logo

zdrowie-medycyna
Czy poprawianie urody botoksem jest procesem nieodwracalnym?

Czy poprawianie urody botoksem jest procesem nieodwracalnym?
Działanie kwasu hialuronowego, botoksu oraz innych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej ma charakter tymczasowy i skóra z czasem powraca do stanu pierwotnego. To od pacjenta zależy, czy chce utrzymać wygląd po zabiegu czy chce powrócić do stanu naturalnego, najczęściej jest to wskazane po ok. 6 miesiącach od botoksu. Wykorzystanie toksyny botulinowej nie powoduje powstawania blizn lub uszkodzeń skóry jednak należy pamiętać, że z niczym nie należy przesadzać. Przy dużych dawkach botoksu dochodzi do tzw. "efektu maski", twarz może mieć problem z mimiką i zacznie przypominać porcelanową lalkę. W ok. 3% zabiegów może też pojawić się efekt tzw. "opadającej powieki lub brwi" (osłabione mięśnie powodują widocznego osunięcia się brwi i powiek), osłabienie mięśni i ból twarzy odczuwa 2%, niestrawność lub zgagę do 1%, problem z zębami do 1%, nadciśnienie do 1% pacjentów. Źle wykonany zabieg może skończyć się nawet uszkodzeniem mięśni twarzy i problemami nie tylko z mimiką, ale również z jedzeniem, mówieniem, a nawet wzrokiem (paraliż mięśni wokół oczu).

Wiele osób nie rozumie czym jest i jak działa tzw. botoks (jad kiełbasiany, toksyna botulinowa) otóż nie jest to substancja wypełniająca tkanki, jak się mylnie sądzi, ale jest substancją której zadaniem jest porażenie mięśni mimicznych, które przestają pracować (nie tworzą przez to zmarszczek mimicznych). Warto również dodać, że w chirurgii estetycznej używa się kwasu hialuronowego, który pozyskuje się z jadu kiełbasianego. Kwas ten, a konkretnie toksyna botulinowa typu A, jest pozbawiona trujących dla człowieka toksyn (toksyna botulinowa typu B, C i najbardziej szkodliwa z grupy H).
Popularne pytania
Co to jest Cenosillicaphobia?
Co znajduje się na zdjęciu?
Jaka rolę pełnią feromony?
Co to jest hemofobia?
Jak rozszyfrować skrócone linki?
Co według popularnego przesądu grozi za zbicie lustra?
Dlaczego słonie bojowe zawsze były samcami?
Jakie państwa oficjalne zaprotestowały przeciw likwidacji Polski po trzecim rozbiorze jaki przeprowadzony został w 1795 roku?
Ile lat trwała w Azji II wojna światowa?
Przewodnikiem końskiego stada jest ogier czy klacz?
Co jest głównym składnikiem diety św. Hildegardy?
Kto miał więcej ludności w pierwszej połowie XVII wieku - Anglia czy I RP?
Jaki był warunek ugody cara Aleksandra I z Napoleonem w 1810-11 roku?
Czy czytanie gazet w czasie siedzenia na sedesie jest niezdrowe?