logo

zdrowie-medycynaCzy poprawianie urody botoksem jest procesem nieodwracalnym?

Czy poprawianie urody botoksem jest procesem nieodwracalnym?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Działanie kwasu hialuronowego, botoksu oraz innych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej ma charakter tymczasowy i skóra z czasem powraca do stanu pierwotnego. To od pacjenta zależy, czy chce utrzymać wygląd po zabiegu czy chce powrócić do stanu naturalnego, najczęściej jest to wskazane po ok. 6 miesiącach od botoksu. Wykorzystanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania blizn lub uszkodzeń skóry jednak należy pamiętać, że z niczym nie należy przesadzać. Przy dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. "efektu maski", twarz może mieć problem z mimiką i zacznie przypominać porcelanową lalkę. W ok. 3% zabiegów może też pojawić się efekt tzw. "opadającej powieki lub brwi" (osłabione mięśnie powodują widocznego osunięcia się brwi i powiek), osłabienie mięśni i ból twarzy odczuwa 2%, niestrawność lub zgagę do 1%, problem z zębami do 1%, nadciśnienie do 1% pacjentów. Źle wykonany zabieg może skończyć się nawet uszkodzeniem mięśni twarzy i problemami nie tylko z mimiką, ale również z jedzeniem, mówieniem, a nawet wzrokiem (paraliż mięśni wokół oczu).

Wiele osób nie rozumie czym jest i jak działa tzw. botoks (jad kiełbasiany, toksyna botulinowa) otóż nie jest to substancja wypełniająca tkanki, jak się mylnie sądzi, ale jest substancją której zadaniem jest porażenie mięśni mimicznych, które przestają pracować (nie tworzą przez to zmarszczek mimicznych). Warto również dodać, że w chirurgii estetycznej używa się kwasu hialuronowego, który pozyskuje się z jadu kiełbasianego. Kwas ten, a konkretnie toksyna botulinowa typu A, jest pozbawiona trujących dla człowieka toksyn (toksyna botulinowa typu B, C i najbardziej szkodliwa z grupy H).
Popularne pytania
Co to za zwierzę?
Co było pretekstem do budowy Unii Europejskiej?
Co było powodem prześladowania homoseksualistów w ZSRR i III Rzeszy?
Jaka klasa zastąpiła marksistom proletariat?
Co to jest "zimna fuzja"?
Czyim agentem był Ernest Hemingway?
Gdzie jest więcej wapnia w serze żółtym czy białym?
Ile trzeba przejść, żeby spalić tyle kalorii ile zawartych jest w jednym cukierku M&Ms?
Czy Bandera po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego dążył do pojednania polsko ukraińskiego?
Komu zawdzięczamy na Ziemi tlen?
Czy delfiny zamieszkują Amazonkę?
Ile kilogramów puszek trzeba zebrać, aby zarobić 50 zł?
Czy cukier powoduje próchnicę?
Jakiego koloru ogień jest gorętszy - czerwony czy niebieski?