logo

motoryzacja
Jak wygląda serwis samochodów elektrycznych i czym się on różni od spalinowych?

Jak wygląda serwis samochodów elektrycznych i czym się on różni od spalinowych?
W serwisie zapłacimy średnio co najmniej 50% mniej niż w przypadku samochodów spalinowych. W samochodzie spalinowym musimy raz w roku wymienić olej, filtr oleju, filtr powietrza, filtr kabinowy, do tego diagnostyka. W trakcie eksploatacji może być konieczna wymiana rozrządu, sprzęgła, wymiana lub czyszczenie świec zapłonowych, wymiana klocków hamulcowych i tarcz oraz płynów (hamulcowy, chłodniczy), nowe paski osprzętu, uszczelki, może dojść do awarii turbosprężarki, uszkodzenia uszczelki z głowicą czy skrzyni biegów ....
W przypadku samochodu elektrycznego raz w roku powinniśmy wymienić jedynie filtr kabinowy i dokonać ogólnej diagnostyki pojazdu. Z kwestii eksploatacyjnych konieczna będzie jedynie wymiana klocków hamulcowych, tarcz i płynu hamulcowego (tak jak w spalinowych co 80 tys. km), wymiana płynu chłodniczego (co 5 lat lub co 100 tys. km) jest konieczna tylko wtedy kiedy auto nie jest chłodzonego powietrzem lub pasywnie. Jak widać głównym naszym zmartwieniem jest akumulator i jego sprawność, gdy spadnie poniżej 70%, co może nastąpić po np. 8 latach intensywnej eksploatacji.
Warto wiedzieć, że silnik samochodu elektrycznego zajmuje zdecydowanie mniej miejsca od samochodów tradycyjnych co przekłada się na ilość dostępnego miejsca w środku. Dużo miejsca w elektryku zajmuje jedynie akumulator, ale jest on umieszczany w podłodze.

Źródło: auto.dziennik.pl
Popularne pytania
Co ma wspólnego powstanie styczniowe z Chinami?
W którym roku rozpoczęto w Polsce produkcję Coca-Coli?
Czy w bolszewickiej Rosji 12 latek mógł zostać skazany na karę śmierci?
Czy złość powinna być rozładowywana?
Co jest główną przyczyną gniewu?
Czy korzystając tylko z rąk można złamać komuś kark?
Dlaczego nurkowanie głębinowe uzależnia?
Jak w III Rzeszy miały wyglądać święta Bożego Narodzenia?
Kto uratował Tajwan w 1949 roku?
Od ilu decybeli człowiek odczuwa ból?
Jaki wpływ na organizm kobiety ma testosteron?
Co to jest?
Co według legendy wykończyło Smoka Wawelskiego?
Jak kobieta może łatwo sprawdzić poziom płodności po 30-tce?