logo

sport
Dlaczego niektórzy kulturyści mają wydęte brzuchy?

Dlaczego niektórzy kulturyści mają wydęte brzuchy?
Nie wynika to niestety z nadmiaru białka czy kalorii. Zawodowy kulturysta mając niewiele tłuszczu powinien mieć brzuch po prostu smukły. Problem leży w hormonie wzrostu (HGH) oraz insulinie.
Hormon wzrostu (HGH) sprawia, że rosną wszystkie mięśnie (wywołuje produkcję insulinopochodnego czynnika wzrostu IGF) również mięśnie trzewi z żołądkiem i całym układem trawiennym. HGH i IGF rozkładają tłuszcze i wykorzystują zgromadzoną w nich energię do wzmacniania mięśni i ścięgien. Wydajność produkcji HGH z wiekiem spada, po 20 roku życia 15% na każde 10 lat. Aby zwiększyć poziom HGH wystarczy wybierać ćwiczenia siłowe, których nie jesteśmy w stanie zrobić za dużo (maksymalnie 8-12 powtórzeń w serii). Jeśli mięśnie zaczynają palić, to oznacza, że się zakwaszają, a kwaśny odczyn sprzyja produkcji HGH.

Insulina jest natomiast hormonem, który odpowiada za transport cukru z krwi do komórek ciała, sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, ale i potrafi dać energetycznego kopa. Ideałem jest kiedy poziom glukozy, jak i insuliny był we krwi stabilny, podczas ćwiczeń siłowych potrzebujemy więcej energii i wtedy potrzebujemy jej więcej, szybki wyrzut insuliny pozwala szybciej odbudować zapasy glikogenu w mięśniach.

Zjawisko wzdętego brzucha nazywa jest palumbolizmen od nazwiska kulturysty Dave’a Palumbo.
W złotych czasach kulturystyki kiedy średnia waga zawodników wynosiła 100-110 kg, a doping nie był tak zaawansowany brzuchy zawodników miały jeszcze naturalne rozmiary. W ostatnich latach niektórzy zawodnicy ważą czasami nawet 140 kg, co widać czasami w wielkim wydętym brzuchu.

Zdjęcie (c) sfd.pl
Popularne pytania
Jaką najwyższą prędkość uzyskał na torze kierowca F1?
Czy golce piaskowe chorują na raka?
Skąd się bierze trądzik na klatce piersiowej?
Jak wielu ludzi żyjących na Ziemi nigdy nie widziało śniegu?
Dlaczego komin "wyciąga" dym z paleniska?
Czy po wyglądzie skóry można wykryć chorobę jelita grubego?
Która popularna w Polsce przyprawa uznawana jest w Rosji za narkotyk?
Którego smaku nie odczuwają koty?
W Mongolii żyje więcej ludzi czy koni?
Z którego kraju turyści są dla Polaków najbardziej irytujący?
Z którym gatunkiem małp człowiek jest najbliżej spokrewniony?
Czy należy płacić podatek za prezenty komunijne?
Ile procent masy ciała dorosłego człowieka stanowi woda?
Ile w średniowieczu trwał "moment"?