logo

sport
Dlaczego niektórzy kulturyści mają wydęte brzuchy?

Dlaczego niektórzy kulturyści mają wydęte brzuchy?
Nie wynika to niestety z nadmiaru białka czy kalorii. Zawodowy kulturysta mając niewiele tłuszczu powinien mieć brzuch po prostu smukły. Problem leży w hormonie wzrostu (HGH) oraz insulinie.
Hormon wzrostu (HGH) sprawia, że rosną wszystkie mięśnie (wywołuje produkcję insulinopochodnego czynnika wzrostu IGF) również mięśnie trzewi z żołądkiem i całym układem trawiennym. HGH i IGF rozkładają tłuszcze i wykorzystują zgromadzoną w nich energię do wzmacniania mięśni i ścięgien. Wydajność produkcji HGH z wiekiem spada, po 20 roku życia 15% na każde 10 lat. Aby zwiększyć poziom HGH wystarczy wybierać ćwiczenia siłowe, których nie jesteśmy w stanie zrobić za dużo (maksymalnie 8-12 powtórzeń w serii). Jeśli mięśnie zaczynają palić, to oznacza, że się zakwaszają, a kwaśny odczyn sprzyja produkcji HGH.

Insulina jest natomiast hormonem, który odpowiada za transport cukru z krwi do komórek ciała, sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, ale i potrafi dać energetycznego kopa. Ideałem jest kiedy poziom glukozy, jak i insuliny był we krwi stabilny, podczas ćwiczeń siłowych potrzebujemy więcej energii i wtedy potrzebujemy jej więcej, szybki wyrzut insuliny pozwala szybciej odbudować zapasy glikogenu w mięśniach.

Zjawisko wzdętego brzucha nazywa jest palumbolizmen od nazwiska kulturysty Dave’a Palumbo.
W złotych czasach kulturystyki kiedy średnia waga zawodników wynosiła 100-110 kg, a doping nie był tak zaawansowany brzuchy zawodników miały jeszcze naturalne rozmiary. W ostatnich latach niektórzy zawodnicy ważą czasami nawet 140 kg, co widać czasami w wielkim wydętym brzuchu.

Zdjęcie (c) sfd.pl
Popularne pytania
Dlaczego domy drewniane szybciej wychładzają się od domów z cegieł?
Czy lwy mieszkają w dżungli?
Ilu księży zabili Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej?
Czym różni się złoto 14-karatowe od 24-karatowego?
Co w Polsce grozi nietrzeźwemu rowerzyście?
Jak jest po japońsku “ale nuda”?
O czym należy pamiętać spotykając się z Japończykiem?
Ile trwa doba marsjańska?
Co Europejczycy zawdzięczają piwu?
Jak często śnimy o sobie?
Czy można usunąć prywatne dane z wyszukiwarki Googla?
Ile godzin trwała doba w czasach, gdy na Ziemi rządziły dinozaury?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co zamarznie szybciej: ciepła czy zimna woda?