopiero w kwietniu 1945, a gotowość bojową eskadry osiągnęła po wojnie w 1946 roku. Samolot stał się z Glosterem Meteor podstawowym samolotem RAF, ostatnie samoloty tego typu w wersji szkolnej zostały wycofane w 1966 roku. W innych państwach jeszcze długo latały np. Rodezji zostały wycofane dopiero w 1979 roku. Dla porównania ostatnie w służbie Messerschmitty Me 262 Schwalbe zostały wycofane z Czechosłowacji w 1957 roku.
Szybciej do walki został włączony myśliwiec Gloster Meteor, który pojawił się na froncie szybciej (sierpień 1944) niż niemiecki Messerschmitt Me 262 Schwalbe. Już 7 lutego 1941 roku Gloster otrzymał zamówienie na dwanaście maszyn prototypowych. Pierwsze Meteory trafiły na front do 616 eskadry RAF już w kwietniu 1944 roku. Gotowość bojową ogłoszono 27 lipca 1944 roku. Kończąca się wojna i upadek Niemiec sprawiły, że Meteory nie miały okazji powalczyć z niemieckimi maszynami. Brytyjczycy zaliczyli jedynie trochę zniszczeń samolotów na ziemi.

W ramach wymiany Amerykanie otrzymali Meteora już 18 lutego 1944 roku, do Wielkiej Brytanii wysłali natomiast swój pierwszy myśliwiec odrzutowy Bell P-59 Airacomet, który podobno nie należał do samolotów udanych i został wycofany już w 1950 roku.

Brak pośpiechu we wprowadzaniu do linii myśliwców odrzutowych sprawia wrażenie, że Alianci nie dostrzegali w odrzutowych Messerschmittach Me 262 Schwalbe jakiegoś większego zagrożenia. Piloci latający na standardowych samolotach mięli nawet sposób na ich zestrzelenie czyhając na nie podczas startu i lądowaniu kiedy były bezbronne. Przewaga technologiczna Aliantów nad Niemcami była wręcz gigantyczna i w praktycznie każdym rodzaju uzbrojenia Niemcy wyraźnie odstawali. Do tego Niemcy popełniali kolosalne błędy, zamiast produkować całkiem udane (uznawany za najlepszy czołg średni) czołgi Pantera, które mogli produkować w dużych ilościach, produkowali pracochłonne i bardzo kłopotliwe w użytkowaniu i nie całkiem udane przereklamowane Tygrysy.

Źródła: własna kwerenda, wikipedia
Popularne pytania
Jak jest po niemiecku "pi*da"?
Czy z Polski można dopłynąć rzeką do Morza Czarnego?
Na fladze Hiszpanii znajdują się dwa słupy, co one symbolizują?
Czy miody można podzielić na mniej i bardziej zdrowe?
Jak jest po czesku “bluzka”?
W jakim kraju, aby przystąpić do egzaminu i otrzymać prawo jazdy, nie trzeba przechodzić kursu?
Dlaczego w Wielkiej Brytanii jest cieplej niż w Polsce?
Czy Bronisław Cieślak był jednym z kandydatów do roli Jamesa Bonda w filmie “Żyj i pozwól umrzeć” (1973)?
Robienie zdjęć pośladków jest najczęstszym powodem awarii jakiego sprzętu?
Czy kłótnie są zdrowe dla związku?
Które zwierzę ma najmocniejszą pupę na świecie?
Jak prawidłowo wymówić słowo “croissant”?
Dlaczego Niemcy w 1939 roku zniszczyli Frampol, choć wiedzieli, że nie ma tam żadnych celów wojskowych?
Gdzie odnotowano najwyższą temperaturę powietrza w Europie?